Witaj na Ogólnopolskim Forum Osób Niepełnosprawnych. Kliknij tutaj, aby się zarejestrować

Jak długo ważne są recepta i skierowanie- artykuł

ulgi, programy i inne ważne informacje, które mogą ułatwić Ci życie ;)

Moderatorzy: asia_86, Marcin87, Junior Admin

Avatar użytkownika
User

asia_86

Ranga

Moderator

Moderator
Posty

10745

Dołączył(a)

21 sie 2006, 14:39

Lokalizacja

Podkarpacie

Jak długo ważne są recepta i skierowanie- artykuł

Postprzez asia_86 » 13 lut 2018, 13:07

Jak długo ważne są recepta i skierowanie

Recepty i skierowania wystawiane przez lekarzy mają swoje daty ważności. Na realizację recepty lub skierowania pacjent ma zazwyczaj od kilku tygodni do nawet kilkunastu miesięcy. Są jednak przypadki, gdy ważne skierowanie lub receptę należy zrealizować w możliwie najkrótszym terminie. Dowiedz się, jaką datę realizacji mają recepty, a jaką skierowania wystawiane przez lekarzy.

Jak długo ważna jest recepta?

Recepta nie ma nieograniczonej daty ważności. Terminy realizacji recept reguluje Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie recept lekarskich (§ 17) i zgodnie z tym rozporządzeniem recepta ważna jest:

- przez 30 dni od daty jej wystawienia;
- przez 30 dni od „daty realizacji od dnia”;
- przez 7 dni w przypadku recept na antybiotyki;
- przez 120 dni w przypadku recept na leki lub wyroby medyczne sprowadzane z zagranicy dla użytkowników indywidualnych;
- przez 90 dni w przypadku recept na preparaty immunologiczne (np. szczepionki) wytwarzane dla indywidualnych pacjentów.

Pacjent, który zgłosi się do apteki z przeterminowaną receptą, będzie musiał liczyć się z odmową jej realizacji lub z koniecznością wykupienia leków bez zniżki. Z receptą lepiej przyjść do apteki wcześniej głównie ze względu na ograniczoną dostępność niektórych leków. Jeśli apteka będzie musiała zamówić lek, recepta może się do tego czasu przeterminować.

Nie wolno także zwlekać z realizacją recepty na lek recepturowy, który wykonywany jest na miejscu w aptece. Gdy pacjent zgłosi się z receptą na ostatnią chwilę, może się okazać, że apteka nie posiada wszystkich wymaganych składników i musi je zamówić. Wtedy realizacja recepty przedłuża się nawet do 48 godzin.

Jak długo ważne jest skierowanie?

Zazwyczaj skierowane ważne jest do momentu, aż przestaną obowiązywać przesłanki wskazujące na potrzebę podjęcia działań diagnostycznych lub terapeutycznych. Skierowanie utrzymuje ważność do momentu realizacji, np. przyjęcia do szpitala lub na wizytę do specjalisty. Co więcej, skierowanie ważne jest przez cały okres: od momentu przyjęcia pacjenta do poradni specjalistycznej i wyznaczania przez lekarza kolejnych wizyt do momentu zakończenia terapii lub wyleczenia. Skierowania z brakami, które nie zawierają niektórych danych, nie mogą być powodem odmowy przyjęcia pacjenta do szpitala lub niewpisania go na listę oczekujących.

Skierowania, które obowiązuje data ważności:

- skierowanie na leczenie uzdrowiskowe: podlega weryfikacji co 18 miesięcy, licząc od dnia jego wystawienia;
- skierowanie na zabiegi fizjoterapeutyczne w warunkach ambulatoryjnych: musi zostać zarejestrowane w zakładzie rehabilitacji w terminie 30 dni od daty wystawienia;
- skierowanie do szpitala psychiatrycznego: jego ważność wygasa po upływie 14 dni.

Pacjent jest zobowiązany do dostarczenia oryginału skierowania nie później niż w terminie 14 dni roboczych od dnia dokonania wpisu na listę oczekujących pod rygorem skreślenia z listy. Skierowanie do poradni, pracowni lub na leczenie szpitalne można dostarczyć osobiście, przez osobę trzecią lub wysłać pocztą.

fragmenty z: http://zdrowie.radiozet.pl/Choroby/Jak- ... kierowanie
" - A kim jest Wojownik Światła ?- Człowiekiem , który umie docenić , jakim cudem jest życie; który do samego końca walczy o to, w co wierzy..." (P. Coelho- Wojownik Światła).

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

Powered by phpBB ® | phpBB3 Style by KomiDesign