Witaj na Ogólnopolskim Forum Osób Niepełnosprawnych. Kliknij tutaj, aby się zarejestrować

Psychika i WZW typu C

Moderator: Moderator

no avatar
User

Piotrek_25

Ranga

Dobry duch

Dobry duch
Posty

56

Dołączył(a)

9 kwi 2011, 12:08

Imię

Piotrek

Psychika i WZW typu C

Postprzez Piotrek_25 » 11 kwi 2011, 22:31

Witam!

Mam spory problem informacyjny. Usiłuję się dowiedzieć jaki stopień niepełnosprawności mi przysługuje ze względu na nastepujące skutki zdrowotne:
Od II połowy 2006 roku cierpie na zaburzenia psychotyczne. Byłe one typowo po amfetaminie. Od pewnego czasu są one zakwalifikowane jako "stany" psychotyczne w przebiegu uzależnienia mieszanego (alkohol,amfetamina). Pojawiają sie też zwiewne omamy oraz nastawienia urojeniowe które mają charakter nawracający. Leżałem wielokrotnie w szpitalach psychiatrycznych lecz tylko raz odbyłem skończone leczenie w 2009r. Na jednej z kart wypisowych jest również diagnoza: zaburzeń osobowości u osoby uzależnionej od wielu substancji psychoaktywnych.Zaleceniem jest dalsze konieczne leczenie psychiatrryczne. Są też okresy stanów depresyjnych od dłuższego czasu, wielokrotnie podejmowałem próby samobójcze. Tyle w kwestii psychiki
Na domiar złego w ostatnich dniach dowiedziałem sie że jestem zakażony przewlekłym wirusowym zapaleniem wątroby typu C z zaawansowanym stopniem włóknienia tego narządu. Lekarz był w szoku tym stanem i za miesiąc mam sie zgłosić do Kliniki Chorób Zakaźnych celem wykonania dodatkowo biopsji wątroby (pokaże ona czym i jaki jest stopień uszkodzenia wątroby oraz pomoże w dobraniu odpowiedniego leczenia) Wszystko jest poparte aktualnymi badaniami specjalistycznymi.
Proszę mi powiedzieć, jaki stopień niepełnosprawności mi przysługuje na te problemy zdrowotne? Aha zapomniałem jeszcze dodać, że od urodzenia cierpie na znamiona barwnikowa na całej powierzchni pleców. Pod koniec lat 90' miałem robiony zabieg "dermabrazji" - bez efektu. Całe plecy były raną otwartą, przypuszczam, że tam doszło do zakażenia wirusemC. Czy w związku z tym moge otrzymać z opieki zasiłek stały? Czy mozna go mieć jednocześnie pracując? BŁAGAM, POWIEDZCIE!
Moja sytuacja finansowa jest tragiczna, ze względu na stan zdrowia (psychika) długo nie pracowałem więc musze sie wziąć do galopu, tylko nie wiem czy nie będe miał z powodu WZW t. C sporych ograniczeń w zdobyciu pracy? Prosze o informacje!
Czy moge liczyć na jakąś zapomogę doraźną z pomocy społecznej? Jeśli tak to w jakiej kwocie?Na rente nie chce iść, chce wrócić do życia wsród ludzi. Proszę o pomoc
Avatar użytkownika
User

asia_86

Ranga

Moderator

Moderator
Posty

10854

Dołączył(a)

21 sie 2006, 15:39

Lokalizacja

Podkarpacie

Re: Psychika i WZW typu C

Postprzez asia_86 » 12 kwi 2011, 10:18

Co to jest? Jak uzyskać orzeczenie?

Osoby o ograniczonej zdolności do wykonywanej pracy są na ogół przekonane, że jedyną instytucją określającą ich stan zdrowia jest Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Czy to jest jedyna droga do zabezpieczenia swojej (skromnej zazwyczaj) egzystencji? Otóż nie!! Osoby po przeszczepie serca, płuc oraz o ograniczonym stanie zdrowia z innego powodu mają prawo ubiegania się o ustalenie ich stopnia niesprawności w Powiatowym Zespole ds. Orzekania o Stopniu Niesprawności.

Orzecznictwo w tym zakresie jest niezależne od orzecznictwa rentowego w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.
Powiatowe Zespoły do Spraw Orzekania o Stopniu Niesprawności obejmują swoim zasięgiem jeden lub kilka powiatów (miast na prawach powiatów). Adres właściwego Zespołu można uzyskać w urzędzie gminy, Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie lub w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej (MOPS).
Procedura uzyskiwania orzeczenia
W sekretariacie Powiatowego Zespołu należy pobrać druki:

- wniosek o ustalenie stopnia niepełnosprawności (wnioskodawca),
- informacja o stanie zdrowia (wypełnia lekarz prowadzący). Przy składaniu wniosku kierowcy mają obowiązek powiadomienia o posiadaniu prawa jazdy, co rodzi określone konsekwencje (powiadomienie Wydziału Komunikacji o podjętej decyzji przez Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Stopniu Niesprawności, a w następstwie skierowanie kierowcy do zbadania stanu zdrowia przez lekarza posiadającego uprawnienia do badania kierowców(na koszt zainteresowanego). Dla starszych wiekiem może to oznaczać konieczność wymiany prawa jazdy z bezterminowego na terminowe.
Po złożeniu wniosku wraz z posiadaną, możliwie obszerną, dokumentacją lekarską (oryginały, w ostateczności kserokopie) należy czekać na pisemne powiadomienie o wyznaczonym terminie posiedzenia Komisji. W przypadku nawału wniosków oczekiwanie może wynieść nawet do kilku tygodni. Na posiedzenie Komisji należy dodatkowo przynieść ze sobą wyniki badań z ostatnich tygodni oraz "świeże" EKG.
Komisja orzeka o przyznaniu (lub nie) odpowiedniego stopnia niesprawności:

- stopień lekki,
- stopień umiarkowany,
- stopień znaczny.
Oprócz pisemnej decyzji Powiatowy Zespół wystawia legitymację osoby niepełnosprawnej (po dostarczeniu fotografii), która pozwala udokumentować swój stan instytucjom i organom kontrolnym w sposób jednoznaczny.
W przypadku wydania decyzji o przyznaniu stopnia niepełnosprawności w stopniu niższym niż samoocena wnioskodawcy można wnieść odwołanie od tej decyzji do Wojewódzkiego Zespołu ds. Orzekania o Stopniu Niepełnosprawności. Odwołanie należy złożyć w terminie do 14 dni od daty doręczenia (za pośrednictwem Powiatowego Zespołu).
Jeśli w ocenie osoby zainteresowanej orzeczenie Wojewódzkiego Zespołu jest również niekorzystne, można złożyć odwołanie do Okręgowego Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Postępowanie odwoławcze przed sądem okręgowym jest wolne od opłat i nie wymaga pomocy adwokata.

z: http://www.skladak.jaw.pl/aktualnosci/? ... awnosci,37


Jak będziesz miał stopnień nie wiem- być może że umiarkowany....Osoby z stopniem niepełnosprawności mogą sobie dorabiać do renty socjalnej- na stronie Zus- jest podana kwota lub też rentę zawiesić.
" - A kim jest Wojownik Światła ?- Człowiekiem , który umie docenić , jakim cudem jest życie; który do samego końca walczy o to, w co wierzy..." (P. Coelho- Wojownik Światła).
no avatar
User

smerfy3

Re: Psychika i WZW typu C

Postprzez smerfy3 » 12 kwi 2011, 21:49

Zasiłek stały z opieki może dostaniesz, ale lepiej tam mieć orzeczenie o stopniu niepełnosprawności z orzecznictwa pozarentowego, ale niekoniecznie. Może dostaniesz i bez orzezeczenia, tego na 100% nie wiem :). Co do pracy to musi się lekarz zgodzić, nie wiem ile wiesz o WZW C ale na to nie ma szczepień, najgorsza z żółtaczek, i łatwo się nią zarazić, nie do każdej pracy można z tą chorobą, lekarz decyduje o tym. Wejdź na stronę " Prometeusze " tam uzyskasz więcej informacji na temat tej choroby, tam jest forum poświęcone tej chorobie i udzielą Ci więcej informacji i wsparcia którego pewnie potrzebujesz bo z postu wnioskuję że dopiero się dowiedziałeś, a to najgorszy czas :( .
no avatar
User

Piotrek_25

Ranga

Dobry duch

Dobry duch
Posty

56

Dołączył(a)

9 kwi 2011, 12:08

Imię

Piotrek

Re: Psychika i WZW typu C

Postprzez Piotrek_25 » 12 kwi 2011, 23:17

asia_86 - dzieki wielkie za konkretne informacje!
smerfy3: Raczej mowa jest jednak o orzeczeniu -zeby przyznali zasiłek stały. Ten mój MOPS poprostu ciężko przędzie :evil: :( Wiem, bo mam zaufaną osobe u siebie w MOPS'ie :-D A jesli chodzi o premeteuszy to rzeczywiscie, chyba tam znajde najwiecej informacji. Dziekuje wam obojgu za info, pozdróweczki dla Was! :-D
no avatar
User

smerfy3

Re: Psychika i WZW typu C

Postprzez smerfy3 » 12 kwi 2011, 23:34

Ta strona jest dobra, sprawdzałam, dużo informacji, forum chorych, wsparcie tam uzyskasz i informacje na temat leczenia i wiele ważnych pożytecznych informacji ważnych w życiu codziennym.
Avatar użytkownika
User

asia_86

Ranga

Moderator

Moderator
Posty

10854

Dołączył(a)

21 sie 2006, 15:39

Lokalizacja

Podkarpacie

Re: Psychika i WZW typu C

Postprzez asia_86 » 15 kwi 2011, 15:35

Piotrek_25 :

Kto ma prawo do zasiłku pielęgnacyjnego

Zasiłek wypłacany jest miesięcznie:

* niepełnosprawnemu dziecku,
* osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16 lat, posiadającej orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności,
* osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16 lat, jeżeli posiada orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, pod warunkiem że niepełnosprawność, bez określania jej stopnia, powstała w wieku do ukończenia 21 roku życia,
* osobie, która ukończyła 75 lat.

Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje:

* niezależnie od sytuacji materialnej rodziny i osoby uprawnionej,
* dzieciom spełniającym warunki do przyznania zasiłku pielęgnacyjnego, nawet jeśli na dziecko nie przysługuje zasiłek rodzinny.

Nie mają prawa do zasiłku pielęgnacyjnego osoby, które:

* przebywają w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie, jeżeli ich pobyt i udzielane przez tę instytucję świadczenia częściowo lub w całości finansowane są z budżetu państwa albo z Narodowego Funduszu Zdrowia,
* mają prawo do dodatku pielęgnacyjnego.

Prawo do zasiłku pielęgnacyjnego ustala się na czas nieokreślony, chyba że orzeczenie o niepełnosprawności lub orzeczenie o stopniu niepełnosprawności zostało wydane na czas określony. W takim przypadku prawo do zasiłku pielęgnacyjnego ustala się do ostatniego dnia miesiąca, w którym upływa termin ważności orzeczenia, nie dłużej jednak niż do końca okresu zasiłkowego.

Zasiłek pielęgnacyjny jest jednym ze świadczeń rodzinnych, należącym do świadczeń opiekuńczych.

Podstawę do przyznania zasiłku pielęgnacyjnego stanowi orzeczenie o niepełnosprawności albo orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, wydane przez zespół orzekający o niepełnosprawności.

Miesięczna kwota zasiłku pielęgnacyjnego wynosi 153,00 zł.

Do wniosku o zasiłek pielęgnacyjny, należy dołączyć orzeczenie o niepełnosprawności. Jeżeli wniosek taki jest składany po raz pierwszy, prawo do zasiłku pielęgnacyjnego ustala się począwszy od miesiąca, w którym wpłynął ten wniosek wraz z prawidłowo wypełnionymi dokumentami, niezależnie od daty złożenia wniosku o wydanie orzeczenia w zespole orzekającym. Prawo do zasiłku ustala się do ostatniego dnia miesiąca, w którym upływa termin ważności orzeczenia.

Od 1 września 2006 r. świadczenia rodzinne są wypłacane wyłącznie przez organ właściwy (wójt, burmistrz lub prezydent miasta). Tam trzeba składać wnioski o zasiłek pielęgnacyjny.

z : http://zasilki.wieszjak.pl/zasilek-piel ... jnego.html
" - A kim jest Wojownik Światła ?- Człowiekiem , który umie docenić , jakim cudem jest życie; który do samego końca walczy o to, w co wierzy..." (P. Coelho- Wojownik Światła).
no avatar
User

Piotrek_25

Ranga

Dobry duch

Dobry duch
Posty

56

Dołączył(a)

9 kwi 2011, 12:08

Imię

Piotrek

Re: Psychika i WZW typu C

Postprzez Piotrek_25 » 19 maja 2011, 09:52

Ludzie nie wiem co już zrobić. Mamy 19 maja a ja zadnego wezwania do tej pory nie dostałem! :evil: Nie wiem co robić, brak tego stopnia blokuje mnie w podjęciu pracy, a po prostu nie mam za co żyć. Nie wiecie czy można to jakoś przyspieszyć?? Drzewiecki miał racje, "Polska to dziki kraj" :-D
no avatar
User

smerfy3

Re: Psychika i WZW typu C

Postprzez smerfy3 » 19 maja 2011, 18:50

Hej a ile czekasz na komisję w orzecznictwie? Bo ja czekałam ponad miesiąc, a miałam podbramkową sytuację bo pracowałam w ZPH a tam musisz koniecznie mieć ważne orzeczenie bo cię zwolnią :!:. Ale poszłam do orzecznictwa i pytałam się jak szybko to załatwią bo mi pilnie do pracy potrzebne, czuli się pod presją bo mówiłam im że mnie z pracy zwolnią jak orzeczenia nie będę miała i tylko miesiąc czekałam :-D. Ja to kilka razy tam byłam upewniając się kiedy komisję będę miała :) . W tej instytucji długo się czeka na komisję, a ty masz pierwszą chyba to i dłuższa, a pierwszeństwo mają chyba ci co pilnie do pracy potrzebują bo ja np bym była zwolniona jakbym w tej firmie pracowała krótko, bo brak ważnego orzeczenia dla pracodawcy znaczy brak dofinansowania, ale mnie byli pewni że będę miała to orzeczenie to poczekali :-D.
no avatar
User

urszula 123

Ranga

Dyskutant

Dyskutant
Posty

436

Dołączył(a)

5 kwi 2011, 14:25

Imię

Urszula

Re: Psychika i WZW typu C

Postprzez urszula 123 » 20 maja 2011, 08:43

W Gdańsku czas oczekiwaniana komisję to ok.4 miesiące.
no avatar
User

smerfy3

Re: Psychika i WZW typu C

Postprzez smerfy3 » 20 maja 2011, 17:08

Ja czekałam miesiąc a dlatego tak szybko załatwili bo to była któraś z kolei komisja moja :) . Ale to problem z tymi komisjami bo ja pracuję w ZPCH a tam bezwarunkowo musisz mieć ważne orzeczenie bo inaczej zwalniają na czas kiedy nie mam orzeczenia. Mnie to ominęło bo obiecałam że w ciągu miesiąca dostarczę orzeczenie, a teraz orzecznictwo dało mi na 3 lata orzeczenie by nie było takiej sytuacji że problem z pracą :) . Bo gdybym krótko pracowała w tej firmie to by zwolnili, ale już byli pewni że z moim zdrowiem na bank dostanę grupę to nie zwalniali, poczekali :)
no avatar
User

Piotrek_25

Ranga

Dobry duch

Dobry duch
Posty

56

Dołączył(a)

9 kwi 2011, 12:08

Imię

Piotrek

Re: Psychika i WZW typu C

Postprzez Piotrek_25 » 21 maja 2011, 09:57

Niedługo będzie półtora miesiąca. We wtorek jade bo już mam tego dość. Spróboję porozmawiać osobiście, wierzcie, że sytuacje też mam całkiem nieciekawą, każdy dzwiga swój krzyż...Komisję już miałem, gdy byłęm niepełnoletni (2004r). Raz dzwoniłem do nich, bez efektu :/ Trzeba zrobić wjazd :DD
A korzystając z okazji powiedzcie mi jeszcze bo już zapomniałem, czy mając znaczny stopień niepełnosprawności są ograniczenia? Jak to ma sie np. do pracy kierowcy, ochroniarza, telemarketera?
no avatar
User

smerfy3

Re: Psychika i WZW typu C

Postprzez smerfy3 » 21 maja 2011, 12:51

Zależy na co masz tą grupę. Jak na choroby psychiczne to ochroniarz odpada chyba? Ale telemarketer ok. Ja jakbym miała znaczny na oczy to też trudno znaleźć pracę. Zależy co Ci napiszą w orzeczeniu. Ja znam się tylko na chorobach neurologicznych i oczach oraz WZW B, na to wiem jakie są ograniczenia pracy, na reszcie tak średnio :). A ten termin półtora miesiąca to liczysz od złożenia wniosku? Bo ja złożyłam wniosek 3 tyg, przed planowanym końcem orzeczenia, kończyło mi się orzeczenie w połowie grudnia 2009 a komisję miałam 19 stycznia. Nerwy to miałam na wyczerpaniu :). Bo z pracy co jakiś czas pytali się kiedy ta komisja. Ale byłam pewniak że dostanę taką samą grupę(a dodali jeszcze wzrokową) to poczekali :). Pytaj się w orzecznictwie o termin, dzwonienie to średni pomysł :). Ja już przeszłam tą drogę i wiem jaka jest stresująca, niestety mamy takie a nie inne państwo i urzędy które działają opieszale. A napiszą Ci taką formułkę na wezwaniu " że przez dużą ilość wniosków nie mogą w ustawowym terminie miesiąca rozpatrzyć wniosku" tak się zabezpieczają przed pozwami :-D
no avatar
User

Piotrek_25

Ranga

Dobry duch

Dobry duch
Posty

56

Dołączył(a)

9 kwi 2011, 12:08

Imię

Piotrek

Re: Psychika i WZW typu C

Postprzez Piotrek_25 » 21 maja 2011, 20:54

Czyli rozumiem, że zalecana jest wizyta osbista :-D Ok nie mam wyjścia, bo szkoda zeby robota której szukam od stycznia przeszła mi koło nosa wrrrr :evil:
Na ochrone własnie mam robote (ale bez licencji-czyli bez badan psychologicznych etc.) więc myśle ze problemu nie będzie :-D
no avatar
User

smerfy3

Re: Psychika i WZW typu C

Postprzez smerfy3 » 21 maja 2011, 21:17

Ja to ich dręczyłam swoją osobą tak raz na tydzień pytając kiedy komisja bo pracodawca się martwi :lol: :lol:. Także zalecana jak najbardziej wizyta :)
no avatar
User

Piotrek_25

Ranga

Dobry duch

Dobry duch
Posty

56

Dołączył(a)

9 kwi 2011, 12:08

Imię

Piotrek

Re: Psychika i WZW typu C

Postprzez Piotrek_25 » 23 maja 2011, 07:05

hehehe nie ma to jak konsekwencja w działaniu :-D Ja jade jutro, kto bedzie mnie dopingował? 8)
no avatar
User

smerfy3

Re: Psychika i WZW typu C

Postprzez smerfy3 » 23 maja 2011, 20:51

Życzę powodzenia :) :) .
no avatar
User

Piotrek_25

Ranga

Dobry duch

Dobry duch
Posty

56

Dołączył(a)

9 kwi 2011, 12:08

Imię

Piotrek

Re: Psychika i WZW typu C

Postprzez Piotrek_25 » 24 maja 2011, 09:33

Dowiedziałem się, że "prawdopodobnie" wezwanie otrzymam w piątek lub na początku przyszłego tygodnia :-D Ale w czwartek jeszcze zrobie im kontrole, trzeba kuć żelazo póki gorące :-D Tylko tak, od wezwania też czeka się na komisje...tylko w jakim przedziale czasowym? Piszcie swoje doświadczenia, chce orientacyjnie wiedzieć kiedy moge mieć orzeczenie w łapce 8)
no avatar
User

smerfy3

Re: Psychika i WZW typu C

Postprzez smerfy3 » 24 maja 2011, 20:20

Ojej ile razy mi post wysłało :lol: . Mam zablokowany bluconnect i powoli chodzi mi internet i pewnie tyle razy wysłałam :lol:.
A tak poważnie od dostania wezwania to ok 1-2 tygodnie i komisja :). Orzeczenie możesz tego samego dnia co komisja, bynajmniej u mnie tak jest. No jak miałam późną porą komisję i nie było sekretarki to w ciągu tygodnia orzeczenie odebrałam w sekretariacie :)
no avatar
User

Piotrek_25

Ranga

Dobry duch

Dobry duch
Posty

56

Dołączył(a)

9 kwi 2011, 12:08

Imię

Piotrek

Re: Psychika i WZW typu C

Postprzez Piotrek_25 » 25 maja 2011, 07:53

Ok dziekuje za info :) Czyli zanim dostanę orzeczenie to jeszcze troche musze poczekać kurdeee. Tylko jeszcze jedna sprawa, doszłem w jakich terminach moge składać wnioski o pomoc z MOPS'u itd. tylko nie wiem do jakiej kwoty moge zarabiać żebym nie przekroczył kryterium dochodowego? Mam na myśli zasiłek stały. Zarobki nie mogą być wyzsze niż 504zł czy 590? Nie łapie już tych ustaw, mam przesyt czytania tego typu dokumentów :P
no avatar
User

urszula 123

Ranga

Dyskutant

Dyskutant
Posty

436

Dołączył(a)

5 kwi 2011, 14:25

Imię

Urszula

Re: Psychika i WZW typu C

Postprzez urszula 123 » 25 maja 2011, 14:53

Jeżeli chodzi o MOPS to kryterium dochodowe wynosi 351 złotych na członka w rodzinie, a jeśli jesteś sam to 477złotych. W pewnych okolicznościach te kwoty mogą być przekroczone o 50%.
Następna strona

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

Powered by phpBB ® | phpBB3 Style by KomiDesign