Witaj na Ogólnopolskim Forum Osób Niepełnosprawnych. Kliknij tutaj, aby się zarejestrować

Od sierpnia 2017 r. nowe legitymacje dla osób z niepełnospra

tutaj pomagamy innym...

Moderatorzy: Lunea, Trurl, Junior Admin

no avatar
User

inteli5

Ranga

Częsty bywalec

Częsty bywalec
182

26 sie 2011, 12:47

Opoczno

Imię

Marcin

Re: Od sierpnia 2017 r. nowe legitymacje dla osób z niepełno

Postprzez inteli5 » 4 gru 2017, 07:45

Byłem u siebie w starostwie zapyac czy wiadomo cos kuz o tych legitymacjach. Pani odpowiedziala ze wniski zostaly juz wyslane i na dniach beda juz wydawane. Przy okazji zapytałem sie jak to bedzie wlasnie z tym symbolem czy bedzie wpisane jak w moim przypadku 04-0 i odpowiedziala mi ze jesli we wniosku ktory skladalem wpisalem ze chce miec wpisany sybol to taki symbol bedzie wpisany. Jesli bedzie tak jak mowicie to nie widze sensu wozic tego plastiku poniewaz kierowca autobusu moze robic problemy przy kupowaniu biletow bo skad ma wiedziec tak naprawde jakie schorzenie mamy
User

lamia

Ranga

Przyjaciel Forum

Przyjaciel Forum
1284

1 maja 2015, 08:31

Dolnośląskie/Wielkopolskie

Imię

Agnieszka

Postprzez lamia » 4 gru 2017, 12:30

Wiesz, nie tyle my to mówimy, co powyższy artykół.
Daj znać jak będzie, jak już odbierzesz.
„Ci, których najtrudniej kochać, najbardziej potrzebują naszej miłości.”
no avatar
User

inteli5

Ranga

Częsty bywalec

Częsty bywalec
182

Opoczno

Imię

Marcin

Postprzez inteli5 » 5 gru 2017, 14:51

Dzis odebrałem i rzeczywiscue nie ma nic wpisanego jaki stopien i jaki symbol. Jest cos podobnego do kodu kreskowego. Zapytalem pani skad kierowca lub kierownik pociagu bede wiedziec co mi jest. Odpowiedz brzmi ze oni (powinni miec) czytniki ktore to sprawdza. Zaraz jade pks-em i zobaczymy jak to w praktyce wygląda
User

klansman

Ranga

Pisarz

Pisarz
2037

15 lis 2011, 15:46

Bielsko-Biała/Wadowice

Imię

Forumowy_Psychopata

Postprzez klansman » 5 gru 2017, 15:44

inteli5 napisał(a):Dzis odebrałem i rzeczywiscue nie ma nic wpisanego jaki stopien i jaki symbol. Jest cos podobnego do kodu kreskowego. Zapytalem pani skad kierowca lub kierownik pociagu bede wiedziec co mi jest. Odpowiedz brzmi ze oni (powinni miec) czytniki ktore to sprawdza. Zaraz jade pks-em i zobaczymy jak to w praktyce wygląda

Kierowca w pks to z pewnością z czytnikiem kodów kreskowych jeździ.
http://www.siepomaga.pl
User

bodzio2

Ranga

Pisarz

Pisarz
11777

21 wrz 2011, 11:57

Opolskie

Imię

Bogdan

Postprzez bodzio2 » 5 gru 2017, 18:23

klansman napisał(a):Kierowca w pks to z pewnością z czytnikiem kodów kreskowych jeździ.

Nie byłbym tego aż tak pewny, najprościej taki kod QR można odczytać telefonem komórkowym z androidem, trzeba zainstalować aplikację. Pytanie podstawowe, czy wszyscy kierowcy mają takie telefony?, no chyba że faktycznie specjalnie zrobią dla nich czytniki tych kodów, to byłoby najlepszym rozwiązaniem, pożyjemy zobaczymy jak to będzie w praktyce.

Obrazek
User

piotr79

Ranga

Pisarz

Pisarz
3752

29 maja 2010, 16:34

Polska

Imię

Piotr

Postprzez piotr79 » 5 gru 2017, 18:54

Może kontrolerzy będą mieli taki czytnik, bo przecież kierowcy to lata jaki bilet sprzeda. Ale że bez stopnia tą legitymacje zrobili, to bez sensu. Wydaje mi się że jeszcze przyjdzie nam za to zapłacić :/
Ostatnio edytowano 5 gru 2017, 18:58 przez piotr79, łącznie edytowano 1 raz
"Nie szata zdobi człowieka"
User

klansman

Ranga

Pisarz

Pisarz
2037

Bielsko-Biała/Wadowice

Imię

Forumowy_Psychopata

Postprzez klansman » 5 gru 2017, 18:56

Z czasem państwowi przewoźnicy może się zaopatrzą w czytniki a co do prywaciarzy to będą jaja.
User

piotr79

Ranga

Pisarz

Pisarz
3752

Polska

Imię

Piotr

Postprzez piotr79 » 5 gru 2017, 19:00

Tylko to "z czasem" może potrwać.
no avatar
User

inteli5

Ranga

Częsty bywalec

Częsty bywalec
182

Opoczno

Imię

Marcin

Postprzez inteli5 » 11 gru 2017, 20:14

Tą legitymacje to sobie mogą wsadzić w między oczy. Dzisiaj jechałem pks-em dalekobieżnym i była kontrol więc pokazałem ta legitke i kanar spojrzał i powiedzial tak ze nie stwierdzi po tej legitce nic jaka znizka mi przysluguje i ze pierwszy raz ja na oczy widzi. Wieć pokazalem mu orzeczenie i sie odwalił. Wiec wniosek jest taki ze trzeba miec przy sobie orzeczenie. Co za cymbał to taki wzór wymyślił.
User

bodzio2

Ranga

Pisarz

Pisarz
11777

Opolskie

Imię

Bogdan

Postprzez bodzio2 » 11 gru 2017, 21:11

inteli5 napisał(a):Wieć pokazalem mu orzeczenie i sie odwalił. Wiec wniosek jest taki ze trzeba miec przy sobie orzeczenie. Co za cymbał to taki wzór wymyślił.

Czyli już się potwierdza, że nikt z przewoźników nie jest przygotowany aby oczytywać z legitymacji kod QR. :evil:
Obrazek
no avatar
User

inteli5

Ranga

Częsty bywalec

Częsty bywalec
182

Opoczno

Imię

Marcin

Postprzez inteli5 » 11 gru 2017, 21:51

A i jeszcze zapomniałem dodać że kupowałem bilet w Warszawa Zachodnia i pokazałem ta legitke i kasjerka też naprawde była zdziwiona co ja je pokazałem i po chwili namysłu poszła do kierowniczki i odpowiedziala mi tak ze nie wie naprawde jaki bilet mi sprzedać bo pierwszy raz widzi cos takiego i ze kierowniczka skserowala ta legitymacje i bedzie cos w tej sprawie robic. Prawda jest taka, że kierowcy czy kierownicy pociągu nie mają zielonego pojęcia komu i jaka zniżka przysługuje a tym bardziej skad maja rozpoznać po tym kodzie QR skoro nie mają czytnika a tym bardziej odpowiedniego szkolenia
User

klansman

Ranga

Pisarz

Pisarz
2037

Bielsko-Biała/Wadowice

Imię

Forumowy_Psychopata

Postprzez klansman » 11 gru 2017, 22:36

To było do przewidzenia. U prywaciarzy będzie jeszcze gorzej.
User

piotr79

Ranga

Pisarz

Pisarz
3752

Polska

Imię

Piotr

Postprzez piotr79 » 12 gru 2017, 16:23

W takim razie trzeba sobie ściągnąć taki czytnik na swój tel. i w razie jakiś problemów udostępniać.
User

bodzio2

Ranga

Pisarz

Pisarz
11777

Opolskie

Imię

Bogdan

Postprzez bodzio2 » 12 gru 2017, 17:42

piotr79 napisał(a):W takim razie trzeba sobie ściągnąć taki czytnik na swój tel.

Można zainstalować tą aplikację na telefon z androidem, może ktoś spróbuje i da znać czy ta aplikacja działa prawidłowo, podobno jest darmowa. :wink:

Darmowe QR Skaner = QR Kod
Obrazek
User

klansman

Ranga

Pisarz

Pisarz
2037

Bielsko-Biała/Wadowice

Imię

Forumowy_Psychopata

Postprzez klansman » 12 gru 2017, 18:50

piotr79 napisał(a):W takim razie trzeba sobie ściągnąć taki czytnik na swój tel. i w razie jakiś problemów udostępniać.

A kierowca popatrzy z byka i powie że nie wierzy w takie czary :-)

---- Dodano 12 grudnia 2017, 18:53 ----

bodzio2 napisał(a):
piotr79 napisał(a):W takim razie trzeba sobie ściągnąć taki czytnik na swój tel.

Można zainstalować tą aplikację na telefon z androidem, może ktoś spróbuje i da znać czy ta aplikacja działa prawidłowo, podobno jest darmowa. :wink:

Darmowe QR Skaner = QR Kod

Próbowałem jakiś czas temu bawić się takim skanerem. Ale to trzeba mieć baze danych z których pobiera informacje. Wątpie że nasze dane będą ogólnodostępne i każdy będzie mógł to odczytywać.
User

piotr79

Ranga

Pisarz

Pisarz
3752

Polska

Imię

Piotr

Postprzez piotr79 » 13 gru 2017, 15:03

klansman napisał(a):A kierowca popatrzy z byka i powie że nie wierzy w takie czary :-)

To można mu powiedzieć że to nie ja wymyśliłem takie durne legitymacje. :D

---- Dodano 13 grudnia 2017, 15:26 ----

klansman napisał(a):Ale to trzeba mieć baze danych z których pobiera informacje.

No właśnie. Przecież taka apka nie działa jak ENIGMA, tylko łączy się przez internet z jakąś tam bazą danych.
User

bodzio2

Ranga

Pisarz

Pisarz
11777

Opolskie

Imię

Bogdan

Postprzez bodzio2 » 16 gru 2017, 19:36

Niepełnosprawnemu przysługują zniżki na zakup biletu, np. na kolei czy PKS, ale mimo to może dostać mandat, choć ma ważny bilet. Wszystko przez nową legitymację osób niepełnosprawnych (LON), która zamiast ułatwić życie to jeszcze bardziej je komplikuje.

Na starych legitymacjach widniał symbol niepełnosprawności i stopień niepełnosprawności. W ten sposób łatwo było zorientować się jakie zniżki przysługują niepełnosprawnemu. Na nowych legitymacjach LON informacje o przyznanej zniżce są zakodowane tzw. kodem QR. Aby taki kod odczytać należy posiadać specjalny czytników kodów QR, ale nie wszyscy kontrolerzy biletów mają taki sprzęt.

Piotr Figiel wiceprezes fundacji Nowe Spojrzenie w rozmowie z dziennikarzem TVN mówi, że problem o którym mowa dotknie kilkaset tysięcy niepełnosprawnych korzystających z komunikacji miejskiej, autobusowej, dalekobieżnej, podmiejskiej i komunikacji kolejowej. Problem zaczyna się nasilać, bo starostwa zaczęły wymianę legitymacji na nowe.

Dostaniesz mandat za ważny bilet

Bartosz Trzebiatowski Rzecznik Zarządu Transportu w Poznaniu mówi, że jeśli ktoś będzie się posługiwać nową legitymacją, a kontroler nie będzie wstanie odczytać informacji z kodu QR, to wystawi niepełnosprawnemu opłatę dodatkową, tj. mandat w kwocie ponad 200 zł. Taki mandat będzie można anulować, ale w tym celu niepełnosprawny będzie musiał się udać do punktu obsługi klienta i tam udowodnić, że jest uprawniony do zniżkowych biletów.

Nowoczesnych skanerów nie ma też wielu kierowców PKS-ów czy busów. Wielu kierowców udziela jednak zniżki na zakup biletu na tzw. słowo. W Kolejach Dolnośląskich kontrolerzy również nie mają skanerów, ale część z nich stara się odczytać kod QR przy pomocy prywatnego smartfonu z odpowiednią aplikacją. Jeśli kontroler nie odczyta kodu QR wystawi bilet normalny. Bogusław Godlewski Rzecznik Prasowy Kolei Dolnośląskich wyjaśnia, że niepełnosprawny ma prawo odwołać się i wtedy Koleje Dolnośląskie zwracają różnicę między ceną biletu ulgowego a normalnego.

Mamy skanery, ale one nie działają

Najwięksi przewoźnicy kolejowi, tj. Przewozy regionalne PolRegio, PKP Intercity i Koleje Mazowieckie zapewniają, że ich kontrolerzy mają odpowiednie skanery kodów QR. Reporterzy TVN przeprowadzili dwa testy, czy uda się odczytać kody QR … i oba testy zakończyły się fiaskiem – nie dało odczytać się kodu QR.

Piotr Figiel dodaje, że nowa legitymacja miała ułatwić życie niepełnosprawnych, a nie narażać ich na dodatkowe komplikacje.

Źródło: Nie-pełnosprawni.pl
Obrazek
User

Mirmur

Ranga

Przyjaciel Forum

Przyjaciel Forum
5466

23 sie 2010, 21:04

Imię

M

Postprzez Mirmur » 16 gru 2017, 19:44

bodzio2 napisał(a): Piotr Figiel dodaje, że nowa legitymacja miała ułatwić życie niepełnosprawnych, a nie narażać ich na dodatkowe komplikacje.

No i jaki z tego wniosek? ano taki, że producenci skanerów mają w sejmie dobrego lobbystę :twisted:
User

piotr79

Ranga

Pisarz

Pisarz
3752

Polska

Imię

Piotr

Postprzez piotr79 » 16 gru 2017, 20:07

bodzio2 napisał(a):Niepełnosprawnemu przysługują zniżki na zakup biletu, np. na kolei czy PKS, ale mimo to może dostać mandat, choć ma ważny bilet.

Mówiłem że jeszcze za to zapłacimy. :zly: :zly: Dostaliście legitymacje za darmo, to teraz zapłacicie mandat :zly: :zly:
User

bodzio2

Ranga

Pisarz

Pisarz
11777

Opolskie

Imię

Bogdan

Postprzez bodzio2 » 16 gru 2017, 20:15

piotr79 napisał(a):Mówiłem że jeszcze za to zapłacimy.

O tak, zaczynają się teraz kłopoty, i to niemałe, jestem ciekawy jak ten problem teraz rozwiążą, i ile to potrwa. Na moje szczęście posiadam jeszcze stary wzór legitymacji (bezterminowa), i nie zamierzam jej wymieniać, choć wcześniej miałem taki zamiar.
Obrazek
Poprzednia stronaNastępna strona