Witaj na Ogólnopolskim Forum Osób Niepełnosprawnych. Kliknij tutaj, aby się zarejestrować

Problem z trybem pełnoekranowym direct x

Moderator: Moderator

User

Marcin87

Ranga

Moderator

Moderator
3532

30 lip 2008, 20:24

Rawicz

Imię

Marcin

Problem z trybem pełnoekranowym direct x

Postprzez Marcin87 » 11 mar 2010, 22:14

Hej. Nie dawno robiłem format komputera. Wszystko niby ładnie się zainstalowało, ale teraz nie mogę uruchomić żadnej gry ani aplikacji multimedialnej działającej na pełnym ekranie (direct x). Podczas włączania takiego programu, monitor robi się na sekundę czarny, po czym na nowo wyświetla się pulpit. Zainstalowana wersja direct x to początkowo 8. Podczas przeprowadzania testu przez program dxdiag pojawia się komunikat, że plik directx.cpl jest w wersji debugowaj która działa wolniej niż wersja handlowa. Zainstalowałem directx 9 i problem występuje nadal. Okazało się, że przyczyną jest program directDrav3D. Niekiedy udaje się uruchomić programy, ale to na prawdę bardzo rzadko się udaje. Nie wykluczam również, że przyczyną może być problem z akceleratorem grafiki 3D, ale skoro mam debugową wersję directx, to pewnie to jest przyczyną. Co mam teraz zrobić? nie bardzo wiem jak i gdzie odinstalować debugowy sterownik directx i zostawić tylko ten w wersji 9. Mam windowsa xp, który zaktualizowany jest do wersji z SP3
User

franjo3

Ranga

Częsty bywalec

Częsty bywalec
153

27 wrz 2009, 11:49

Żary

Re: Problem z trybem pełnoekranowym direct x

Postprzez franjo3 » 12 mar 2010, 21:02

Trzy rzeczy mogą szwankować.

1. Sterownik karty graficznej nie obsługuje zadanej rozdzielczości.
2. sam DX jest uszkodzony. Pobierz inną wersję
3. Coś masz źle ustawione w opcjach grafiki lub nie zrobiłeś testów 3D

Nie bardzo wiem jak to ugryźć bo już dawno nie miałem takowego problemu (ostatnio na WIN 98) trzeba było zainstalować stery do grafiki na angielskim skrypcie klawiatury "En".

Jeśli masz ATI to problem się pogłębia.
User

Marcin87

Ranga

Moderator

Moderator
3532

Rawicz

Imię

Marcin

Postprzez Marcin87 » 12 mar 2010, 21:54

Tak właśnie mam ATI, ale przed formatem wszystko działało dobrze. Podejrzewam, że przyczyną problemu była zbyt duża liczba aplikacji działająca w tle m.in Ivona Control Center. Po wyłączeniu wszystkich tych programów z paska zasobnika i resecie komputera wszystko ruszyło bez większego problemu, może dla tego, że któraś część systemu przeszła aktualizację. Co do odświerzania grafiki, gdy ruszyłem suwak przyspieszenia sprzętowego grafiki, system przeładował się i ku mojemu zdziwieniu, całkowicie zniknął sterownik ATI. Po jego ponownym zainstalowaniu wszystko się coraz bardziej stabilizowało. Mam nadzieję, że problem się nie powtórzy. :)
User

Marcin87

Ranga

Moderator

Moderator
3532

Rawicz

Imię

Marcin

Postprzez Marcin87 » 7 lip 2014, 21:21