Witaj na Ogólnopolskim Forum Osób Niepełnosprawnych. Kliknij tutaj, aby się zarejestrować

FUNDUSZE EUROPEJSKIE DLA OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIAMI

Moderatorzy: asia_86, Lunea, Junior Admin

no avatar
User

piotr.podemski

Ranga

Częsty bywalec

Częsty bywalec
Posty

153

Dołączył(a)

13 lis 2016, 12:46

Imię

Piotr

FUNDUSZE EUROPEJSKIE DLA OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIAMI

Postprzez piotr.podemski » 13 lut 2018, 11:28

W Polsce żyje ponad 5 mln osób niepełnosprawnych. Stanowią one ponad 12 proc. społeczeństwa. Osoby te, mimo szeregu działań różnych podmiotów publicznych i prywatnych oraz aktywności własnej, ciągle są zagrożone wykluczeniem w różnych obszarach życia społecznego i zawodowego. Bywają też dyskryminowane. Kluczowe znaczenie w przeciwdziałaniu wykluczeniu oraz dyskryminacji osób niepełnosprawnych mają trzy elementy: poprawienie dostępu do rynku pracy, likwidacja barier architektonicznych i poprawienie dostępności usług.

Dzięki Funduszom Europejskim wspierane są różne projekty, których celem jest szeroko rozumiana aktywizacja społeczno – zawodowa osób z niepełnosprawnościami. Wspierane są też pośrednio i bezpośrednio inicjatywy poprawiające dostępność architektoniczną czy cyfrową, a tym samym dostępność usług.

O unijne środki mogą się ubiegać osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą lub osoby prawne (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia). Uzyskane środki przeznaczają na realizację projektów dla osób z niepełnosprawnościami. Zatem osoba z niepełnosprawnością, w praktyce, ubiega się o wsparcie u tego podmiotu, który otrzymał dotację. Nie ubiega się co do zasady o środki na realizację projektu.

Należy jednak pamiętać, że osoby niepełnosprawne korzystają ze środków unijnych na równi z osobami sprawnymi. Oznacza to, że mogą brać udział nie tylko w przedsięwzięciach/ projektach dedykowanych wyłącznie osobom niepełnosprawnym, ale także korzystać ze wsparcia identycznego, jak w wypadku osób sprawnych.
POBIERZ PORADNIK W PLIKU PDF
http://witrynawiejska.org.pl/data/FDN.pdf

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

Powered by phpBB ® | phpBB3 Style by KomiDesign