Witaj na Ogólnopolskim Forum Osób Niepełnosprawnych. Kliknij tutaj, aby się zarejestrować

Od 1 grudnia pensja wyłącznie na konto osobiste ...

Moderator: Moderator

User

bodzio2

Ranga

Pisarz

Pisarz
11836

21 wrz 2011, 12:57

Opolskie

Imię

Bogdan

Od 1 grudnia pensja wyłącznie na konto osobiste ...

Postprzez bodzio2 » 14 gru 2012, 15:41

1 grudnia br. wchodzi w życie przepis, zgodnie z którym firmy zatrudniające osoby z niepełnosprawnością mają obowiązek przekazywać im wynagrodzenie na rachunek bankowy, rachunek w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej lub na adres zamieszkania pracownika.

Do tej pory pracownik z niepełnosprawnością nie musiał podawać pracodawcy numeru konta, na które otrzymywałby wynagrodzenie. Wchodzący w życie przepis spowodował niepokój u pracodawców związany z obawą przed utratą dofinansowań z PFRON do wynagrodzenia niepełnosprawnego pracownika. Pojawiło się wiele wątpliwości co do interpretacji przepisu o konieczności posiadania przez niego konta w banku.

Wątpliwości budziło samo pojęcie konta bankowego. Zgodnie z interpretacją, chodzi o osobisty rachunek pracownika z niepełnosprawnością lub taki, którego jest on współwłaścicielem. Tylko w wyjątkowych przypadkach, gdy samodzielne funkcjonowanie stanowi dla takiego pracownika problem, może on korzystać z rachunku innej osoby. Niepewność pracodawców wzbudzała też sprawa weryfikacji danych przekazanych przez pracownika. Wyjaśnia to Mateusz Brząkowski, doradca prawny POPON.

– Pracodawca otrzymując od pracownika oświadczenie o posiadanym rachunku bankowym, nie ma narzędzi do weryfikacji tych twierdzeń, nie byłoby więc dobrze, aby ponosił konsekwencje z tego tytułu, w postaci konieczności zwrotu wypłaconego dofinansowania. Cieszy nas, iż Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych odniosło się do tego problemu stwierdzając, iż takie przypadki nie skutkują negatywnymi konsekwencjami dla pracodawcy – mówi Brząkowski.

Pracodawcy nie mieli też pewności, co robić w sytuacji, gdy konieczne jest potrącenie pracownikowi wynagrodzenia i na jego konto wpływa wtedy niższa kwota niż ta, która była naliczona i od której jest wypłacane dofinansowanie z PFRON. Brząkowski wyjaśnia, że w tym wypadku uznaje się, że pracodawca poniósł pełny koszt wynagrodzenia, a potrącenie dotyczy tylko części uposażenia pracownika.

Obowiązek przekazywania wynagrodzenia pracownikowi z niepełnosprawnością na konto bankowe będzie dotyczył już wynagrodzenia za grudzień, niezależnie od dnia, w którym jest ono wypłacane.

Data opublikowania dokumentu: 2012-11-26

źródło:niepełnosprawni.pl
User

lily

Ranga

Pisarz

Pisarz
1321

19 paź 2012, 22:23

Re: Od 1 grudnia pensja wyłącznie na konto osobiste ...

Postprzez lily » 14 gru 2012, 20:46

Pensja nie musi wpłynąć na konto niepełnosprawnego
Rzeczpospolita (2012-12-04), autor: Rzeczpospolita, oprac.: GR

'''Natomiast odpowiadając 16 października 2012 r. Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych, BON stwierdziło, że sformułowanie „jego rachunek bankowy" oznacza, że przez to „należy rozumieć przede wszystkim rachunek osobisty osoby niepełnosprawnej. Współwłasność rachunku jako forma własności również wydaje się dopuszczalna. W wyjątkowych przypadkach, gdy osoby niepełnosprawne mają trudności w codziennej egzystencji, może to być również rachunek innej osoby, np. opiekuna, pełnomocnika, zarówno spokrewnionej, jak i niespokrewnionej".

''Tym razem oficjalnie wypowiedział się PFRON. Na swojej stronie internetowej podał 21 listopada, że pracownik może być zarówno właścicielem, jak i współwłaścicielem konta wskazanego pracodawcy do przelewu pensji. W wyjątkowych sytuacjach może to być też rachunek innej osoby, np. opiekuna, pełnomocnika. Dotyczy to jednak tylko niepełnosprawnych, którzy mają trudności w codziennej egzystencji.''

Więcej w Rzeczpospolitej z 27 listopada 2012 r.
''Kiedy wy­daje się, że wszys­tko się skończyło,
wte­dy do­piero wszys­tko się zaczyna. ''
Jan Twardowski
no avatar
User

mariano

Ranga

Przyjaciel Forum

Przyjaciel Forum
1807

7 kwi 2010, 23:13

Wielkopolska

Postprzez mariano » 15 gru 2012, 00:30

Tyle teorii, a praktyka jest taka, że banki już od dawna wysyłają swoich przedstawicieli do zakładów pracy, zwłaszcza tych chronionych, i pomagają wszystko załatwić na miejscu, bez zbędnych formalności.
Na prawdę trzeba się dziś mocno postarać, by pracując nie mieć konta bankowego.
Gdyby wszyscy jeździli rowerami, rząd opodatkowałby pedałowanie.
no avatar
User

urszula 123

Ranga

Dyskutant

Dyskutant
435

5 kwi 2011, 14:25

Imię

Urszula

Postprzez urszula 123 » 17 gru 2012, 14:51

Te przelewy mają być po to , aby pracodawca mógł udowodnić ile realnie wypłaca pracownikowi pensji. Przelewy będą slużyły do kontroli z PFRONu.
User

joasia368

Ranga

Dobry duch

Dobry duch
71

8 gru 2011, 23:32

Imię

Joasia

Postprzez joasia368 » 17 gru 2012, 23:26

mam pytanie - ile dofinansowania otrzymuje pracodawca jeżeli jestem zatrudniona na cały etat, mam umiarkowany stopień, w umowie mam 1500 brutto?
User

lily

Ranga

Pisarz

Pisarz
1321

19 paź 2012, 22:23

Postprzez lily » 17 gru 2012, 23:34

Poczytaj to:
http://www.pfron.org.pl/portal/ebi/9/18 ... wnego.html
pod tekstem jest tabelka-ona Ci wszystko wyjaśni...
''Kiedy wy­daje się, że wszys­tko się skończyło,
wte­dy do­piero wszys­tko się zaczyna. ''
Jan Twardowski
User

asia_86

Ranga

Moderator

Moderator
10895

21 sie 2006, 15:39

Podkarpacie

Postprzez asia_86 » 18 gru 2012, 13:20

Od 1 grudnia pensja wyłącznie na konto osobiste - W wielu zwykłych miejscach pracy- tak jest i zwykli pracownicy raczej już nie otrzymują kasy do ręki tylko na konto...Przez neta mając konto internetowe też można kupować , płacić za mieszkanie, tela ,.., itp
" - A kim jest Wojownik Światła ?- Człowiekiem , który umie docenić , jakim cudem jest życie; który do samego końca walczy o to, w co wierzy..." (P. Coelho- Wojownik Światła).
User

Kris27

Ranga

Pisarz

Pisarz
1001

3 lis 2010, 11:42

Imię

Kris

Postprzez Kris27 » 18 gru 2012, 14:13

Ja od kiedy pracuje mam kasę na konto i tą z renty i z wypłaty. Nie wyobrażam sobie spośród 200 pracowników stać w kolejce po pieniążki a dodatkowo z moim nazwiskiem otrzymywałbym ją na końcu. Nie pamiętam kiedy stałem w kolejce za opłatami internetu kablówki czy prądu od lat robi się to online.
no avatar
User

mariano

Ranga

Przyjaciel Forum

Przyjaciel Forum
1807

7 kwi 2010, 23:13

Wielkopolska

Postprzez mariano » 18 gru 2012, 15:43

joasia368 napisał(a):mam pytanie - ile dofinansowania otrzymuje pracodawca jeżeli jestem zatrudniona na cały etat, mam umiarkowany stopień, w umowie mam 1500 brutto?

Od 1 stycznia 2013 będzie to 100 % minimalnej pensji jaką można wypłacić.
Gdyby wszyscy jeździli rowerami, rząd opodatkowałby pedałowanie.