Witaj na Ogólnopolskim Forum Osób Niepełnosprawnych. Kliknij tutaj, aby się zarejestrować

Nie niemowy?

Moderatorzy: Lunea, misiu100, Junior Admin

User

asia_86

Ranga

Moderator

Moderator
10565

21 sie 2006, 14:39

Podkarpacie

Nie niemowy?

Postprzez asia_86 » 6 paź 2016, 11:43

Nie niemowy?

Tytuł artykułu, dość przewrotnie, oddaje istotę historii życia i działalności, opisanej w nim trójki bohaterów, bardzo źle mówiących osób z dziecięcym porażeniem mózgowym (MPD). Mnie niemowa kojarzy się z osobą odizolowaną od otoczenia i niemogącą nawiązać z nim kontaktu. Pytam więc, czy można powiedzieć, że któraś z opisanych osób jest niemową?

całość na : http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/347506
" - A kim jest Wojownik Światła ?- Człowiekiem , który umie docenić , jakim cudem jest życie; który do samego końca walczy o to, w co wierzy..." (P. Coelho- Wojownik Światła).
User

Wie

Ranga

Pisarz

Pisarz
2756

20 lut 2013, 15:01

Imię

Ewa

Re: Nie niemowy?

Postprzez Wie » 6 paź 2016, 12:36

Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia . Miałam styczność z MPD . Nijak nie można sklasyfikować jednoznacznie że posiadacz MPD jest niemową . Nie mowa czyli nie mówi ale mamy coś takiego jak sygnały . Jeśli ktoś nie mówi czysto jak zdrowy człowiek jeszcze nie oznacza że nie mówi wogóle . Przecież mamy ciało mrugnięcia powiek , sztywność kończyn , kręcenie głową . Dla osób trzymających sie reguł taka "mowa " ciała będzie tylko przypadkowym boźdźcem chorobowym.
,, Wyrwij murom zęby krat
Zerwij kajdany połam bat
A mury runą,runą,runą
I pogrzebią stary świat!