Witaj na Ogólnopolskim Forum Osób Niepełnosprawnych. Kliknij tutaj, aby się zarejestrować

Po co w kościele biją dzwony o 6 rano ?

Moderator: Moderator

User

klansman

Ranga

Pisarz

Pisarz
2099

15 lis 2011, 16:46

Bielsko-Biała/Wadowice

Imię

Forumowy_Psychopata

Po co w kościele biją dzwony o 6 rano ?

Postprzez klansman » 26 cze 2012, 12:09

Na wstępie muszę zaznaczyć, ze nie chcę rozstrzygać sensu istnienia Kościoła, ani wywoływać jakichkolwiek sprzeczek pomiędzy zwolennikami i przeciwnikami tegoż. Nie zamierzam na nikogo naskakiwać i nikogo obrażać. Po prostu chce uzyskać odpowiedź na - pewnie niektórzy tak sobie pomyślą - bezsensowne pytanie.

Codziennie rano w pobliskim kościele o godzinie, o której każdy normalny na ciele i umyśle człek (o ile nie jest już w pracy albo w drodze do niej) smacznie śpi, czyli równo o szóstej, ksiądz wali w dzwony tak, że zmarłego z grobu by wypędził i zastanawia mnie czemu to ma służyć.

Czy ktoś kompetentny potrafi powiedzieć mi po co o 6 rano w kościele walą w dzwony ? Jaki jest tego cel ? W ogóle po co te dzwony ?
http://www.siepomaga.pl
User

bodzio2

Ranga

Pisarz

Pisarz
11840

21 wrz 2011, 12:57

Opolskie

Imię

Bogdan

Re: Po co w kościele biją dzwony o 6 rano ?

Postprzez bodzio2 » 26 cze 2012, 12:31

klansman napisał(a):
Czy ktoś kompetentny potrafi powiedzieć mi po co o 6 rano w kościele walą w dzwony ? Jaki jest tego cel ? W ogóle po co te dzwony ?

To zależy od tego o której, jest pierwsza msza w kościele bo zwykle tak bywa ze dzwonią przed mszą świętą.
Chociaż zdarza się ze to są zwykłe wymysły proboszczów, danej parafii, w których potrafią dzwonić całą noc, w odstępach, co godzinę, i jak tu można spać?.
User

piotr79

Ranga

Pisarz

Pisarz
3860

29 maja 2010, 17:34

Polska

Imię

Piotr

Postprzez piotr79 » 26 cze 2012, 12:36

Żeby przypomnieć ludziom że mają go(księdza) utrzymywać
"Nie szata zdobi człowieka"
User

bodzio2

Ranga

Pisarz

Pisarz
11840

Opolskie

Imię

Bogdan

Postprzez bodzio2 » 26 cze 2012, 12:43

Tak to prawda, jak nie widomo co chodzi?, to chodzi o pieniądze.
no avatar
User

tomaszek

Ranga

Mile widziany

Mile widziany
282

21 wrz 2006, 01:44

międzyzdroje

Postprzez tomaszek » 26 cze 2012, 17:51

U mnie o 6 rano dzwony nie bija, tylko leci melodia "kiedy ranne zorze wstaja" a czemu bija, chyba po to aby do pracy nie zaspać ;)
User

klansman

Ranga

Pisarz

Pisarz
2099

Bielsko-Biała/Wadowice

Imię

Forumowy_Psychopata

Postprzez klansman » 26 cze 2012, 18:22

Jak na razie żadnej konkretnej odpowiedzi. Dalej nie wiem po co.
no avatar
User

taurus

Ranga

Pisarz

Pisarz
1545

28 kwi 2012, 01:45

Postprzez taurus » 26 cze 2012, 23:19

klansman,może pytanie powinno brzmieć,nie po co,ale komu? Oby nie Tobie :wink:
User

bodzio2

Ranga

Pisarz

Pisarz
11840

Opolskie

Imię

Bogdan

Postprzez bodzio2 » 27 cze 2012, 12:39

klansman napisał(a):Jak na razie żadnej konkretnej odpowiedzi. Dalej nie wiem po co.

Nie dawno sąd skazał księdza z miejscowości Lewin k / Łodzi na 30 godzin prac społecznych, za podobną sytuację z dzwonami, tylko dzwony te dzwoniły w godzinach zabronionych prawem, wiadomo jeśli cisza nocna obowiązuje od 22.00 - 6.00 rano, to jest ustawowy zakaz używania dzwonów, jeśli to są inne godziny, to już nie, i mogą dzwonić bez żadnych konsekwencji prawnych.
User

klansman

Ranga

Pisarz

Pisarz
2099

Bielsko-Biała/Wadowice

Imię

Forumowy_Psychopata

Postprzez klansman » 27 cze 2012, 13:06

bodzio2 napisał(a):
klansman napisał(a):Jak na razie żadnej konkretnej odpowiedzi. Dalej nie wiem po co.

Nie dawno sąd skazał księdza z miejscowości Lewin k / Łodzi na 30 godzin prac społecznych, za podobną sytuację z dzwonami, tylko dzwony te dzwoniły w godzinach zabronionych prawem, wiadomo jeśli cisza nocna obowiązuje od 22.00 - 6.00 rano, to jest ustawowy zakaz używania dzwonów, jeśli to są inne godziny, to już nie, i mogą dzwonić bez żadnych konsekwencji prawnych.

Nie masz racji bodzio. Po pierwsze dla terenów zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej dopuszczalna norma emisji hałasu wynosi 55 dB. Więc jak dudnią głośniej to już przekraczają normę. A po drugie zgodnie z art. 51 § 1 Kodeksu wykroczeń – „kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny”. I to się tyczy całej doby nie tylko nocy.
User

bodzio2

Ranga

Pisarz

Pisarz
11840

Opolskie

Imię

Bogdan

Postprzez bodzio2 » 27 cze 2012, 13:20

Zgadzam się z tobą, to chyba w tej sytuacji należy tylko złożyć pozew w sądzie, przeciwko Proboczczowi tej parafii w której ten dzwon hałasuje, i czekać na pozytywne rozstrzygnięcie.
no avatar
User

ziutek503

Ranga

Pisarz

Pisarz
711

29 cze 2010, 07:37

Imię

ziutek503

Postprzez ziutek503 » 28 cze 2012, 20:33

Jak dobrze się wsłuchacie,to nie tylko o godzinie 6 rano, ale i o godz.12 w południe i o 18 wieczorem biją dzwony w kościele."Na Anioł Pański biją dzwony....". Mam nadzieję, że słyszeliście taką modlitwę ,"Anioł Pański Zwiastował Pannie Maryi i poczęła z ducha Świętego.Zdrowaś Maryjo itd.
Inne dzwony dzwonią na Mszę świętą na 30 min przed jej rozpoczęciem lub na pogrzeb itp.
Ja słyszę je codziennie ,ponieważ jest to pieska godzina. A Tobie współczuję.Moja rada to taka piciu siusiu i dalej spać i jak załatwisz te sprawy to umilkną.Niestety tego nie zmienisz. :zly:
no avatar
User

Ula71

Ranga

Pisarz

Pisarz
1658

18 paź 2011, 11:45

Imię

Ula

Postprzez Ula71 » 28 cze 2012, 22:41

Biją, bo oznajmiają coś ważnego, np.że oto za 30 minut Eucharystia.
A ja bardzo lubię bicie dzwonów :)
...ciemność zapada wtedy, gdy człowiek usiłuje być światłem dla samego siebie...
no avatar
User

tomaszek

Ranga

Mile widziany

Mile widziany
282

21 wrz 2006, 01:44

międzyzdroje

Postprzez tomaszek » 28 cze 2012, 22:52

15 minut przed mszą to bije sygnaturka :), ale to nie wszedzie jest ten zwyczaj juz praktykowany.
User

klansman

Ranga

Pisarz

Pisarz
2099

Bielsko-Biała/Wadowice

Imię

Forumowy_Psychopata

Postprzez klansman » 28 cze 2012, 23:07

ziutek503 napisał(a):
Jak dobrze się wsłuchacie,to nie tylko o godzinie 6 rano, ale i o godz.12 w południe i o 18 wieczorem biją dzwony w kościele."

W tym moim o 6, o 12 i o 17:30 to są stałe pory oprócz tego dudnią pomiędzy tymi godzinami przed mszami, w czasie pogrzebu i innych uroczystości np. dzisiaj biły 5 razy.

ziutek503 napisał(a): A Tobie współczuję.Moja rada to taka piciu siusiu i dalej spać i jak załatwisz te sprawy to umilkną.Niestety tego nie zmienisz. :zly:

Mi to nie przeszkadza jakoś specjalnie, ja się nie żale tylko z ciekawości pytam co ma oznaczać to bicie dzwonu o 6 rano.
User

piotr79

Ranga

Pisarz

Pisarz
3860

29 maja 2010, 17:34

Polska

Imię

Piotr

Postprzez piotr79 » 29 cze 2012, 12:00

klansman napisał(a):Mi to nie przeszkadza jakoś specjalnie, ja się nie żale tylko z ciekawości pytam co ma oznaczać to bicie dzwonu o 6 rano.

Kościół oznajmia rozpoczęcie nowego dnia(jakby ktoś zaspał i nie zauważył), ewentualnie możesz iść i zapytać proboszcza dlaczego nap..a rano w dzwony kiedy jeszcze wszyscy normalni ludzie śpią.
"Nie szata zdobi człowieka"
User

bodzio2

Ranga

Pisarz

Pisarz
11840

Opolskie

Imię

Bogdan

Postprzez bodzio2 » 29 cze 2012, 12:53

Piotr79, a ksiądz odpowie: przeciez trzeba iść na msze swiętą do kościoła, przeciez ksiądz też musi z czegoś żyć. :ksiadz:
User

klansman

Ranga

Pisarz

Pisarz
2099

Bielsko-Biała/Wadowice

Imię

Forumowy_Psychopata

Postprzez klansman » 29 cze 2012, 19:17

O 6 rano jak biją to nie na msze, przynajmniej nie w tygodniu.

P.S Teraz znowu klupią dzwonami i chodzą ludzie dookoła kościoła.
no avatar
User

taurus

Ranga

Pisarz

Pisarz
1545

28 kwi 2012, 01:45

Postprzez taurus » 30 cze 2012, 04:52

Słuchaj klansman,Ty ciągle niezadowolony z odpowiedzi...Biją po to o 6 rano,żebyś życia nie przespał... A w którym miejscu tak biją?(bo też jestem z tego samego miasta - wiem,bo gdzieś kiedyś przeczytałem na innym wątku)
User

klansman

Ranga

Pisarz

Pisarz
2099

Bielsko-Biała/Wadowice

Imię

Forumowy_Psychopata

Postprzez klansman » 30 cze 2012, 13:14

taurus napisał(a):Słuchaj klansman,Ty ciągle niezadowolony z odpowiedzi...Biją po to o 6 rano,żebyś życia nie przespał... A w którym miejscu tak biją?(bo też jestem z tego samego miasta - wiem,bo gdzieś kiedyś przeczytałem na innym wątku)

W Wadowicach. Jestem niezadowolony z odpowiedzi bo nikt nie odpowiedział konkretnie. Odpowiedź biją żebym życie nie przespał to twój głupi wymysł.
User

Mirmur

Ranga

Przyjaciel Forum

Przyjaciel Forum
5534

23 sie 2010, 22:04

Imię

M

Postprzez Mirmur » 30 cze 2012, 13:44

Po to samo po co z minaretów w krajach muzułmańskich wyjce śpiewają. Teraz to zdaje się mieć dwie funkcje:

1) Wku.... tych bliżej mieszkających
2) przypominanie wiernym o mszy albo swoim istnieniu.

A to komentarz do podobnego pytania z innego forum:

"Za dawnych czasów chrystianizacji tego pogańskiego naonczas (i szczęśliwego) kraju, dźwięk dzwonów oznajmiał przejęcie władzy duchowej (i nie tylko) nad tym terenem. Ot takie znakowanie swojego terytorium (psy oznaczają go np węchowo - sikiem).
Obecnie ma to raczej już tylko przypominać, kto tu rządzi i dominuje. Ot taka oznaka panowania "duchowego okupanta", jak ta się czasem nazywa.
O porannych dzwonach mógłby co nieco napisac Tkacz, który się z tego powodu nawet przeprowadził. No w sumie ja też - ilekroć przechodzę obok największego kościoła w naszym mieście, biją w dzwony, chyba na trwogę…"

A najlepiej spytać sukienkowego, po co to robi - na spowiedzi hehe.
Następna strona