Witaj na Ogólnopolskim Forum Osób Niepełnosprawnych. Kliknij tutaj, aby się zarejestrować

Ulgi na przejazdy MPK

Moderatorzy: asia_86, Marcin87, Junior Admin

User

kukuska

Ranga

Pisarz

Pisarz
1030

26 cze 2011, 10:12

Imię

Bogunia

Re: Info - stopień umiarkowany

Postprzez kukuska » 22 wrz 2011, 12:50

bodzio2 naprawdę mam st umiarkowany jestem po operacji kreg szyjnego ,czy mam szanse na zmiane stopnia na znaczny
Wszyscy urodziliśmy się dla miłośći.Ona jest podstawą istnienia
no avatar
User

smerfy3

Postprzez smerfy3 » 22 wrz 2011, 17:59

Bodzio chyba myśli że 0-5r to od razu znaczny stopień hi hi :-D Tak jak ja mam umiarkowany 0-4 i też traktują jako niewidomy w komunikacji miejskiej bo mam zerowy bilet :) A przecież nie jestem całkowicie niewidoma:) Ale poza miastem 37% ulgi.
To zależy od stopnia niepełnosprawności ulgi a nie od symbolu :-D
User

kukuska

Ranga

Pisarz

Pisarz
1030

Imię

Bogunia

Postprzez kukuska » 22 wrz 2011, 18:10

smerfy 3 aha :) dziekowac za odp
no avatar
User

bodzio2

Ranga

Przyjaciel Forum

Przyjaciel Forum
10857

21 wrz 2011, 12:57

Postprzez bodzio2 » 23 wrz 2011, 10:50

Smerfy,przepraszam ale trochę przegiąłem poprostu zle zinterpretowałem przepis.
Masz rację kod niep.05R komisje lekarskie wydają także przy stopniu "umiarkowanym",a nie tylko jak w moim przypadku "znacznym".
Zwracam honor,pozdrawiam :)
no avatar
User

smerfy3

Postprzez smerfy3 » 25 wrz 2011, 14:06

bodzio2
OK ja pracowałam w typowym ZPCH i znam trochę przepisy i korzystam z nich :wink: Bo kiedyś nie wiedziałam nic o ulgach a teraz korzystam z każdej dostępnej z moją wadą wzroku :P Bo to nie ma znaczenia kod, a stopień niepełnosprawności, ulgi zależą od stopnia niepełnosprawności, bo w moim przypadku w moim mieście jest tak że zerowy bilet mi przysługuje i opiekun nie ma znaczenia że mam umiarkowany stopień, ale już w podmiejskich mam tylko 37% ulgi. Warto pójść do przedsiębiorstwa mpk tak jak ja i spytać się co mi przysługuje z moją grupą. Bo sama nie wiedziałam że ulga mi przysługuje ale poszłam spytałam i jeżdżę po mieście za darmo z czego się cieszę bo bilety miejskie to wydatek ok 100zł :P
no avatar
User

bodzio2

Ranga

Przyjaciel Forum

Przyjaciel Forum
10857

Postprzez bodzio2 » 26 wrz 2011, 10:07

Dzięki za poradę,bynajmiej będziemy miec specjalistkę na forum od spraw związanych z wszelkimi ulgami.Pozdrawiam :)
no avatar
User

smerfy3

Postprzez smerfy3 » 26 wrz 2011, 19:21

bodzio2
Ja tak bardzo się nie znam, ale zawsze wypytam się o swoje :P
no avatar
User

Junak

Ranga

Dyskutant

Dyskutant
488

26 maja 2011, 21:12

Postprzez Junak » 29 lis 2011, 12:08

bodzio2 napisał(a):Kukusko,nie bardzo rozumiem bo stopien niepełnosprawnosci 05R jest stopniem znacznym,o profilu ruchowym i braku do samodzielnej egzystencji,wiem bo taki stopien posiadam,ty piszesz że jest to umiarkowany. (...) Reasymując to stopien 05R,upoważnia cię do bezpłatnego przejazdu srodkami komunikacji zbiorowej,mówi o tym przepis,lecz trzeba się upewnic bo np.w autobusach PKS-u tej ulgi niema i trzeba wykupic bilet ze 78% zniżką.Sprawdz dokładnie w orzeczeniu komisji lekarskiej jaki posiadasz stopien niepełnosprawnosci. :)

Ja również mam stopień 05-R i też mam wpisane umiarkowane... Więc jak to jest z tymi kodami?
User

klansman

Ranga

Pisarz

Pisarz
798

15 lis 2011, 16:46

Wadowice

Imię

Forumowy_Psychopata

Postprzez klansman » 29 lis 2011, 13:49

bodzio2 napisał(a):Kukusko,nie bardzo rozumiem bo stopien niepełnosprawnosci 05R jest stopniem znacznym,o profilu ruchowym i braku do samodzielnej egzystencji,wiem bo taki stopien posiadam,ty piszesz że jest to umiarkowany.Jak rozumiem to posiadasz orzeczenie [ 05R-10N] czyli 2 stopnie,t.j 05R-upsledzenie narządu ruchu, oraz 10N-choroby neurologiczne.Reasymując to stopien 05R,upoważnia cię do bezpłatnego przejazdu srodkami komunikacji zbiorowej,mówi o tym przepis,lecz trzeba się upewnic bo np.w autobusach PKS-u tej ulgi niema i trzeba wykupic bilet ze 78% zniżką.Sprawdz dokładnie w orzeczeniu komisji lekarskiej jaki posiadasz stopien niepełnosprawnosci. :)

05-R oznacza upośledzenie narządu ruchu a nie stopień niepełnosprawności. Możesz mieć lekką grupę i symbol 05-R a możesz mieć znaczny stopień i symbol 05-R.

Kolega ma orzeczenie z racji upośledzenia narządu ruchu i choroby neurologicznej w stopniu umiarkowanym.

A co do zniżek to trzeba czytać w regulaminie przewoźnika. W moim mieście jest tak że osoba ze znacznym orzeczeniem jeździ za darmo obojętnie jaką ma chorobę a z umiarkowanym ulgowo ale tylko pod warunkiem że ma 05-R. Na inne schorzenia nie ma ulgi.
www.nwowrestling.jimdo.pl
User

kukuska

Ranga

Pisarz

Pisarz
1030

Imię

Bogunia

Postprzez kukuska » 29 lis 2011, 15:13

pracuję w zpch i z racji tego że mam stopień niepełn umiarkowany dostałam migawkę na wszystkie linie
no avatar
User

bodzio2

Ranga

Przyjaciel Forum

Przyjaciel Forum
10857

Postprzez bodzio2 » 29 lis 2011, 20:11

Kukuska to fajnie i gra gitara :)
no avatar
User

misia122

Ranga

Dobry duch

Dobry duch
1

26 mar 2012, 19:14

Imię

Anna

Postprzez misia122 » 26 mar 2012, 19:18

Witajcie mam do was pytanie. Jestem uczennicą technikum i jestem osobą niepełnosprawną. Mam wydaną legitymację ze stopniem umiarkowanym z symbolem niepełnosprawności 05-R.
Legitymacja ta nie została wydana na stałe tylko do pewnego dnia.
Czy w takiej sytuacji mogę się starać o jakiś zasiłek bądz rentę czy wogóle mogę starać się o co kolwiek ?
User

asia_86

Ranga

Moderator

Moderator
9007

21 sie 2006, 15:39

Podkarpacie

Postprzez asia_86 » 27 mar 2012, 12:18

misia122 - tu o ulgach: http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/3544 -

A masz orzeczenie o stopieniu niepełnosprawności :?:
" - A kim jest Wojownik Światła ?- Człowiekiem , który umie docenić , jakim cudem jest życie; który do samego końca walczy o to, w co wierzy..." (P. Coelho- Wojownik Światła).
no avatar
User

temii

Ranga

Częsty bywalec

Częsty bywalec
150

4 lis 2011, 20:55

szczecin-nowogard

Imię

teresa

Postprzez temii » 27 mar 2012, 13:04

no i tu wszyscy jesteście w błędzie 0R-niepełnosprawność związana z narządami ruchu a nie ze stopniem niepełnosprawności jak nie macie pojęcia to nie piszcie bzdur,a tym samym nie wprowadzajcie innych na ślepy tor
User

asia_86

Ranga

Moderator

Moderator
9007

21 sie 2006, 15:39

Podkarpacie

Postprzez asia_86 » 28 mar 2012, 18:26

misia122 - zasiłek pielęgnacyjny : http://pomoc-spoleczna.wieszjak.pl/zasi ... -2012.html, :?:

Gdybyś dalej chciała się kształcić (studia lub studium) jest program PFRON- STUDENT II : http://www.pfron.org.pl/portal/pl/272/9 ... ecnie.html

Możesz wypożyczać sprzęt rehabilitacyjny (w wypożyczalni sprzętu - jeśli jest w twoim mieście i jeśli potrzebujesz).

Możesz wybrać się na turnus rehabilitacyjny 14- dniowy a PCPR czy MOPS czy PFRON- da Ci dofinansowanie również dla opiekuna...
" - A kim jest Wojownik Światła ?- Człowiekiem , który umie docenić , jakim cudem jest życie; który do samego końca walczy o to, w co wierzy..." (P. Coelho- Wojownik Światła).
User

Paula18

Ranga

Pisarz

Pisarz
795

27 lip 2012, 21:40

Imię

Paula

Postprzez Paula18 » 17 maja 2014, 12:20

Na dniach składam wniosek o legitymację uprawniającą do bezpłatnych przejazdów w moim mieście. Zamierzam studiować w innym mieście. tam też będę mogła skorzystać tej legitymacji?
... Ale zawsze mogło być gorzej
no avatar
User

Zireael

Ranga

Dobry duch

Dobry duch
89

19 maja 2011, 09:35

Postprzez Zireael » 17 maja 2014, 13:28

Legitymacja osoby niepełnosprawnej (jeśli to taką masz na myśli) jest ważna w całej Polsce, ale to, czy w danym mieście uprawnia do zniżek w komunikacji i jakich, zależy od władz danego miasta.
Poprzednia strona