Witaj na Ogólnopolskim Forum Osób Niepełnosprawnych. Kliknij tutaj, aby się zarejestrować

Krótki przegląd prasy francuskojęzycznej

Jeśli chcesz porozmawiać w jakimś języku lub o nim - to miejsce dla Ciebie.

Moderatorzy: Lunea, Junior Admin

no avatar
User

pierut

Ranga

Pisarz

Pisarz
Posty

617

Dołączył(a)

11 wrz 2011, 10:28

Lokalizacja

poznań

Imię

Jan

Krótki przegląd prasy francuskojęzycznej

Postprzez pierut » 6 cze 2015, 08:16

“Le Monde”,” Le Figaro”,” Le Soir”, “Métro”, “Elle”, “Marie-Claire”… Prasa francuskojęzyczna jest tak różnorodna i oferuje tyle najrozmaitszych gazet i periodyków, że trudno jest się zorientować, który tytuł najbardziej odpowiada naszym zainteresowaniom i potrzebom. Jak wybierać w tym bogactwie? Gdzie szukać informacji, wiadomości i artykułów, które są dla nas interesujące i jednocześnie okażą się przydatne, zarówno lingwistycznie jak i intelektualnie? Służymy pomocą i proponujemy krótki przewodnik po francuskojęzycznej prasie.
Dzienniki i tygodniki informacyjne

W tej kategorii prym wiodą Le Monde oraz Le Figaro , które są dwoma najbardziej znanymi dziennikami francuskimi. Pierwszy reprezentuje punkt widzenia centro-lewicowy, drugi jest bardziej prawicowy. Oba mają za sobą długą historię, są równie prestiżowe co wiarygodne, więc baz wahania możecie po nie sięgnąć jeśli chcecie śledzić aktualności kompetentnie i wyczerpująco przedstawione, zarówno polityczne, kulturalne, społeczne bądź sportowe.

Wśród tytułów francuskiej prasy codziennej możemy też znaleźć dobre gazety ogólnokrajowe o wyraźniejszym profilu ideologicznym, takie jak Libération (prosocjalistyczna), L’Humanité (prokomunistyczna), La Croix (katolicka), France Soir (umiarkowanie prawicowa) etc. Do najbardziej poczytnych we Francji należą również dwa dzienniki ekonomiczne: Les Échos (centro-lewicowy) oraz La Tribune (prawicowy), które oprócz informacji ogólnych typowych dla gazet codziennych posiadają rozbudowane działy gospodarczo-finansowe.

W tym miejscu należy zwrócić uwagę na pewną specyfikę prasowego rynku we Francji: największe nakłady i poczytność mają wśród dzienników gazety regionalne. Liderem tak zwanych popularnie PQR (presse régionale quotidienne) jest Ouest France, a do najbardziej popularnych zaliczają się, między innymi, stołeczny Le Parisien, dziennik południowo-zachodniej Francji Sud-Ouest oraz La Voix du Nord z Północy kraju.

Dzisiaj nie dziwi już nikogo i nigdzie, że najpoczytniejsze są we Francji, jak i w innych krajach europejskich, wielonakładowe gazety bezpłatne. Do ich popularności przyczynia się nie tylko fakt, że są darmowe, ale również to, że proponują artykuły krótkie i proste, łatwo dostępne, które są zazwyczaj czysto informacyjne. Najbardziej znane z nich to 20 minutes, Direct Soir oraz Métro.

Do tej panoramy prasy informacyjnej we Francji należy dorzucić najbardziej znane tygodniki, do których należą L’Express, Marianne, Les Inrockuptibles, Le Nouvel Observateur oraz Le Point. Tygodnik Le Courrier international prezentuje przedruki po francusku z prasy światowej, w tym także regularnie z prasy polskiej. A jeśli szukacie pogłębionych analiz polityczno-społecznych sięgnijcie po miesięcznik Le Monde diplomatique.
Prasa satyryczna i polemiczna

We Francji ukazuje się dużo tytułów prasowych o charakterze satyryczno-humorystycznym. Najbardziej znanymi są Le Canard enchaîné, Charlie Hebdo et Siné Hebdo. Pierwszy z nich to tygodnik, który słynie ze swojej niezależności i cieszy się dużym uznaniem, ponieważ ujawnił bardzo wiele skandali i afer polityczno-finansowych. Ale uważajcie, dla cudzoziemców nie jest łatwy w czytaniu, gdyż jego szpalty roją się od aluzji i gier słownych. Internetowa strona “Kaczki” jest celowo skromna. Natomiast “Charlie Hebdo” i “Siné Hebdo” zawdzięczają swą reputacje przede wszystkim satyrycznym rysunkom i karykaturom.

Prasowa, publicystyczna kontestacja rozkwita w Sieci. Jeśli interesuje was polemiczny punkt widzenia rzućcie okiem na takie portale informacyjne jak Agoravox, MediaPart, lub Rue 89, które proponują krytyczne komentarze na tematy społeczno-polityczne.
Prasa sportowa

Jednym z najbardziej poczytnych dzienników we Francji, specyfika prasy francuskiej!, to sportowa gazeta L’Équipe . Oprócz niej dysponujecie dużym wyborem sportowych magazynów specjalistycznych, na przykład Auto Plus i Moto Journal dla kibiców automobilizmu, oraz wiele innych poświęconych różnym dyscyplinom sportowym.
Miesięczniki i magazyny

W tej dziedzinie czytelnicy mają do wyboru i do koloru, chyba każdy może znaleźć magazyn, który odpowiada jego zainteresowaniom i gustom! Od sztuki po podróże, od gastronomii po wystrój wnętrz, nie zapominając o tytułach poświęconych filozofii, nauce lub historii oraz prasie kobiecej, nie sposób wymienić wszystkich wartościowych miesięczników: Art&Décoration, Les Cahiers du cinéma, Ça m’intéresse, Cuisine et vins de France, Elle, Glamour, Géo, L’Histoire, Marie-Claire, Le Monde Informatique, Philosophie Magazine, Psychologies Magazine, Sciences et Avenir, Sciences humaines, etc.
Prasa frankofońska

Pamiętajcie, że oprócz gazet francuskich publikowanych we Francji istnieje bardzo wiele francuskich gazet na świecie! Jest oczywiste, że wydaje się je w Belgii (L’Avenir, Le Soir), Kanadzie (Le Devoir, Le Journal de Québec), w Luksemburgu (L’Essentiel, Le Quotidien) oraz w Szwajcarii (La Romandie, Le Temps), ale mamy też francuskie tytuły w Polsce (Les Échos de Pologne), Kambodży (Cambodge Soir), Wietnamie (Le Courrier du Vietnam) i pod innymi szerokościami geograficznymi, gdzie publikuje się L’Écho d’Oran, L’Express de Madagascar, La Gazette du Maroc, Jeune Afrique, La Revue du Liban, La Semaine africaine etc., etc. !

Warto wyłowić na Internecie Petit Journal, numer jeden prasy francuskojęzycznej dla frankofilów i frankofonów z całego świata. Artykuły i ich autorzy, jak i czytelnicy gazety pochodzą z najróżniejszych miejsc na planecie, co gwarantuje podróż dla każdego prasożercy obieżyświata!
Dla dzieci i młodzieży

Prasę czytać można w każdym wieku, więc i po francusku istnieją gazety przeznaczone dla młodych czytelników, przystosowane do odpowiedniego lektoratu: dla maluchów to Pomme d’api, J’aime lire zainteresuje starsze dzieci, gimnazjaliści mają Je bouquine, licealiści Phosphore a studenci swojego L’Étudiant. Niestety, te magazyny skromnie udostępniają swoje artykuły w Sieci, dlatego najlepiej opłacić ich prenumeratę.
Aktualności okiem i piórkiem karykaturzysty

Rysunek i karykatura prasowa są oryginalnym komentarzem aktualności, tym bardziej ciekawym, że często humorystycznym i zabawnym. Polecamy strony internetowe najbardziej znanych rysowników i karykaturzystów, którzy pracują dla prasy: Cabu (“Charlie Hebdo”), Chimulus (“20 minutes”, “La Tribune”), Deligne (“La Croix”, “Nice-Matin”), Delucq (“Vosges Matin”), Goubelle (“Le Point”, ” Siné Hebdo”), Kroll (“Le Soir”), Pessin (“Le Monde”), Plantu (“Le Monde”, “L’Express”), Sondron (“Vers l’avenir”) oraz Vidberg (“Le Monde”).
Quizy

Możecie znaleźć liczne quizy oraz konkursy i testy, które opierają się na bieżących wiadomościach z kraju i ze świata oraz na aktualnościach z różnych dziedzin. To świetny sposób, żeby nie tylko poszerzyć swoją wiedzę, lecz także swoje francuskie słownictwo! Internetowe strony takich tytułów jak Les Échos, Le Monde, Le Nouvel Observateur, Rue 89, Sciences et Avenir proponują bogaty wybór różnorakich quizów i testów.
Agencja France Presse (AFP)

Dla większości gazet i mediów informacyjnych pierwszym źródłem wiedzy jest Agence France Presse. Dlaczego sami zatem nie zerkniecie na portal AFP, jednej z najstarszych i największych agencji informacyjnych na świecie?
Portale informacyjne Google, Yahoo! oraz Wikio

Jeśli szukacie konkretnej wiadomości lub szczegółowych informacji bez wahania poszperajcie w wyszukiwarkach Google Actualités, Yahoo!Actualités lub Wikio, gdzie za jednym kliknięciem będziecie mieli dostęp do artykułów i komentarzy na dany temat
wiecej:
http://institutfrancais.pl/apprendre-le ... ophones-2/

---- Dodano 6 czerwca 2015, 09:19 ----

http://www.lefigaro.fr
http://www.lemonde.fr
http://www.marianne-en-ligne.fr
http://permanent.nouvelobs.com
http://www.lepoint.fr/sommaire.html
http://www.lexpress.fr/info
No np :
1) Marie Claire - http://www.marieclaire.fr/
2) Elle - http://www.elle.fr/elle/
3) Cosmopolitan - http://www.cosmopolitan.fr/

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

Powered by phpBB ® | phpBB3 Style by KomiDesign