Witaj na Ogólnopolskim Forum Osób Niepełnosprawnych. Kliknij tutaj, aby się zarejestrować

Z WÓZKA NA DESKĘ. "LEKARZ POWIEDZIAŁ, ŻE JESTEM KOMPLETNIE S

Moderatorzy: Lunea, misiu100, Junior Admin

Avatar użytkownika
User

asia_86

Ranga

Moderator

Moderator
Posty

10895

Dołączył(a)

21 sie 2006, 15:39

Lokalizacja

Podkarpacie

Z WÓZKA NA DESKĘ. "LEKARZ POWIEDZIAŁ, ŻE JESTEM KOMPLETNIE S

Postprzez asia_86 » 8 wrz 2017, 12:22

Z WÓZKA NA DESKĘ. "LEKARZ POWIEDZIAŁ, ŻE JESTEM KOMPLETNIE SZALONY"

Już dawno temu przekonaliśmy się, że niepełnosprawność nie jest przeszkodą w uprawianiu sportu, ale ekstremalne ewolucje na wakeboardzie? To już wyższy poziom wtajemniczenia, a Jerome Elbrycht jest w nim mistrzem.


Niepełnosprawność nie jest przeszkodą w uprawianiu sportu. Udowadnia to Jerome Elbrycht, który wyczynia ekstremalne ewolucje na wakeboardzie.

Francuz o polskich korzeniach prawie połowę życia spędził na wózku inwalidzkim. Ma 40 lat, w wieku 21 uległ groźnemu wypadkowi, gdzie doznał złamania kręgosłupa.
– Nie jest łatwo pozbierać się po takim wypadku. Przede wszystkim trudno jest zaakceptować nową sytuację i niepełnosprawność. Trzeba jednak znaleźć motywację, starać się pchać do przodu i próbować przynajmniej wrócić do normalnego życia – mówi Elbrycht.

Opalony mężczyzna w okularach przeciwsłonecznych i czapce z daszkiem do tyłu siedzi na wózku inwalidzkim na brzegu i wpatruje się w śmiałków jeżdżących na desce za wyciągiem po niewielkim stawie. Jest upał, niemal 30 stopni w cieniu, polskie lato okazało się w sierpniu wyjątkowo łaskawe. W taką pogodę przyjemnie jest schłodzić się wskakując do wody lub chociażby śmigając po jej tafli. Niezorientowany przechodzień mógłby stwierdzić, że w głowie mężczyzny kłębią się myśli zazdrości dla tych, co na wodzie. Cóż, miałby rację, ale z innych przyczyn niż mogłoby się wydawać. Nie chodzi o to, że ze względu na swoje ograniczenia mężczyzna nie może jeździć na desce. Owszem, może, a siedzi tutaj na brzegu tylko dlatego, że... linie lotnicze zawieruszyły jego sprzęt, który ma przyjechać lada chwila. – Mój bagaż był oczywiście ponadwymiarowy i był jedynym takim w moim samolocie, więc nie wiem, jak to możliwe. Został we Francji i jeśli będę musiał dłużej czekać, to chyba zadzwonię tam i powiem im: słuchajcie, media w Polsce już o wszystkim wiedzą, zaraz to opiszą, a tego chyba nie chcecie – śmieje się Jerome Elbrycht, który jeździ na wakeboardzie i uprawia narciarstwo mimo problemów zdrowotnych.

W obu konkurencjach jest jednym z najlepszych na świecie, a teraz po raz pierwszy gościł w Polsce, ojczyźnie swoim przodków. – Nie mam już rodziny w Polsce, ale moi dziadkowie urodzili się w tym kraju. W trakcie drugiej wojny światowej przeprowadzili się do Francji i tam mieszkali, więc mój ojciec urodził się już we Francji. Podoba mi się w Polsce. Fajne wakeparki, ładna pogoda, słońce i fajne miasto, byliśmy wieczorem zobaczyć Warszawę i było bardzo miło – zapewnia Elbrycht, ale nie poprosiliśmy go oczywiście o rozmowę, by opowiedział nam o atrakcjach nocnego życia w polskiej stolicy. W tym temacie znaleźlibyśmy zdecydowanie bardziej doświadczonych fachowców.

Francuz już prawie połowę życia spędził na wózku inwalidzkim. Ma 40 lat, w wieku 21 uległ groźnemu wypadkowi. – Spadłem sześć metrów w dół i złamałem kręgosłup. Mam paraplegię od 1998 roku – wyjaśnia bez zmrużenia oka, jakby mówił o tym, co wczoraj zjadł na obiad. Paraplegia to tzw. porażenie poprzeczne, czyli po prostu schorzenie neurologiczne polegające na porażeniu dwukończynowym, które jest spowodowane uszkodzeniem rdzenia kręgowego. W tym przypadku doszło do uszkodzenia kręgu T-12, w odcinku piersiowym. Można uznać, że Elbrycht miał pecha, bo statystycznie niecałe 50% urazów kręgosłupa prowadzi do jakiegokolwiek paraliżu.

Przed wypadkiem Elbrycht był zapalonym sportowcem i fascynowało go niemal wszystko, co ekstremalne. Zaczął, gdy miał 11 lat, na początku był skateboarding, potem także snowboard. Wydarzenie z końca XX wieku mogło totalnie załamać niejednego, ale nie jego, choć przyznaje, że początki były trudne. – Nie jest łatwo pozbierać się po takim wypadku. Przede wszystkim trudno jest zaakceptować nową sytuację i niepełnosprawność. Sport nie jest wtedy najważniejszy. Trzeba jednak znaleźć motywację, starać się pchać do przodu i próbować przynajmniej wrócić do normalnego życia – mówi. – Lekarze na początku nie mówili nic o tym, czy będę mógł uprawiać jakiś sport. Powiedzieli tylko, że już nigdy nie będę mógł chodzić i że moje życie się totalnie zmieni – dodaje. Gdy minął pierwszy szok i Elbrycht przyzwyczaił się do nowej rzeczywistości, to pojawiły się myśli o powrocie do sportu.

– Nie pytałem o nic lekarzy, nie potrzebowałem pozwolenia od nich. Robię co chcę i potem sam widzę, czy mogę to powtórzyć. Ale jeden z moich lekarzy powiedział, że jestem kompletnie szalony – śmieje się Francuz. Zaczął od "sitskiingu", czyli narciarstwa na siedząco. – Wśród osób na wózkach inwalidzkich najpopularniejsze są takie dyscypliny sportu jak koszykówka czy tenis. Sitskiing jest coraz bardziej popularny, od jakichś 30 lat, najpopularniejszy wśród tych dyscyplin, w których trzeba opuścić wózek. Zimą można oczywiście też zamontować siedzenie na snowboardzie, znam Amerykanina i Japończyka, którzy tak robią. Ale zdecydowanie bardziej popularne jest jeżdżenie na nartach – opowiada.

W narciarstwie na siedząco zawodnicy poruszają się na specjalnie skonstruowanych bolidach, nieco podobnych do bobsleja. Na sprzęt mówi się ski-bob albo mono-ski. Siedzisko jest zbudowane z tworzywa sztucznego, pod nim znajduje się amortyzator z metalową stopką w kształcie buta narciarskiego, która jest wpinana do wiązania narciarskiego. Narta musi być bardzo wytrzymała, bo utrzymuje cały ciężar sportowca i konstrukcji, na której siedzi. Dodatkowo niepełnosprawny narciarz trzyma w dłoniach dwie tzw. kulonarty, które u góry są zakończone kulą, a u dołu krótką nartą pomagającą w poruszaniu. Wszystko wygląda bardzo skomplikowanie, ale jest już obecnie standardem, a zawody na mono-ski odbywają się nawet na X-Games, czyli igrzyskach sportów ekstremalnych. W 2016 roku w Aspen złoto przypadło właśnie Elbrychtowi.

O ile można uznać, że narciarstwo na siedząco nie jest już dzisiaj niczym zaskakującym, to wakeboarding owszem. – Zacząłem uprawiać wakeboarding trochę przypadkowo. Spotkałem faceta na wózku inwalidzkim, który nazywa się Emmanuel Guillon i jest jednym z najlepszych zawodników w sitwake'u. Wytłumaczył mi, jak to działa, jak przymocowuje siedzenie do deski wakeboardowej i jak dzięki temu może jeździć za łódką, jest też możliwe jeżdżenie za wyciągiem. Gdy to usłyszałem, to od razu chciałem spróbować i tak wkręciłem się w sitwake. To coś nowego, mam nadzieję, że dołączy więcej osób. Na razie jest ich na świecie kilkanaście, może kilkadziesiąt – mówi Elbrycht i chyba faktycznie jest ich niewielu, bo wymienia po kolei: dwóch w Belgii, kilku we Włoszech, ktoś w Australii, ktoś w innym kraju i tak dalej... Najwięcej osób znajdziemy nad Sekwaną, gdzie od niedawna podczas mistrzostw kraju w wakeboardingu odbywa się osobna rywalizacja o medale na siedząco.

– Poznawane przeze mnie osoby są w większości mocno zaskoczone. Zwłaszcza dzieci mają zawsze wiele pytań: „co robisz? to jakiś nowy sport? o co chodzi? jeździsz w wózku na nartach? jak to robisz?”. To naprawdę fajne, że się tym interesują. Uwielbiam to. A rodzina jest ze mnie naprawdę dumna, bo robię to, co kocham i jestem jednym z najlepszych – uśmiecha się Elbrycht. Jak bardzo różnią się możliwości wakeboardzistów jeżdżących na stojąco i siedząco? – Z przyczyn oczywistych nie możemy zrobić wszystkiego, co można na stojąco. Mamy jednak wiele trików, którymi możemy się pochwalić. Nie zrobimy sztuczek w powietrzu wykonywanych, gdy operator blokuje wyciąg, bo to jest na siedząco niemożliwe. Możemy zrobić tzw. kickery czy slidery, to jest coś świetnego – chwali się Elbrycht. Jak wytrzymują jazdę na wakeboardzie jego ręce, które wobec niesprawności dolnych kończyn są prawdopodobnie najbardziej narażone? – To się tylko tak wydaje, że cała presja i siła dotyczy rąk, bo odczuwa się ją także w plecach. Jeśli przy tricku lądujesz po kilku metrach na płasko, to musisz mieć naprawdę mocne mięśnie w plecach – zauważa Francuz.

Zapewnia nas, że po swoim wypadku w zasadzie nie obawia się już niczego, co może wydarzyć się podczas wykonywania niebezpiecznych ewolucji. – Oczywiście to dla nas też coś ekstremalnego, ale nie myślę o możliwych wypadkach. Jeśli będziesz myślał za dużo o tym, że możesz mieć wypadek, to w końcu będziesz miał wypadek i tyle. Musisz myśleć o tym, że chcesz wykonać trik i wtedy uda ci się to zrobić. Okej, czasem się przewrócisz, ale nie przejmujesz się upadkiem. W ostateczności przecież wylądujesz na wodzie i nie jest tak jak w skateboardingu czy na snowboardzie, że lądujesz na twardej ziemi. Nie jesteś tak bardzo poobijany. To woda, więc jest cool – śmieje się Elbrycht.

Do Polski 40-latek przyjechał na zaproszenie Fundacji Avalon, prowadzącej projekt o nazwie Avalon Extreme. To jedyna w Polsce inicjatywa popularyzująca sporty ekstremalne, zarówno wśród osób sprawnych, jak i niepełnosprawnych. Avalon Extreme jest przedstawiane jako drużyna prawdziwych sportowców bez barier. Od listopada 2015 roku jego przedstawiciele regularnie biorą udział w wydarzeniach sportowych, w których często rywalizują z pełnosprawnymi sportowcami, a liczba dyscyplin jest systematycznie rozszerzana. Ambasadorami projektu są Tomasz Biduś, Adam Czeladzki, Sebastian Luty, Bartosz Ostałowski oraz Igor Sikorski. Ten ostatni startował w drugiej edycji zawodów SitWake Extreme Challenge w Grodzisku Mazowieckim razem z gościem z zagranicy i wygrał z nim indywidualnie. Elbrycht triumfował natomiast w rywalizacji mieszanej, w której liczyły się wyniki par złożonych z pełnosprawnego i niepełnosprawnego wakeboardzisty. – Z Polski wyjadę w dobrym nastroju i mam nadzieję, że wrócę tu już w przyszłym roku na kolejną edycję imprezy – zapowiedział.

z: http://www.przegladsportowy.pl/magazyn- ... 13283.html
" - A kim jest Wojownik Światła ?- Człowiekiem , który umie docenić , jakim cudem jest życie; który do samego końca walczy o to, w co wierzy..." (P. Coelho- Wojownik Światła).
Avatar użytkownika
User

piotr79

Ranga

Pisarz

Pisarz
Posty

3856

Dołączył(a)

29 maja 2010, 17:34

Lokalizacja

Polska

Imię

Piotr

Re: Z WÓZKA NA DESKĘ. "LEKARZ POWIEDZIAŁ, ŻE JESTEM KOMPLETN

Postprzez piotr79 » 8 wrz 2017, 18:42

JA to bym sobie pośmigał na kajcie :P
"Nie szata zdobi człowieka"

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

Powered by phpBB ® | phpBB3 Style by KomiDesign
cron