Witaj na Ogólnopolskim Forum Osób Niepełnosprawnych. Kliknij tutaj, aby się zarejestrować

zwolnienie l4

Moderator: Moderator

no avatar
User

grzesiek25

Ranga

Dobry duch

Dobry duch
41

8 kwi 2010, 17:27

Imię

grzegorz

zwolnienie l4

Postprzez grzesiek25 » 21 sty 2013, 15:48

Witam serdecznie nie wiem czy w dobrym dziale zamieszczam mój post.Mam taki problem a raczej pytanie.31 sierpnia miałem wypadek samochodowy w związku z tym byłem na zwolnieniu l4 wiadomo pierwszy miesiąc płaci pracodawca a potem już ZUS.Problem mam taki że nie wiem co robić bo gdy już wypłacał mi ZUS pieniądze za zwolnienie w tym trakcie pracodawca zlikwidował firmę i związku z tym nie wiem co mam zrobić gdyż za jakieś 3 tygodnie kończy mi się okres 182 dni zwolnienia.Czy zatem składać wniosek o rentę czy o świadczenie rehabilitacyjne tylko problem gdyż tam trzeba dołączyć jakiś druk wypisany przez pracodawce ale nie ma już firmy i teraz co robić?taki mam mętlik w główce:-)ma ktoś jakąś radę?
User

bodzio2

Ranga

Pisarz

Pisarz
11840

21 wrz 2011, 12:57

Opolskie

Imię

Bogdan

Re: zwolnienie l4

Postprzez bodzio2 » 21 sty 2013, 16:15

Ciężki temat do podjęcia, proponuję Ci abyś to same pytanie zadał na forum prawnym.
Są tam ludzie, którzy bezpłatnie udzielą Ci odpowiedzi, należy się na forum zarejestrować aby móc zadać pytanie.
Link do forum > FORUM PRAWNE zadaj to pytanie w dziale Zabezpieczenia Społeczne - ZUS.
no avatar
User

mariano

Ranga

Przyjaciel Forum

Przyjaciel Forum
1807

7 kwi 2010, 23:13

Wielkopolska

Postprzez mariano » 21 sty 2013, 23:33

Jak ja składałem wniosek o świadczenia rehabilitacyjne to nic pracodawca nie musiał wypełniać. Ten wniosek normalnie powinien wypełnić lekarz prowadzący oraz osoba składająca wniosek, a następnie wniosek trzeba zanieść do ZUSu. Niestety często jest tak, że lekarzowi się nie chce i zgania to na pracodawce. Także na mój łeb, nawet jak firma nie istnieje to wniosek można i tak składać. A w chwili gdy minie te 182 dni zwolnienia, pracodawca powinien wtedy rozwiązać z tobą umowę o pracę - bo innego wyjścia nie ma.

Jak zostało ci 3 tygodnie do końca zwolnienia, to trzeba to zrobić już natychmiast, w ciągu kilku dni.
Taki wniosek normalnie powinno się składać już 6 tygodni przed końcem maksymalnego zwolnienia.
Inaczej ZUS później na to krzywo patrzy, a ty masz lukę w płatnościach. Bo za komisją też się czeka dobre kilka tygodni.
Gdyby wszyscy jeździli rowerami, rząd opodatkowałby pedałowanie.
User

wojter

Ranga

Dobry duch

Dobry duch
35

1 lis 2012, 07:04

WARSZAWA

Imię

Wojtek

Postprzez wojter » 24 sty 2013, 21:28

Witam.Mariano masz racje,wniosek na komisje wystawia lekarz,a co do pieniedzy to jezeli przyznają Grzesiowi rente to wypłacą jemu od chwili złożenia wniosku-ja tak miałem,złożyłem w marcu przyznali mnie w maju ale wypłacili od marca.Grześ jeżeli możesz staraj się o zwykłą rentę.Mam 2 kolegów którzy rentą rehabilitacyjną cieszyli się 1 rok.ZUS wysłał ich do sanatorium i po powrocie komisja oraz orzeczenie że powrócili do zdrowia i po rencie.Osobiscie słyszałem o wielu takich przypadkach.Zyczę Ci wszystkiego najlepszego w sprawie renty :pije: Aha pamiętaj żeby zwolnienie trwało nie krócej jak 180 dni.Ja miałełm 178 i ogromne kłopotyPowodzenia

---- Dodano 24 stycznia 2013, 20:30 ----

Witam.Mariano masz racje,wniosek na komisje wystawia lekarz,a co do pieniedzy to jezeli przyznają Grzesiowi rente to wypłacą jemu od chwili złożenia wniosku-ja tak miałem,złożyłem w marcu przyznali mnie w maju ale wypłacili od marca.Grześ jeżeli możesz staraj się o zwykłą rentę.Mam 2 kolegów którzy rentą rehabilitacyjną cieszyli się 1 rok.ZUS wysłał ich do sanatorium i po powrocie komisja oraz orzeczenie że powrócili do zdrowia i po rencie.Osobiscie słyszałem o wielu takich przypadkach.Zyczę Ci wszystkiego najlepszego w sprawie renty :pije: Aha pamiętaj żeby zwolnienie trwało nie krócej jak 180 dni.Ja miałełm 178 i ogromne kłopotyPowodzenia
Pozdrawiam Wojtek
no avatar
User

marysiak47

Ranga

Częsty bywalec

Częsty bywalec
102

11 lut 2013, 23:06

Imię

Maria

Postprzez marysiak47 » 17 lut 2013, 14:37

Możesz mieć jedno a potem drugie. Świadczenie rehabilitacyjne to nawet rok i 100%ostatniej wypłaty. Renta jest na dłużej ale zawsze dużo niższa. Życzę powodzenia.