Witaj na Ogólnopolskim Forum Osób Niepełnosprawnych. Kliknij tutaj, aby się zarejestrować

Ważne ogłoszenie: ¤ Złe zmiany w służbie zdrowia które og

Moderator: Moderator

no avatar
User

Czarna

Ranga

Dobry duch

Dobry duch
Posty

56

Dołączył(a)

29 gru 2010, 23:27

Imię

Bozena

Ważne ogłoszenie: ¤ Złe zmiany w służbie zdrowia które og

Postprzez Czarna » 3 sty 2013, 21:13

Ważne ogłoszenie: ¤ Złe zmiany w służbie zdrowia które ograniczą nam leczenie!!!
W chwili obecnej toczą się losy pacjentów korzystających z usług szeroko pojętej rehabilitacji. Obecnie trwają prace nad kształtem ustawy o zawodzie fizjoterapeuty, którą to wspólnie tworzą dwa stowarzyszenia terapeutów: Fizjoterapia Polska i Polskie Towarzystwo Fizjoterapiii. Dla nas pacjentów jest to o tyle istotne, ponieważ jeśli proponowane przez Polskie Towarzystwo Fizjoterapii zmiany wejdą w życie, znacznie ograniczą, a nawet w niektórych przypadkach uniemożliwią dostęp do prywatnego, wolnego rynku usług medycznych jakim jest rehabilitacja (!!!).
Postulaty, z którymi nie możemy się pogodzić zarówno jako pacjenci i terapeuci to ograniczenie praw rehabilitantom, którzy pracują we własnych placówkach, bądź otworzyli swoją działalność gospodarczą – czyli praktycznie całemu prywatnemu sektorowi tej dziedziny medycyny.
Propozycja do ustawy mówi o tym, że magister fizjoterapii będzie mógł rozpocząć terapię danego pacjenta tylko i wyłącznie w przypadku, gdy pacjent zgłosi się do niego z diagnozą postawioną przez lekarza bądź fizjoterapeutę ze specjalizacją drugiego stopnia (!!!). Konsekwencje takiego zapisu są takie, iż pacjent, każdy z nas, kto będzie chciał czy musiał zadbać o własne zdrowie i rozpocząć terapię u znanego sobie i zaufanego terapeuty, najpierw musi wybrać się do lekarza specjalisty (do tego potrzebne jest skierowanie lekarza pierwszego kontaktu) aby zostać przez niego zdiagnozowanym, oraz dostać swoiste wytyczne na co może być rehabilitowanym przez terapeutę. Wniosek? Żeby móc pójść do prywatnego terapeuty, najpierw musimy odwiedzić dwóch lekarzy bądź lekarza i rehabilitanta z drugim stopniem specjalizacji…. Tak drugim (!), nie może to być pierwszy stopień specjalizacji i nie może to być nawet rehabilitant z doktoranckim stopniem naukowym nie mówiąc już o magistrze!
(Dla wyjaśnienia, II stopień specjalizacji to kolejne lata studiów (po otrzymaniu tytułu magistra). Specjalistów fizjoterapii II stopnia jest znacznie mniej na rynku, często są oni związani z placówkami publicznymi lub akademickimi)
Maluje to wizję jeszcze dłuższych kolejek do specjalistów, jeszcze dłuższe terminy na rehabilitację jeszcze niższy poziom usług – brak konkurencji i całkowity monopol na diagnostykę niewielkiej grupy osób w Polsce w dodatku głównie związanych z państwowymi placówkami... Efektem będzie całkowite bankructwo prywatnych placówek czyli mniejszy wybór w specjalistach dla nas.

Co ciekawe będziemy jedynym w Europie krajem, w którym magister fizjoterapii nie ma prawa na podejmowanie samodzielnej terapii. Widocznie pięcioletnie studia w Polsce to nadal za mało. Po wspomnianych studiach nawet bardzo doświadczony terapeuta nie będzie mógł wykonać zwykłego masażu, ponieważ nie posiada pozwolenia od lekarza bądź specjalisty (!), ale już każdy inny człowiek, bez studiów, po miesięcznym kursie masażu i uzyskaniu certyfikatu ukończenia może otwierać swoją działalność i masować klientów czyli nas pacjentów do woli.
Takich absurdów jest wiele i godzą one w dobro pacjenta. Jest to pogwałcenie prawa pacjenta do wyboru terapeuty i swobodnego dostępu do rehabilitacji. Obecną sytuację można porównać do tego, jakby dentysta potrzebował diagnozy i pozwolenia na zaleczenie zęba pacjentowi u siebie w prywatnym gabinecie od stomatologa ze szpitala. Absurd!!!

Jako Fundacja zrzeszająca wielu pacjentów, którym bliski i nieobojętny jest stan w polskiej służbie zdrowia zarówno w sektorze prywatnym i jak i państwowym wspólnie z terapeutami walczymy o dobro pacjenta. Jeśli sami chcecie zadbać o własne zdrowie i dobrowolny, szeroki dostęp do opieki przyłączcie się. Do czwartku wieczora (3 stycznia) napiszcie krótki list, w którym opiszcie co sądzicie na temat takiego pomysłu w ustawie o zawodzie fizjoterapeuty. Napiszcie o tym czy to pomoże w uzdrowieniu obecnej sytuacji w służbie zdrowia? Czy zgadzacie się na takie ograniczenia? Czy wyobrażacie sobie prowadząc np. od kilku miesięcy czy lat przynoszącą efekty terapię o swojego zaufanego fizjoterapeuty musieć teraz biec do lekarza pierwszego kontaktu po skierowanie do fizjoterapeuty II stopnia żeby on łaskawie pozwolił Wam na dalsze leczenie pod opieką Waszego terapeuty, ba! oraz aby nie znając tak dobrze jak Wasz terapeuta historii Waszej choroby napisał w niej jak macie być leczeni?!? Czy stanie w kolejnych kolejkach i czekanie na fizjoterapię to coś co jest w sferze marzeń każdego z nas? Kiedy nas boli, oczekujemy natychmiastowej pomocy, i wiemy gdzie po nią się udać - czy proponowane zmiany nam pomogą czy raczej zaszkodzą? Podzielcie się swoimi wnioskami w tym liście. Koniecznie! Każdy nawet najkrótszy list się liczy.
Uświadommy tym, którzy nie mają pojęcia (albo mieć go nie chcą) jak to wygląda z naszej strony, ze strony pacjenta.
Dlaczego do czwartku? - Bo w piątek rano przedstawiciele dwóch ugrupowań zrzeszających fizjoterapeutów (o których mowa była w pierwszym akapicie tekstu) spotkają się na ostatecznych rozmowach "między sobą" zanim decyzje o zmianach i projekt ustawy utknie w Ministerstwie Zdrowia, gdzie już ani my pacjenci, ani stowarzyszenia czy fundacje nie będą miały na nie wpływu a tylko i wyłącznie politycy. Nie pozwólmy aby o NAS PACJENTACH decydowano bez naszego udziału! Nie pozwólmy aby czyjeś zapędy ograniczyły a może nawet uniemożliwiły nam mądre i ukierunkowane leczenie!

TUTAJ podajemy link do projektu omawianej Ustawy . Jest ona zapisana jako projekt obywatelski, choć raczej bardzo wąska grupa obywateli miała wpływ na jego kształt dlatego też potrzeba jest szerszego spojrzenia na ten palący problem.

Do dzieła!!! Na Wasze listy czekamy do czwartku (3 stycznia) wieczora!!! Listy wysyłajcie bezpośrednio na nasze mail: kontakt@fundacjabioderko.pl a my przekażemy je przedstawicielom Stowarzyszenia Fizjoterapia Polska, które walczy o normalność i szeroki dostęp do leczenia dla pacjentów. Podpisujcie się w listach imieniem i nazwiskiem - nie wstydźcie się swojego zdania. Macie wszelkie prawa a przede wszystkim obowiązek występowania w swoim imieniu w sprawach które dotyczą Was i Waszego zdrowia. Wasze wsparcie będzie bardzo mocnym argumentem w tej nierównej walce.

My jako Fundacja też naturalnie żywo włączamy się do akcji i stosujemy oficjalne pismo o naszym stanowisku w tej sprawie. Mamy nadzieję, że w Polsce może być dobrze, że w Polsce nadal można będzie otrzymać fachowe leczenie rehabilitacyjne, że nasz kraj będzie pod tym względem przypominał XXI wiek a nie średniowiecze...

Kochani mam do was ogromna prośbę przeczytajcie to proszę uważnie i jeśli możecie pomóście ponieważ jeśli ta ustawa wejdzie w życie zablokują nam dostęp do swobodnej rehabilitacji. Możecie nam pomóc w ten sposób że napiszecie list protestacyjny i wyslecie go dzisiaj ponieważ jutro rostrzygnie się czy ta ustawa wejdzie czy nie. napiszczie w swoim imieniu jako pacjenci rodzina też może wam pomóc wszystkie listy kierujcie na mojego maila ja dalej przekaże je do fundacji pośpieście się proszę mój mail bozena.marosz@wp.pl


Nie zgadzam się!!!

Wiem, że powinnam wg zasad kultury przywitać się na wstępie tego listu, ale jak tu być miłym po przeczytaniu ustawy, która ma wejść w życie.
Ustawa ta godzi przede wszystkim w nas chorych. To jeden wielki ABSURD!!! Zamiast szukać pomocy u rehabilitanta, będę musiała odczekać kolejkę najpierw do ogólnego lekarza, a następnie do specjalisty, który "pozwoli" mi skorzystać z pomocy MOJEGO, wieloletniego fizjoterapeuty. Przecież on mnie zna najlepiej. To on mi pomógł po każdej operacji, gdzie fizjoterapeuci z renomowanego oddziału rehabilitacyjnego załamywali ręce. Nie wyobrażam sobie, żeby mieć tak ograniczony dostęp do jego pomocy. Ustawa ta, to pogwałcenie mojego prawa do wolnego wyboru rehabilitanta i swobodnego dostępu do fizjoterapii.

Regularnie, raz w tygodniu od trzech lat współpracuję z moim fizjoterapeutą. Ponad to czasami, w zależności od potrzeb, pomaga mi doraźnie, gdy coś "wyskoczy". A ponieważ choruję od dziecka (dysplazja wrodzona), to dość często z tych niespodziewanych wizyt muszę korzystać.
Jestem osobą po wielu operacjach na stawach biodrowych, dlatego nie wyobrażam sobie, że ustawa którą proponujecie, kiedykolwiek wejdzie w życie.
Zawsze sądziłam o nasze dobro Wam chodzi? A może się mylę....

Mam nadzieję, że między innymi moje pismo pomoże Wam trzeźwo spojrzeć na naszą sytuację. My nie mamy czasu, siły czekać w kolejkach do lekarzy. Dość już każde z nas wyczekało w kolejce do ortopedy, czy też na operację wszczepienia protezy biodrowej. Teraz dzięki tej "wspaniałej" ustawie ograniczacie nam dostęp do szybkiej pomocy fizjoterapeuty.
Zdecydowanie nie o taką ustawę nam chodzi.
tak można napisać np i podpisać się pod takim listem imieniem i nazwiskiem
Ostatnio edytowano 3 sty 2013, 21:19 przez Czarna, łącznie edytowano 1 raz
no avatar
User

urszula 123

Ranga

Dyskutant

Dyskutant
Posty

435

Dołączył(a)

5 kwi 2011, 14:25

Imię

Urszula

Re: Ważne ogłoszenie: ¤ Złe zmiany w służbie zdrowia które o

Postprzez urszula 123 » 3 sty 2013, 21:17

Napisałaś długo i zawile. A tak na chłopski rozum o co tu chodzi?
no avatar
User

Czarna

Ranga

Dobry duch

Dobry duch
Posty

56

Dołączył(a)

29 gru 2010, 23:27

Imię

Bozena

Re: Ważne ogłoszenie: ¤ Złe zmiany w służbie zdrowia które o

Postprzez Czarna » 3 sty 2013, 21:33

O to że jeśli np współpracujesz ze swoim terapeutą po wejściu tej ustawy o Twojej terapii nie będzie decydował twój terapeuta a lekarz do którego będziesz się musiała udać najpierw i który Cię pierwszy raz na oczy będzie widział bedzie dawał wytyczne Twojemu terapeucie co do metod tehabilitacji bo Twój terapeuta nie będzie mógł o
nich decydować
no avatar
User

urszula 123

Ranga

Dyskutant

Dyskutant
Posty

435

Dołączył(a)

5 kwi 2011, 14:25

Imię

Urszula

Re: Ważne ogłoszenie: ¤ Złe zmiany w służbie zdrowia które o

Postprzez urszula 123 » 3 sty 2013, 21:54

O tym decyduje lekarz rehabilitant, więc nie rozumiem o co ta petycja. Przecież pielęgniarka po studiach równiez nie wypisuje recept, ani nie decyduje o przebiegu leczenia pacjenta!
no avatar
User

Czarna

Ranga

Dobry duch

Dobry duch
Posty

56

Dołączył(a)

29 gru 2010, 23:27

Imię

Bozena

Re: Ważne ogłoszenie: ¤ Złe zmiany w służbie zdrowia które o

Postprzez Czarna » 3 sty 2013, 22:11

czy lekarz reh który Cię widzi po raz 1 w życiu ma decydować o Twoim leczeniu ?Jeśli masz sprawdzonego terapeutę . A jeśli ustawa wyjdzie będzie tak że będą jeszcze większe kolejki bo zanim udasz się na reh bedziesz musiała udać się do lekarza żeby na to łaskawie pozwolił po 5 minutowym badaniu i na dokładkę dał wytyczne np rehabilitantowi który prowadzi twoją terapię bo on sam nie będzie mógł palcem kiwnąc mimo że zna Cię najlepiej. Ok nie chcesz nie pomagaj nikt nikogo nie zmusza.
no avatar
User

urszula 123

Ranga

Dyskutant

Dyskutant
Posty

435

Dołączył(a)

5 kwi 2011, 14:25

Imię

Urszula

Re: Ważne ogłoszenie: ¤ Złe zmiany w służbie zdrowia które o

Postprzez urszula 123 » 3 sty 2013, 23:58

Chciałabym pomóc, ale nie wiem czemu ma to służyć, zwolnieniem lekarzy rehabilitantów, czy podważeniem ich kompetencji?
no avatar
User

Czarna

Ranga

Dobry duch

Dobry duch
Posty

56

Dołączył(a)

29 gru 2010, 23:27

Imię

Bozena

Re: Ważne ogłoszenie: ¤ Złe zmiany w służbie zdrowia które o

Postprzez Czarna » 4 sty 2013, 12:38

Dokładnie zrozumiałaś i to i to niestety dzisiaj jest już po fakcie miejmy tylko nadzieję że wezmą na spotkaniu pod uwagę nasze zdanie jako pacjentów
Avatar użytkownika
User

klansman

Ranga

Pisarz

Pisarz
Posty

2099

Dołączył(a)

15 lis 2011, 16:46

Lokalizacja

Bielsko-Biała/Wadowice

Imię

Forumowy_Psychopata

Re: Ważne ogłoszenie: ¤ Złe zmiany w służbie zdrowia które o

Postprzez klansman » 5 sty 2013, 15:01

Nie róbcie z igły widły bo na okrągło tylko problemy widzicie. Chodzisz do swojego zaufanego rehabilitanta który cie leczył i masz gdzieś ustawy. Leczysz się dla siebie nie dla ustawy.
http://www.siepomaga.pl
Avatar użytkownika
User

piotr79

Ranga

Pisarz

Pisarz
Posty

3859

Dołączył(a)

29 maja 2010, 17:34

Lokalizacja

Polska

Imię

Piotr

Re: Ważne ogłoszenie: ¤ Złe zmiany w służbie zdrowia które o

Postprzez piotr79 » 5 sty 2013, 18:03

O tym że rehabilitacje będzie płatna mówi się od dawna tylko rehabilitacja po wypadkowa/szpitalna będzie darmowa czyli np złamiesz rękę i jak zdejmą Ci gips i lekarz przepisze rehabilitacje to wtedy będzie darmowa, a jak pójdziesz do lekarza bo Cie np strzyka w rykszarzu i przepisze rehabilitacje to wtedy będzie płatna, mniej więcej tak jak z lekami
"Nie szata zdobi człowieka"
no avatar
User

Sonka

Ranga

Pisarz

Pisarz
Posty

528

Dołączył(a)

3 lis 2010, 16:06

Imię

Sonka

Re: Ważne ogłoszenie: ¤ Złe zmiany w służbie zdrowia które o

Postprzez Sonka » 5 sty 2013, 19:59

piotr79 napisał(a):O tym że rehabilitacje będzie płatna mówi się od dawna


Piotrze, a gdzie Ty to wyczytałeś ?
Ludzie kochani, nie straszmy się nawzajem i....nie doradzajmy naszej służbie zdrowia, bo jeszcze z pomysłu gotowa skorzystać od zaraz.
no avatar
User

Czarna

Ranga

Dobry duch

Dobry duch
Posty

56

Dołączył(a)

29 gru 2010, 23:27

Imię

Bozena

Re: Ważne ogłoszenie: ¤ Złe zmiany w służbie zdrowia które o

Postprzez Czarna » 6 sty 2013, 16:22

Konsekwencje takiego zapisu są takie, iż pacjent, każdy z nas, kto będzie chciał czy musiał zadbać o własne zdrowie i rozpocząć terapię u znanego sobie i zaufanego terapeuty, najpierw musi wybrać się do lekarza specjalisty (do tego potrzebne jest skierowanie lekarza pierwszego kontaktu) aby zostać przez niego zdiagnozowanym, oraz dostać swoiste wytyczne na co może być rehabilitowanym przez terapeutę. Wniosek? Żeby móc pójść do prywatnego terapeuty, najpierw musimy odwiedzić dwóch lekarzy bądź lekarza i rehabilitanta z drugim stopniem specjalizacji…. Tak drugim (!), nie może to być pierwszy stopień specjalizacji i nie może to być nawet rehabilitant z doktoranckim stopniem naukowym nie mówiąc już o magistrze!

Nam nie chodzi o to że reh ma być tylko płatna bo to mija się z celem nie każdego na to stać ale o to że gdy mamy już wybranego np terapeute i mamy do niego zaufanie to i tak będziemy musieli biec do lekarza bądz lekarza i rehabilitanta i od niego zgode uzyskac na reh mało tego dostać jeszcze wytyczne co nasz terapeuta z nami może robić. Nam nie chodzi o to że rehabilitacja NFZ jest blee a reh prywatny super bo i tu i tu są wyjątki nie zawsze prywatny reh jest też dobry itd ale o możliwość swobodnego wyboru rehabilitacji. a jeśli ustawa wejdzie w życie narzucą nam swoje zdanie i jako pacjenci nie będziemy mieli nic do powiedzenia. Małego zwiążą terapeutą ręce bo mając już np rehabilitanta ten pomimo że nas zna i prowadzi terapię nie będzie mógł palcem kiwnąć bez zgody w/w osób
no avatar
User

wladek

Ranga

Dobry duch

Dobry duch
Posty

9

Dołączył(a)

21 sty 2013, 14:19

Imię

wladek

Re: Ważne ogłoszenie: ¤ Złe zmiany w służbie zdrowia które o

Postprzez wladek » 23 sty 2013, 15:47

zmiany, zmiany tylko dlaczego na gorsze i coraz więcej utrudnień, a miało być tak łatwiej i lepiej.

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

Powered by phpBB ® | phpBB3 Style by KomiDesign
cron