Witaj na Ogólnopolskim Forum Osób Niepełnosprawnych. Kliknij tutaj, aby się zarejestrować

Pytania o grupę

Moderator: Moderator

User

Mirlor

Ranga

Częsty bywalec

Częsty bywalec
179

17 lut 2009, 20:13

Małopolska

Imię

Kolo

Re: Pytania o grupę

Postprzez Mirlor » 12 kwi 2011, 21:52

W pytaniach o uprawnienia nie podaj ,że masz bo możesz stracić.
Zawsze możesz zapomnieć o uprawnieniach posiadanych-- prawo chorego.
Do pudła za to nie trafisz- nic Ci nie zrobią.

Ja postąpiłem wg. tego schematu.

I mam.

I będę miał :-D
Egzekwuj to, co Ci się należy.
no avatar
User

smerfy3

Postprzez smerfy3 » 12 kwi 2011, 22:07

Dokument o stopniu niepełnosprawności upoważnia do przyjęcia do pracy w zpch. Nawet jak nie będziesz tego miał napisane na orzeczeniu :) . Ja pracuję w zpch i podstawą było moje orzeczenie o stopniu niepełnosprawności z powiatowego centrum, nie z Zus. By pracować musisz mieć tylko ważne orzeczenie pozarentowe, dla pracodawcy ten dokument jest ważny.
no avatar
User

Piotrek_25

Ranga

Dobry duch

Dobry duch
56

9 kwi 2011, 11:08

Imię

Piotrek

Postprzez Piotrek_25 » 12 kwi 2011, 22:42

Mirlor: hehe dobrze wiedzieć. Na komisji sam z siebie sie nie przyznam ale nie wiem czy oni nie będą dociekać - bo ja na wniosku zaznaczyłem, że chce korzystać z uprawnienia w postaci karty parkingowej :twisted: Ale jakoś dam rade :)
smerfy3: "orzeczenie pozarentowe" ? A coz to takiego jest? :roll: Nie składałem jeszcze dokumentów związanych z takimi instytucjami dlatego pytam :P
no avatar
User

smerfy3

Postprzez smerfy3 » 13 kwi 2011, 19:25

Tak nazywam orzeczenie z Powiatowego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności :) . Tam już złożyłeś wniosek :) . Nie wiem czy tylko ja tak to nazywam, słyszałam od kogoś takie określenie.
no avatar
User

Piotrek_25

Ranga

Dobry duch

Dobry duch
56

Imię

Piotrek

Postprzez Piotrek_25 » 15 kwi 2011, 04:28

A jak już jestem w temacie to powiedzcie, mam ksero 2 druków wypełnionych przez lekarza psychiatre i specj. chorób wewnętrznych. Ten drugi "zaznaczył" że wymagam pomocy drugiej osoby i jestem niezdolny do samodzielnej egzystencji. Czy dzięki temu zwiększyły się szanse na stopień? 8) Dodam, że wszystko jest bardzo solidnie udokumentowane :-D
no avatar
User

smerfy3

Postprzez smerfy3 » 15 kwi 2011, 12:09

Mi nigdy lekarz tak nie napisał że niezdolna do samodzielnej egzystencji, a pomimo to ostatnia komisja to była bułka z masłem :-D bo przegadałam lekarkę :lol: . Bez żadnego ale otrzymałam dodatkowy znaczek 0-4 tj: niewidomy lub słabowidzący, mam umiarkowaną grupę, dużo ulg w związku z tym symbolem, a ta druga poważniejsza dla mnie choroba to nawet nie mówiłam, bo bałam się że mi to w papierach wpiszą, a ja chcę pracować, a mieszkam w małej miejscowości także bałam się. Komisja w orzecznictwie to nie jest taka poważna, można pogadać by lepsze wpisali, co im zależy? Bo zus to co innego, według zus to ja całkowicie zdrowa :!: . Po 2 operacjach, latach choroby, zakazie ciężkiej pracy bo mięśnie w oczach wysiądą :( . Ja jak idę na komisję do orzecznictwa to się wcale nie przejmuję, luz.

---- Dodano 15 kwietnia 2011, 15:08 ----

A dlaczego nie idziesz do Zusu po rentę? Myślę że warto :) . Mi to nie przyznają musiałabym być całkowicie ślepa chyba żeby u mnie cokolwiek dali :( . Ale jak ci psychiatra tak dobrze opisał to warto i tam złożyć. Nawet jak tylko socjalna to zawsze to parę groszy więcej, plus dodatek pielęgnacyjny. Ja nie mam renty, ale zasiłek pielęgnacyjny mi przysługuje, bo spełniam warunek że przed 18rokiem życia zachorowałam.
User

asia_86

Ranga

Moderator

Moderator
10566

21 sie 2006, 14:39

Podkarpacie

Postprzez asia_86 » 15 kwi 2011, 14:27

Czemu służy orzecznictwo do celów pozarentowych :?:

Posiadanie orzeczenia wydanego przez zespół ds. orzekania o niepełnosprawności pozwala korzystać z następujących form pomocy, bądź uprawnień:
- w zakresie rehabilitacji zawodowej i zatrudnienia – możliwość uzyskania odpowiedniego zatrudnienia, np. w zakładach pracy chronionej, zakładach aktywności zawodowej (oczywiście nie oznacza to, że osoby niepełnosprawne mogą pracować wyłącznie w warunkach pracy chronionej),
- możliwość korzystania ze szkoleń (w tym specjalistycznych),
- podleganie przywilejom pracowniczym osób niepełnosprawnych (np. prawo do dodatkowych urlopów, przerw w pracy),
- z ulg np. podatkowych, komunikacyjnych, zwolnienie z opłat radiowo-telewizyjnych (abonamentu), na podstawie odrębnych przepisów,
- w zakresie rehabilitacji np. możliwość uczestniczenia w terapii zajęciowej,
- z zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne, środki pomocnicze oraz pomoce techniczne, ułatwiające funkcjonowanie danej osoby,
- z usług socjalnych, opiekuńczych, terapeutycznych, rehabilitacyjnych świadczonych przez instytucje pomocy społecznej, organizacje pozarządowe oraz inne placówki,
- z uprawnień do zasiłku pielęgnacyjnego i innych świadczeń (np. dodatków do zasiłku rodzinnego związanych z niepełnosprawnością).

więcej na: http://pomocspoleczna.ngo.pl/x/11015

Jak sama nazwa wskazuje - Orzeczenie do celów poza rentowych- jest orzeczeniem np dla ludzi, którzy chcą sobie opisywać pewne leki (pit 37)... lub mieć inne ulgi związane z stopniem niepełnosprawności - nie rentę...
" - A kim jest Wojownik Światła ?- Człowiekiem , który umie docenić , jakim cudem jest życie; który do samego końca walczy o to, w co wierzy..." (P. Coelho- Wojownik Światła).
no avatar
User

smerfy3

Postprzez smerfy3 » 15 kwi 2011, 14:50

Jednak nie wymyśliłam tego sformułowania " orzeczenie poza rentowe" :lol: :lol: . Bo słyszałam to kiedyś, a ja piszę to skrótami by oczy tak się nie męczyły od monitora :-D .
no avatar
User

Piotrek_25

Ranga

Dobry duch

Dobry duch
56

Imię

Piotrek

Postprzez Piotrek_25 » 16 kwi 2011, 22:18

hehe :) W sumie trochę się boję, że gdybym składał w ZUS'ie to mogłoby mi to zaszkodzić ws. pracy. Znaczny raczej dostane, tymbardziej jesli jest tak jak Ty piszesz - ze PZON - nie robi większych problemów. Ale gdyby ? Jaka bajere zapodac? :-D Macie jakies pomysły?
no avatar
User

smerfy3

Postprzez smerfy3 » 16 kwi 2011, 22:43

A co ci w sprawie pracy może zaszkodzić renta? Znam osoby co pracują i mają rentę z tyt niezdolności do pracy. Bo zwykła renta to możesz więcej dorobić, socjalna ogranicza tylko zarobki. Ja nawet ostatnio nie musiałam się wysilać na komisji w orzecznictwie :lol: . Nawet nie miała lekarka pełnej dokumentacji od okulistki, dałam jej tylko to że jestem po operacji, pogorszył mi się wzrok i nic więcej :-D . No i powiedziałam że od operacji nie czytam książek i to wystarczyło by mi dodała grupę na wzrok. Powiedziałam że grupa mi do pracy potrzebna to teraz mam dane na 3 lata orzeczenie. Może i bez papierów lekarka wiedziała że po operacji jak pogarsza się wzrok to nie jest dobrze :) , a może miałam farta akurat :) . Ja nawet wtedy nie byłam przygotowana od okulistki, nie miałam papierów, to był taki temat zastępczy. Bo ja się wyleczyłam z poprzedniej choroby(nieistotna akurat) i nie miałam dobrej opinii od mojej lekarki prowadzącej. Ale ciekawe jakbym się wtedy przygotowała to czy miałabym znaczny z powodu oczu? Zastanawiające prawda?
no avatar
User

Piotrek_25

Ranga

Dobry duch

Dobry duch
56

Imię

Piotrek

Postprzez Piotrek_25 » 17 kwi 2011, 04:44

Rzeczywiście. Myśle że znaczny by był, zaradna jesteś kobieta :) Pozdrawiam Ciebie :)
no avatar
User

smerfy3

Postprzez smerfy3 » 17 kwi 2011, 17:43

Po prostu każdego przegadam :lol: :lol: :lol: . I dużo mi dała 1 praca w typowym zpch, tam dużo się dowiedziałam o ulgach dla mnie, a jeszcze nie miałam tak zepsutych oczek :) . Ale zapamiętałam wszystko i teraz przydaje się. Wiesz że moja koleżanka z obecnej pracy nie wiedziała że na oczy mamy zerowy(darmowy) bilet po mieście? 6 lat jeździła na zwykłych płatnych :!: :!: Ale skąd miała wiedzieć? MOPS nic o tym nie mówi, ode mnie się dowiedziała, a ja od moich przyjaciół z byłej pracy no i od chłopaka swojego :-D
no avatar
User

urszula 123

Ranga

Dyskutant

Dyskutant
437

5 kwi 2011, 13:25

Imię

Urszula

Postprzez urszula 123 » 17 kwi 2011, 19:46

I osoba towarzysząca również ma darmowy bilet.
no avatar
User

smerfy3

Postprzez smerfy3 » 17 kwi 2011, 22:34

Tak, też mam kartę na opiekuna :) . Zapomniałam dopisać bo mało z niej korzystam, sama jeżdżę do pracy, a jak z koleżanką to ona też ma to samo także nie korzystam, ale mam :)
no avatar
User

Piotrek_25

Ranga

Dobry duch

Dobry duch
56

Imię

Piotrek

Postprzez Piotrek_25 » 18 kwi 2011, 15:33

Dziewczyny a nie orientujecie sie może jak jest u mnie w mieście z biletami miejskimi :P Ja planuje przeprowadzke do Wrocławia zeby dorobić a tam bilety pewnie znacznie droższe. Napisalem do MPK Wrocław ale zrobili olewke, na telefon szkoda mi kasy :-D
no avatar
User

smerfy3

Postprzez smerfy3 » 18 kwi 2011, 16:12

Każde miasto inaczej do tego podchodzi. U mnie za darmo jeżdżą niewidomi czyli 0-4 kod bez względu na to która grupa, oraz wszyscy którzy mają znaczny stopień. Postąp tak jak ja czyli idź do MPK i na miejscu dowiedz się :) . Ewentualnie na stronie internetowej tam podają kto jest uprawniony do ulgowych biletów, nie czekaj aż ci odpowiedzą, może i zagubili twoją korespondencję a po co się stresować od razu masz w internecie wszystko. Ja nie znam jak we Wrocławiu strona MPK czy wszystko podaje, ale po co tracić kasę na telefon jak masz internet? Bo że ci nie odpowiedzieli to może i do niewłaściwej osoby napisałeś, a internet jest po to by ułatwiać życie :-D
no avatar
User

Piotrek_25

Ranga

Dobry duch

Dobry duch
56

Imię

Piotrek

Postprzez Piotrek_25 » 19 kwi 2011, 08:02

No właśnie chodzi o to, że na stronie MPK nic nie ma :o W tym cały szkopuł...
no avatar
User

smerfy3

Postprzez smerfy3 » 19 kwi 2011, 08:41

Z ciekawości weszłam na tą stronę i powiem szczerze tam cokolwiek znaleźć to masakra. Jest tam mała wyszukiwarka i ja sobie z nią nie poradziłam, niech mądrzejsi się wypowiedzą :-D . U mnie w moim mieście jest tak że wchodzisz, tam jest osobny dział i szybko znajdujesz wiadomości. A tu musiałam przez wyszukiwarkę, a to idzie słowem kluczowym, a nie wiem jak we Wrocławiu nazywają kartę zerową i nie weszło mi nazwą jaką ja znam :) .
no avatar
User

Piotrek_25

Ranga

Dobry duch

Dobry duch
56

Imię

Piotrek

Postprzez Piotrek_25 » 20 kwi 2011, 11:35

Ta strona to rzeczywiście jeden wielki meksyk :lol: Dowiem sie przy okazji, 9 maja mam robioną biopsję we Wrocławiu, to może sie wyrwe na miasto 8)
Poprzednia strona