Witaj na Ogólnopolskim Forum Osób Niepełnosprawnych. Kliknij tutaj, aby się zarejestrować

Orzeczenie o stopniu niepełnosprawności,czy potrzebne?.

Moderator: Moderator

User

bodzio2

Ranga

Pisarz

Pisarz
11746

21 wrz 2011, 11:57

Opolskie

Imię

Bogdan

Orzeczenie o stopniu niepełnosprawności,czy potrzebne?.

Postprzez bodzio2 » 25 lis 2011, 13:35

Otóż chciałem się zapytać czy osoba która normalnie pracuje nie posiada renty ma problemy ze wzrokiem (słabowidząca 18/20 dioprii) może korzystać ze zniżki komunikacyjnej oraz z przewodnika nie posiadając orzeczenia o niepełnosprawności.Jeśli nie może korzystać to co powinna zrobić aby takie orzeczenie otrzymać.
Obrazek
User

Karaoke

Ranga

Przyjaciel Forum

Przyjaciel Forum
11362

18 maja 2011, 15:10

Warszawa

Imię

Monika

Re: Orzeczenie o stopniu niepełnosprawności,czy potrzebne?.

Postprzez Karaoke » 25 lis 2011, 14:48

Bodziu pewnie, że warto mieć orzeczony stopień niepełnosprawności i skorzystać z różnych ulg czy uprawnień. Ja mam stopień umiarkowany i z tego tytułu mam m.inn. 50 % ulgę na przejazdy autobusem czy tramwajem.
Procedura jest taka : pobierasz ze swojego MOPS-u 2 druki, z których 1 Ty wypełniasz a 2 lekarz może być rodzinny względnie specjalista, należy dołączyć całą posiadaną dokumentację medyczną i składasz te papiery w MOPS-ie - czekasz na wyznaczenie daty stawienia się przed komisją.
i znowu patrzę na świat przez różowe okulary
User

bodzio2

Ranga

Pisarz

Pisarz
11746

Opolskie

Imię

Bogdan

Postprzez bodzio2 » 25 lis 2011, 16:20

Dziękuje ślicznie za wyczerpującą odpowiedz :wink:
Obrazek
User

Karaoke

Ranga

Przyjaciel Forum

Przyjaciel Forum
11362

Warszawa

Imię

Monika

Postprzez Karaoke » 25 lis 2011, 18:17

Nie ma za co Bogusiu - trzeba sobie przecież jakoś pomagać. Ja teraz zbieram kolejne papierki, bo w czerwcu znowu staję na komisję. To orzeczenie dostaję ciągle jedynie na 2 lata.
User

vilemo

Ranga

Przyjaciel od serca

Przyjaciel od serca
334

10 wrz 2010, 20:00

Postprzez vilemo » 25 lis 2011, 18:45

Karaoke napisał(a):Nie ma za co Bogusiu - trzeba sobie przecież jakoś pomagać. Ja teraz zbieram kolejne papierki bo w czerwcu znowu staję na komisję. To orzeczenie dostaję ciągle jedynie na 2 lata.
Mmm dziwne, mam swoje orzeczenie dożywotnio, ale mam znaczny stopień niepełnosprawności z uwzględnieniem stałej opieki osoby drugiej.
''....wszystko trzeba przeżyc, co do dnia, każdy cal, to wszystko przezwyciężyc, słabośc jest siłą w nas....''
- Andrzej Piaseczny:)
User

klansman

Ranga

Pisarz

Pisarz
2002

15 lis 2011, 15:46

Bielsko-Biała/Wadowice

Imię

Forumowy_Psychopata

Postprzez klansman » 25 lis 2011, 18:54

vilemo napisał(a):
Karaoke napisał(a):Nie ma za co Bogusiu - trzeba sobie przecież jakoś pomagać. Ja teraz zbieram kolejne papierki bo w czerwcu znowu staję na komisję. To orzeczenie dostaję ciągle jedynie na 2 lata.
Hmm dziwne, mam swoje orzeczenie dożywotnio, ale mam znaczny stopień niepełnosprawności z uwzględnieniem stałej opieki osoby drugiej.
Czemu dziwne ? Jak komisja uzna że jest możliwa poprawa zdrowia lub wyleczenie to daje na określony czas. Ja mam teraz na 3 lata.
http://www.siepomaga.pl
User

Karaoke

Ranga

Przyjaciel Forum

Przyjaciel Forum
11362

Warszawa

Imię

Monika

Postprzez Karaoke » 25 lis 2011, 18:58

Może i dziwne ale prawdziwe, nie wiem do końca od czego to zależy. Mam stopień umiarkowany od ładnych paru lat i ponieważ denerwujące są te komisje to zamierzam dokładnie wywiedzieć się dlaczego nie mogę mieć na stałe.
User

asia_86

Ranga

Moderator

Moderator
10566

21 sie 2006, 14:39

Podkarpacie

Postprzez asia_86 » 26 lis 2011, 15:53

U mnie takimi orzeczeniami zajmują się pracownicy przy Powiatowym Zespole ds Orzekania o Stopniu Niepełnosprawności (przy PCPR). A ja składałam ksera dokumentacji medycznej od lekarzy u których się leczę( i ksera ze szpitala). Ulgi bez pokazania orzeczenia lub legitymacji osoby niepełnosprawnej na przewozy nie uzyskasz... Czy warto mieć :?: Pewnie, że tak.

Co zyskujesz ?

- Ulgi w zależności od przyznanego stopnia niepełnosprawności : http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/3544,

-W PIT-ach 2010 można było : odliczyć sobie od podatku leki, ulgi na rehabilitację, na psa przewodnika, wydatki na samochód ,..., itp

- Są też ulgi dla pracowników ON : http://www.niepelnosprawni.gov.pl/zatru ... lnosprawn/

- Możesz także starać się o sanatorium lub turnus rehabilitacyjny
" - A kim jest Wojownik Światła ?- Człowiekiem , który umie docenić , jakim cudem jest życie; który do samego końca walczy o to, w co wierzy..." (P. Coelho- Wojownik Światła).
no avatar
User

urszula 123

Ranga

Dyskutant

Dyskutant
437

5 kwi 2011, 13:25

Imię

Urszula

Postprzez urszula 123 » 27 lis 2011, 16:24

Miałam umiarkowany stopień przyznany na 5 lat, po amputacji dostałam znaczny, ale tylko na 3 lata, jakby noga mogła mi odrosnąć. Za komisją nie trafisz,
User

bodzio2

Ranga

Pisarz

Pisarz
11746

Opolskie

Imię

Bogdan

Postprzez bodzio2 » 27 lis 2011, 16:31

Urszula123 mi też ZUS przyznał stopień umiarkowany, dopiero musiałem starać się w PCPR-onie o stopień znaczny, otrzymałem też na 5 lat, a nie posiadam obu kończyn dolnych na wysokości ud i co o tym wszystkim myśleć? Tak jak piszesz sama, że po 5 latach nam kończyny odrosną jeśli tak to będę szczęśliwy i ty zapewne też :wink:
Obrazek
User

Karaoke

Ranga

Przyjaciel Forum

Przyjaciel Forum
11362

Warszawa

Imię

Monika

Postprzez Karaoke » 27 lis 2011, 16:42

Poznałam w sanatorium faceta, któremu po amputacji nogi ZUS zamiast renty nakazał pojechać na turnus rehabilitacyjny. Dobrze że kolesiowi pozostało poczucie humoru i na tejże komisji powiedział że cieszy się z tego wyjazdu bo pewnie noga mu odrośnie.
User

bodzio2

Ranga

Pisarz

Pisarz
11746

Opolskie

Imię

Bogdan

Postprzez bodzio2 » 27 lis 2011, 19:42

Jestem w lekkim szoku :o:
Obrazek
User

klansman

Ranga

Pisarz

Pisarz
2002

15 lis 2011, 15:46

Bielsko-Biała/Wadowice

Imię

Forumowy_Psychopata

Postprzez klansman » 27 lis 2011, 22:47

To jest niewiarygodne żeby ON bez kończyn nie dawali grupy na stałe, jestem w szoku.
http://www.siepomaga.pl
User

bodzio2

Ranga

Pisarz

Pisarz
11746

Opolskie

Imię

Bogdan

Postprzez bodzio2 » 28 lis 2011, 10:43

Klansman to jest prawda tak uznali Orzecznicy przy PCPR w Kędzierzynie-Kozlu dali mi nadzieję na to że mi nogi odrosną, jest to smutne i nie etyczne postępowanie w stosunku do ON. :(
Obrazek
no avatar
User

aseret

Ranga

Przyjaciel od serca

Przyjaciel od serca
304

18 sie 2011, 09:41

woj.śląskie

Imię

Teresa

Postprzez aseret » 28 lis 2011, 13:01

Również po amputacji nie dostałam orzeczenia na stałe,tylko na rok.Komisja odwoławcza (wojewódzka) przyznała mi na 2 lata.Pytałam dlaczego nie na stałe, czy mam żywić nadzieję, że noga odrośnie.Dowiedziałam się, że stałe mogę uzyskać po ukończeniu 60 lat, ale i to nie jest pewne.Nie wiem kto wymyślił tak durne przepisy, pewnie jakiś natchniony urzędas.
User

bodzio2

Ranga

Pisarz

Pisarz
11746

Opolskie

Imię

Bogdan

Postprzez bodzio2 » 28 lis 2011, 13:16

Brak już słów,opadają ręce na takie postępowanie tych organów przyznających orzeczenie o stopniu niepełnosprawności :/
Obrazek
no avatar
User

riko

Ranga

Częsty bywalec

Częsty bywalec
126

9 gru 2010, 16:26

Postprzez riko » 28 lis 2011, 16:17

bodzio2 napisał(a):Otóż chciałem się zapytać czy osoba która normalnie pracuje nie posiada renty ma problemy ze wzrokiem (słabowidząca 18/20 dioprii) może korzystać ze zniżki komunikacyjnej oraz z przewodnika nie posiadając orzeczenia o niepełnosprawności.Jeśli nie może korzystać to co powinna zrobić aby takie orzeczenie otrzymać.

NIE ma zniżki
User

Karaoke

Ranga

Przyjaciel Forum

Przyjaciel Forum
11362

Warszawa

Imię

Monika

Postprzez Karaoke » 28 lis 2011, 17:49

Jak to nie ma zniżki - ja z takiej korzystam na co dzień przy poruszaniu się po mieście.
no avatar
User

temii

Ranga

Częsty bywalec

Częsty bywalec
150

4 lis 2011, 19:55

szczecin-nowogard

Imię

teresa

Postprzez temii » 28 lis 2011, 18:01

Witaj podstawą do wszelkich zniżek jest orzeczenie o stopniu niepełnosprawności,zniżki komunikacyjne dla symbolu 04-O czyli na wzrok ale od stopnia umiarkowanego.Jak dostaniesz takie wyrób legitymacje ,
na taką legitymację masz zniżki razem z opiekunem na pkp,pks.Warto zapisać sie do Polskiego Związku Niewidomych,na legitymację PZN ty i przewodnik masz 100%zniżki na komunikację miejską,a ponadto możesz wyrobić międzynarodową legitymację osoby niewidomej ważnej praktycznie na całym świecie masz25% zniżki oraz opiekun poza granicami polski.powodzenia