Witaj na Ogólnopolskim Forum Osób Niepełnosprawnych. Kliknij tutaj, aby się zarejestrować

NVDA - Darmowy screenreader

Internet, oprogramowanie, informatyka. Trzy w jednym

Moderatorzy: Marcin87, Junior Admin

User

Marcin87

Ranga

Moderator

Moderator
3554

30 lip 2008, 21:24

Rawicz

Imię

Marcin

NVDA - Darmowy screenreader

Postprzez Marcin87 » 26 maja 2010, 22:22

http://www.niewidomi.ugu.pl/index.php?o ... &Itemid=14

NVDA jest programem, który w całości udźwiękowi system operacyjny, potrafi czytać nie tylko teksty które znajdują się w pobliżu kursora myszki, czy w oknie mającym focus, czyli że jest aktywne. Ułatwi to znacznie nawigację przez osoby niedowidzące i umożliwi pracę osobom niewidomym na komputerze. Oczywiście do działania programu potrzebny jest syntezator mowy. NVDA posiada własny, anglojęzyczny syntezator mowy, ale potrafi on działać na przykład z syntezatorem mowy IVONA
User

Trurl

Ranga

Moderator

Moderator
942

7 gru 2009, 00:31

Warszawa

Imię

Jacek

Re: NVDA - Darmowy screenreader

Postprzez Trurl » 27 maja 2010, 09:01

Hmm... To ja na to proponuję Expressivo - program komputerowy doskonale czytajacy teksty ludzkim głosem. Jest doskonały podczas zabawy, nauki, odpoczynku czy pracy! Dzięki Expressivo odsłuchasz książki, wiadomości, e-maile, artykuły, kanały RSS, stworzysz audiobooka, lub obejrzysz film z lektorem. Czytane audiobooki, pocztę oraz inne dokumenty zawsze możesz skopiować na odtwarzacz MP3 i zabrać ze sobą. Wszystko to i wiele więcej jest możliwe dzięki Expressivo - Twojemu osobistemu lektorowi.
http://www.expressivo.com/pl/
User

Marcin87

Ranga

Moderator

Moderator
3554

Rawicz

Imię

Marcin

Postprzez Marcin87 » 27 maja 2010, 11:48

Znam ten programik i korzystam z niego już od bardzo dawna. Jest rewelacyjny :) Tym bardziej, że teraz jakość głosów jest nie w 16 khz tylko w 22 khz :D
no avatar
User

Gabi

Ranga

Dobry duch

Dobry duch
13

20 mar 2008, 14:53

Postprzez Gabi » 1 gru 2010, 10:38

Mam pytanie w jaki sposób sprawić aby NVDA wspólpracowało z syntezatorem Ivona? Mam taki syntezator na komputerze ale jak wchodzę w syntezatory w NVDA to go tam nie wykrywa. Co więc powinnam zrobić?
Żyj z całych sił i uśmiechaj się do ludzi bo nie jesteś sam...
User

Marcin87

Ranga

Moderator

Moderator
3554

Rawicz

Imię

Marcin

Postprzez Marcin87 » 2 gru 2010, 12:41

Po uruchomieniu NVDA, wybierz opcję "ustawienia głosu", następnie z listy zamiast espeak wybierz SAPI 5 Microsoft i kliknij ok. Następnie kliknij prawym klawiszem na ikonę NVDA i wybierz opcję "Ustawienia głosu" tam zobaczysz tam wszystkie syntezatory sapi 5 zainstalowane w systemie takie jak Microsoft sam, oraz zainstalowane głosy IVONA
no avatar
User

Gabi

Ranga

Dobry duch

Dobry duch
13

20 mar 2008, 14:53

Postprzez Gabi » 4 gru 2010, 13:09

Dziękuję za informację bardzo mi pomogłaś. Tylko takie małe sprostowanie że najpierw powinnam wejść w syntezator.
Żyj z całych sił i uśmiechaj się do ludzi bo nie jesteś sam...
User

Marcin87

Ranga

Moderator

Moderator
3554

Rawicz

Imię

Marcin

Postprzez Marcin87 » 20 kwi 2018, 19:06

Dotychczas traktowałem NVDA jako ciekawostkę, ale od kilku dni używam NVDA podczas pracy w parze z Supernova i jest mega super. Jest to niezbędne rozwiązanie odkąd pogorszyło mi się na lewe oko.