Witaj na Ogólnopolskim Forum Osób Niepełnosprawnych. Kliknij tutaj, aby się zarejestrować

Czy można żądać zapłaty ?

Moderator: Moderator

no avatar
User

NiederSchliesen

Ranga

Dobry duch

Dobry duch
3

25 gru 2010, 13:05

Imię

Nieder

Czy można żądać zapłaty ?

Postprzez NiederSchliesen » 2 lut 2011, 14:59

Pracuję w zakładzie, na umowę o pracę w pełnym wymiarze godzin. Jestem osoba niepełnosprawna w stopniu umiarkowanym i w orzeczeniu , które dołączyłem do dokumentów przy podpisaniu umowy o pracę jest napisane praca 7 godz. dziennie. Czy mogę domagać się wypłacenia nadgodzin za ósmą godzinę pracy? Czy może jest jakiś precedens w takiej sprawie?
no avatar
User

mariano

Ranga

Przyjaciel Forum

Przyjaciel Forum
1694

7 kwi 2010, 22:13

Wielkopolska

Re: Czy można żądać zapłaty ?

Postprzez mariano » 2 lut 2011, 23:28

Tak, możesz się domagać, ale firma wcale nie musi ci zapłacić. Mogą ci dać wolne za te nadgodziny i będzie to też zgodne z prawem.
Gdyby wszyscy jeździli rowerami, rząd opodatkowałby pedałowanie.
User

fabek111

Ranga

Pisarz

Pisarz
629

17 maja 2007, 15:47

Lublin

Imię

Tomek

Postprzez fabek111 » 6 lut 2011, 18:44

Myślę, że sprawa wygląda trochę inaczej ponieważ: Masz napisane w orzeczeniu że możesz pracować max 7 godzin dziennie ze względu na stan zdrowia. Więc jeżeli pracujesz więcej to nie są to raczej nadgodziny tylko złamanie przepisu! bo nie wolno Ci dłużej pracować, więc nie możesz tez mieć nadgodzin.
Ostatnio edytowano 18 mar 2011, 18:15 przez Katarzyna Metzger, łącznie edytowano 1 raz
Powód: literówki
PRZYJAŹŃ * HONOR * WIARA* MIŁOŚĆ
no avatar
User

NiederSchliesen

Ranga

Dobry duch

Dobry duch
3

25 gru 2010, 13:05

Imię

Nieder

Postprzez NiederSchliesen » 7 lut 2011, 11:53

Dziękuję z za informację.
no avatar
User

mariano

Ranga

Przyjaciel Forum

Przyjaciel Forum
1694

Wielkopolska

Postprzez mariano » 8 lut 2011, 11:40

fabek111, ja pracuje w ZPChr i u mnie właśnie wygląda to tak, że ci ludzie co mogą tylko po 7 godzin, dostają te nadgodziny lub biorą wolne. Przy każdych kolejnych badaniach lekarskich jest wpisane czy możesz robić nadgodziny, czy możesz pracować w nocy itp... No więc wychodzi na to że można. Tylko nie wiem czy jest to oficjalnie czy jest to kwestia dogadania się z pracodawcą trochę na lewo. Swoją drogą w mojej firmie praktykuje się też takm, że "7 godzinowcy" pracują np po 9 godzin, ale przez 4 dni w tygodniu. Summa summarum liczba przepracowanych godzin się zgadza. Takie rozwiązanie jest tez bardziej na rękę osobom, które muszą dojechać te kilka kilometrów.
User

fabek111

Ranga

Pisarz

Pisarz
629

Lublin

Imię

Tomek

Postprzez fabek111 » 8 lut 2011, 12:10

Mariusz nie wiem jak jest u Ciebie bo każdy zakład rządzi się swoimi prawami ale wg.przepisów ON obowiązuje 7 godzinny dzień pracy i w tych 7 godz/dzień powinna być jeszcze zawarta 1 godzinna przerwa. NiederSchliesen pisze wyraźnie ze ma w orzeczeniu napisane iż można mu pracować 7 godz/dzień wiec logicznie myśląc nie wolno ani jemu ani pracodawcy tego czasu przekroczyć wiec formalnie żadne nadgodziny mu się nie należą a jak się dogada z pracodawcą to już inna kwestia.
no avatar
User

mariano

Ranga

Przyjaciel Forum

Przyjaciel Forum
1694

Wielkopolska

Postprzez mariano » 8 lut 2011, 15:43

Ok, panowie. Poszerzyłem wiedzę w tym temacie. Tomek, to co piszesz rzeczywiście na logikę jest słuszne, tylko mnie zdziwiło to że w moim zakładzie ci ludzie maja normalnie wykazywane te nadgodziny. Nie ma żadnych krętactw, więc tym bardziej mnie to ciekawi... No i znalazłem kilka informacji w necie. I tak...
Warunki zatrudniania osób niepełnosprawnych określa ustawa z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Stosownie do art. 15 tej ustawy, czas pracy takich osób nie może przekraczać 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo. Natomiast czas pracy osoby zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności nie może przekraczać 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo.
I to jest właśnie to o czym Tomek pisałeś, jednak dalej jest w tym wszystkim furtka...
Ograniczeń tych nie stosuje się do osób zatrudnionych przy pilnowaniu oraz gdy na wniosek osoby zatrudnionej lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne pracowników, lub w razie jego braku lekarz sprawujący opiekę nad tą osobą, wyrazi na to zgodę
Czyli to o czym ja wspominałem. Wydaje się, że ustawa jest dość nieprecyzyjna i można ją sobie naginać. W każdym razie w moim zakładzie rzeczywistość wygląda tak, że ludzie robią te nadgodziny, po prostu ze względów ekonomicznych. A że nadgodzin nie ma tak często to nikt raczej nie narzeka. Także odpowiadając na post NiederSchliesen, napisałbym że wszystko zależy od Ciebie... Aha link: http://www.idn.org.pl/sonnszz/os_niepel.htm
User

fabek111

Ranga

Pisarz

Pisarz
629

Lublin

Imię

Tomek

Postprzez fabek111 » 8 lut 2011, 16:29

Furtka jest oczywiście tylko w wypadku Niedera nie można jej już zastosować ponieważ ma on napisane na orzeczeniu od lekarza, że jego czas pracy nie może przekraczać tych 7 godz. Żeby upominać się o nadgodziny musiałby mieć zgodę lekarza o której pisałeś powyżej na dłuższy czas pracy i dołączyć ją do dokumentów złożonych u pracodawcy.
P.S. Właśnie zerknąłem na stronę którą podałeś i pisze tam cytuje: ''Osoba niepełnosprawna nie może być zatrudniona w porze nocnej i w godzinach nadliczbowych.''
no avatar
User

mariano

Ranga

Przyjaciel Forum

Przyjaciel Forum
1694

Wielkopolska

Postprzez mariano » 8 lut 2011, 19:22

Tomek teoretycznie masz rację. Praktycznie wszystko stoi na głowie. Ja na przykład nikogo o nic nie pytałem, a zgodę na nadgodziny dostałem od lekarza z automatu. Lekarz (zakładowy) zakwestionował tylko możliwość godzin nocnych. I ja tą decyzję co gorsza nieświadomie podpisałem, sam o nic ie prosząc. No, ale cóż, człowiek uczy się na błędach, a nieznajomość prawa szkodzi. Do tego masz możliwość podjęcia nowej pracy i stres z tym związany, więc nie wnikasz w szczegóły. Teraz tylko pytanie jak to było w przypadku NiederSchliesen? Może też taki papierek podpisał z automatu. Bo wątpię żeby księgowa bez podkładki tak olała sprawę. Widać prawo sobie, a rzeczywistość sobie...
User

Katarzyna Metzger

Ranga

Przyjaciel Forum

Przyjaciel Forum
7979

25 lip 2006, 14:57

Skarżysko-Kamienna

Imię

Katarzyna

Postprzez Katarzyna Metzger » 18 mar 2011, 00:59

fabek111 ma całkowita rację, a pracodawcy łamią prawo wciskając kit.
Zapraszam na mój blog: http://katarzynametzger.pl/ <3