Witaj na Ogólnopolskim Forum Osób Niepełnosprawnych. Kliknij tutaj, aby się zarejestrować

Praca z znacznym stopniem niepełnosprawności.

tutaj pomagamy innym...

Moderatorzy: xWilku, Lunea, Trurl, Junior Admin

no avatar
User

evia007

Ranga

Dobry duch

Dobry duch
4

17 lip 2010, 10:10

Imię

ewa

Praca z znacznym stopniem niepełnosprawności.

Postprzez evia007 » 17 lip 2010, 11:03

Mam problem co zrobić.Ponad rok temu poszłam na chorobowe ,jeden zasiłek rehabilitacyjny na pół roku,drugi na pół roku do 20-go listopada .Stopień niepełnosprawności znaczny na rok do maja 2011.Pracowałam na stanowisku kierowniczym,sprawdzanie dokumentów i kierowanie zespołem ludzi.Zaklad pracy nadal trzyma dla mnie stanowisko.Problem polega na tym,nie mam renty,jak wrócę do pracy czy pokazać grupę inwalidzką a praca jest zmianowa ,no i przywileje tez by się przydały,jak będę się starać o rentę dadzą mi na rok,potem zabiorą i ani renty ani pracy a pracuje w jednym zakladzie już 26 lat.Nie wiem też czy uzyskam zdolność do pracy.Co zrobić?Powrót z znacznym stopniem,czy wolno pracować?Czy wolno ukryć stopień niepełnosprawności?Powrót do pracy i znaczny stopień -tu się terminy zazębiają.
no avatar
User

Greg_Zorba

Ranga

Pisarz

Pisarz
1324

12 sty 2010, 18:16

Imię

Greg

Re: Praca z znacznym stopniem niepełnosprawności.

Postprzez Greg_Zorba » 17 lip 2010, 12:07

Zależy co masz napisane na orzeczeniu, było kiedyś tak, że pisali "Żadna praca" czy tam coś i to lipa była.

wklejam artykuł, niestety nie pamiętam skąd. Przekopiowałem sobie go kiedyś do worda i tak sobie leży ;-)

Czas pracy osoby niepełnosprawnej

Kwestie związane z czasem pracy osoby niepełnosprawnej reguluje art 15 ustawy z 27 sierpnia 1997 o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnopsrawnych.

Generalna zasada dotycząca wymiaru czasu pracy dla osoby niepełnosprawnej wówi, że czas pracy osoby niepełnosprawnej nie może przekraczać 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo. Wynosi więc dokładnie tyle samo ile normy czasu pracy określone w kodeksie pracy, które są obowiązujące dla większości pracowników w Polsce.

Jednakże od tej generalnej normy, istnieją poważne wyjątki, które powodują, że w praktyce czas pracy większości osób niepełnosprawnych jest krótszy niż wskazany powyżej. Wymiar czasu pracy zależy od stopnia niepełnosprawności pracownika. W związku z tym czas pracy osób niepełnosprawnych wygląda następująco:

1. Czas pracy osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności nie może przekraczać 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo.

2. Czas pracy osób z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności nie może przekraczać 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo.

3. Czas pracy osób z lekkim stopniem niepełnosprawności nie może przekraczać 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo.

Są to normy czasu pracy na tzw "cały etat”. Jeżeli osoba niepełnosprawna pracuje w niepełnym wymiarze czasu pracy, wtedy te normy czasu pracy ulegają proporcjonalnemu obniżeniu. Należy tutaj wyjaśnić, że obniżona norma czasu pracy dla osób ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności (czyli 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo), nie powoduje, że obniżony jest także wymiar czasu pracy takiej osoby. W jej przypadku praca w tym wymiarze godzin jest pracą na "pełen etat". I każdy obniżony wymiar czasu pracy liczymy od 7 i 35 godzn (czyli tzw. całego etatu)

W konsekwencji wymiar czasu pracy osoby ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, pracującej na "pół etatu" wynosi 3,5 godz na dobę i 17,5 godz. tygodniowo. Natomiast dla osoby z lekkim stopniem niepełnosprawności czas pracy na "pół etatu" będzie wynosił 4 godz. na dobę i 20 godz. tygodniowo.

Inną ważną kwestią związana a czasem pracy, jest to osoba niepełnosprawna nie może być zatrudniona w porze nocnej i w godzinach nadliczbowych. Zasada ta dotyczy także osób niepełnosprawnych z lekkim stopniem niepełnosprawności.

Ustawa w art. 16 określa, że w szczególnych sytuacjach, czas pracy osób ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności może wynosić 8 godz. na dobę oraz 40 godz. tygodniowo, oraz że osoby niepełnosprawne mogą pracować w porze nocne lub w godzinach nadliczbowych. Będzie to możliwe w dwóch przypadkach:

a) pracowników zatrudnionych przy pilnowaniu (jeżeli więc pracodawca zatrudnia np. osobę ze znacznym stopniem niepełnopsrawności na stanowisku stróża, może zgodnie z prawem określić jego wymiar czasu pracy na 8 godz. na dobę i 40 godz. tygodniowo, oraz zatrudniać go w porze nocnej)

b) gdy, na wniosek osoby zatrudnionej, lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne pracowników lub w razie jego braku lekarz sprawujący opiekę nad tą osobą wyrazi na to zgodę.

Warto zwrócić uwagę że przepis mówi o wniosku zatrudnionego niepełnosprawnego pracownika, czyli pracodawca nie może zmusić pracownika do pracy w podwyższonym wymiarze czasu pracy lub do pracy w nocy. To jest wyłącznie wola osoby niepełnosprawnej. Jeżeli lekarz medycyny pracy wyrazi zgodę na pracę w podwyższonym wymiarze (czyli 8 i 40), wtedy pracownik może wystąpić do pracodawcy o podwyższenie wymiaru czasu pracy

Ja bym za wszelką cenę na Twoim miejscu szedł do pracy, siedzieć na rencie jest moim zdaniem ch..., a może przyznają Ci na stałe, wtedy możesz też do niej sobie dorabiać.
Na pohybel Czarnym.
no avatar
User

evia007

Ranga

Dobry duch

Dobry duch
4

17 lip 2010, 10:10

Imię

ewa

Postprzez evia007 » 18 lip 2010, 07:30

Bardzo Ci dziękuję.Te przepisy czytałam.Na orzeczeniu w pozycji odpowiedniego zatrudnienia napisali-niezdolna do pracy i jak się do tego ustosunkować?
User

asia_86

Ranga

Moderator

Moderator
8837

21 sie 2006, 15:39

Podkarpacie

Postprzez asia_86 » 30 lip 2010, 12:51

ja też mam tak napisane ale o ile lekarz medycyny pracy się dopuści do tego żebyś dorabiała to możesz pracować.
" - A kim jest Wojownik Światła ?- Człowiekiem , który umie docenić , jakim cudem jest życie; który do samego końca walczy o to, w co wierzy..." (P. Coelho- Wojownik Światła).