Witaj na Ogólnopolskim Forum Osób Niepełnosprawnych. Kliknij tutaj, aby się zarejestrować

C.H. Reduta walczy z parkowaniem na miejscach dla ON

Moderator: Moderator

Avatar użytkownika
User

asia_86

Ranga

Moderator

Moderator
Posty

10574

Dołączył(a)

21 sie 2006, 14:39

Lokalizacja

Podkarpacie

C.H. Reduta walczy z parkowaniem na miejscach dla ON

Postprzez asia_86 » 9 mar 2010, 12:59

Centrum handlowe Reduta znalazło sposób na cwaniaków parkujących na kopertach dla niepełnosprawnych. Na szybie samochodu ląduje duża naklejka: "Czy naprawdę chcesz być na moim miejscu?!"

- Dla lepszego efektu nalepka pocięta jest na 50 malutkich kawałeczków. Trzeba je odrywać każdy osobno. Zajmuje to z godzinę - mówi Adam Kwiecień, koordynator ochroniarzy z Reduty. Dziennie przyklejają tam trzy-cztery takie naklejki do samochodów, które stoją na kopercie, a nie mają odpowiedniego znaczka (piktogram z wózkiem inwalidzkim) lub specjalnej legitymacji za szybą.

- W grudniu, zanim się pojawiły, interweniowaliśmy w sprawie bezprawnie zajętych kopert ze 20 razy w ciągu dnia. Często słyszeliśmy: "Co ty, cieciu, będziesz mi rozkazywać, gdzie mam stanąć" - opowiada Adam Kwiecień.

Jeżeli ktoś zastawi miejsce, ochroniarze mogą zwrócić uwagę i nic więcej. Straż miejska ani policja nie wystawiają mandatów za parkowanie na kopertach na drogach wewnętrznych i w obiektach prywatnych.

Recydywista się nie zdarzył

W większości centrów handlowych problem jest lekceważony. Nikt nie sprawdza, kto zajął miejsca parkingowe z kopertą, które - dla ułatwienia poruszania się - są zlokalizowane blisko wind i wejść.

Jakiś czas temu dyrekcji Reduty poskarżył się jeden z niepełnosprawnych stałych klientów. Krążył w kółko, nie mógł znaleźć miejsca do zaparkowania.

- Koperty były notorycznie zajmowane. Nikt nie zwracał uwagi na specjalny znak z wózkiem inwalidzkim. Problem nasilił się w zeszłym roku, kiedy naprzeciwko nas powstały biurowce. Ich pracownicy zaczęli parkować na naszym parkingu - opowiada Paulina Dudzik, zastępca dyrektor Reduty i pomysłodawczyni akcji.


Najpierw naklejki były w jednym kawałku. Ale - jak mówią ochroniarze - zbyt łatwo się odklejały.

- Na Wileńskiej koledzy wkładali za wycieraczki karki z informacją o bezprawnym zajęciu koperty. Nie sprawdziło się. U nas po wprowadzeniu pociętych nalepek nie zdarzył się ani jeden recydywista - zachwala Adam Kwiecień.

- Raz zdarzyło się, że trafiliśmy na niepełnosprawną, która akurat zapomniała zostawić legitymację. I o dziwo - była nam bardzo wdzięczna, że tak pilnujemy. Pomogliśmy jej później przy odklejaniu - wspomina ochroniarz.

Klient to klient

A jak reagują inni kierowcy? Adam Kwiecień twierdzi, że awantury zdarzają się rzadko. - Ludzie przeważnie są zawstydzeni. Nie wyjeżdżają z parkingu, dopóki nie odkleją wszystkich kawałków. I nie dziwię się, bo kto chciałby jeździć z czymś takim na szybie - mówi.

Naklejka ma 25 na 12 cm. Na niebieskim tle oprócz napisu jest też wózek inwalidzki.

Pytam dyrektorkę Reduty, czy decydując się na taką akcję, nie bali się, że stracą obrażonych klientów.

- Nawet przez chwilę tak nie myśleliśmy - zapewnia Paulina Dudzik. - Klient to klient! I to nasz obowiązek, by niepełnosprawnym ułatwić poruszanie się po centrum. Wszyscy mają prawo, by u nas czuć się dobrze - zapewnia. Dlatego w Reducie są przystosowane toalety z przyciskiem alarmowym, podjazdy, drzwi otwierane automatycznie zamiast obrotowych.

- Niech ten czas przy odklejaniu będzie taką refleksją - mówi dyrektorka Dudzik. - Może następnym razem ktoś się dwa razy zastanowi, zanim zaparkuje na kopercie!

W Arkadii z radiowęzła puszczano spoty potępiające zajmowanie miejsc dla niepełnosprawnych. Na parkingu zawisły plakaty "Czy naprawdę chcesz być na moim miejscu?". Ale na zaklejanie szyb nikt się tam nie zdecydował.

Z kolei w Sadybie Best Mall pomysł się spodobał. - Dziś ludzie czują się bezkarnie. Wiedzą, że nic im nie grozi, mandatu nie dostaną - przyznaje Tomasz Stęplewski, dyrektor ds. technicznych tego centrum. - Słyszałem o naklejkach. Też się pewnie na nie zdecydujemy.

- Podziwiam właścicieli Reduty, bo akcję zrobili z własnej inicjatywy, poza tym przyklejając to, narażą się zapewne wielu swoim klientom - mówi Piotr Pawłowski, prezes stowarzyszenia Przyjaciół Integracji, które pomaga osobom niepełnosprawnym. - Ja jednak jestem zwolennikiem zmiany prawa, tak by możliwe było karanie mandatem za zajęcie koperty także na drogach wewnętrznych i na parkingach w centrach handlowych.

z: http://warszawa.gazeta.pl/warszawa/1,95 ... h_dla.html

" - A kim jest Wojownik Światła ?- Człowiekiem , który umie docenić , jakim cudem jest życie; który do samego końca walczy o to, w co wierzy..." (P. Coelho- Wojownik Światła).
Avatar użytkownika
User

Niepokorna

Ranga

Administrator Główny

Administrator Główny
Posty

6028

Dołączył(a)

27 cze 2006, 10:33

Imię

Ewa

Re: C.H. Reduta walczy z parkowaniem na miejscach dla ON

Postprzez Niepokorna » 11 mar 2010, 00:58

Bardzo fajny pomysł. Może warto go zacząć stosować także na drogach publicznych? Mandat plus odklejanie naklejki ;)
Polub OFON.net na Facebooku! https://www.facebook.com/OFON.net
Avatar użytkownika
User

Kris25

Ranga

Pisarz

Pisarz
Posty

1050

Dołączył(a)

18 maja 2009, 20:58

Lokalizacja

podlasie

Imię

Kris

Re: C.H. Reduta walczy z parkowaniem na miejscach dla ON

Postprzez Kris25 » 11 mar 2010, 13:31

Mi by się przydały takie naklejki nie raz na moim miejscu pod blokiem jakiś idiota zaparkuje nie wiecie czy można takie naklejki skądś dostać??
Nie dyskutuj z idiotą, wyprowadzi Cię z równowagi, zniży do swojego poziomu i pokona doświadczeniem.
Avatar użytkownika
User

Marcin87

Ranga

Moderator

Moderator
Posty

3532

Dołączył(a)

30 lip 2008, 20:24

Lokalizacja

Rawicz

Imię

Marcin

Re: C.H. Reduta walczy z parkowaniem na miejscach dla ON

Postprzez Marcin87 » 11 mar 2010, 21:46

Mnie też się ten pomysł podoba. Tym bardziej, że widać jego skuteczność. Kto by chciał jechać z naklejką na samochodzie.
Avatar użytkownika
User

Czila

Ranga

Pisarz

Pisarz
Posty

3921

Dołączył(a)

11 maja 2009, 08:42

Lokalizacja

Warmia

Imię

Joasia

Re: C.H. Reduta walczy z parkowaniem na miejscach dla ON

Postprzez Czila » 24 mar 2010, 13:50

Pomysł godny naśladowania!!! :)
Żałoba
Jedynie serce Matki uczuciem zawsze tchnie,
Jedynie serce Matki o wszystkim dobrze wie,
Dać dużo ciepła umie i każdy ból zrozumie.
A gdy przestaje dla nas bić tak trudno dalej
żyć...
Kocham Cię Mamo!!!!!!!!!!!!!!
Avatar użytkownika
User

Pflaume

Ranga

Przyjaciel Forum

Przyjaciel Forum
Posty

10454

Dołączył(a)

22 kwi 2007, 19:41

Re: C.H. Reduta walczy z parkowaniem na miejscach dla ON

Postprzez Pflaume » 16 cze 2010, 13:25

Niepokorna napisał(a):Bardzo fajny pomysł. Może warto go zacząć stosować także na drogach publicznych? Mandat plus odklejanie naklejki

Mi też się bardzo podoba taki pomysł :)
Obrazek

Obrazek
Aniołek - 11.02.2010 (7tc) :(
Avatar użytkownika
User

Judyta

Ranga

Pisarz

Pisarz
Posty

781

Dołączył(a)

16 cze 2009, 19:24

Lokalizacja

Warszawa

Re: C.H. Reduta walczy z parkowaniem na miejscach dla ON

Postprzez Judyta » 13 maja 2011, 06:17

Zmiana przepisów o drogach wewnętrznych
6 września 2010
kz / PAP

--------------------------------------------------------------------------------
Kierowcy będą karani za łamanie przepisów na osiedlowych ulicach i sklepowych parkingach; za nieuprawnione zajęcie miejsca dla niepełnosprawnego (tzw. koperty) zapłacimy 500 zł mandatu.
Zmiany w prawie o ruchu drogowym w sobotę weszły w życie. Dotychczas policjanci byli bezsilni wobec kierowców łamiących przepisy na drogach wewnętrznych - na osiedlowych uliczkach, parkingach przy supermarketach czy centrach handlowych. Znaki, które ustawiano tam do tej pory, miały tylko charakter porządkowy, a funkcjonariusze mogli interweniować tylko wtedy, gdy dochodziło do zagrożenia życia lub zdrowia, czyli na przykład po wypadku.


- Do tej pory na drodze wewnętrznej kierowca samochodu podczas jazdy mógł rozmawiać przez telefon komórkowy, nie mieć zapiętych pasów bezpieczeństwa czy włączonych świateł. Czasami rodzice przewozili małe dzieci bez fotelika ochronnego. Zdarzało się, że na takim zamkniętym terenie ojciec uczył nastoletniego syna jeździć samochodem - powiedział Marek Konkolewski z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

- Bywało tak, że policjanci otrzymywali zgłoszenie o źle zaparkowanym samochodzie. Gdy przyjeżdżali na miejsce, okazywało się, że ktoś złamał przepisy, ale nie mogli nic zrobić, ponieważ było to na osiedlowej uliczce lub na parkingu przy supermarkecie - powiedział Konkolewski.

Na drogach wewnętrznych i parkingach będzie można ustanowić tzw. strefę ruchu. W myśl nowych przepisów może to zrobić zarządca lub właściciel tego terenu. W takiej strefie przepisy ustawy o ruchu drogowym mają zastosowanie w takim samym zakresie jak na drogach publicznych.

- Skończyła się samowola i wolnoamerykanka kierowców. Nowe przepisy oznaczają, że bez względu na to, czy znak drogowy stoi przy drodze publicznej czy też prywatnej, należy go respektować. Jeżeli kierowca go zlekceważy, policja lub straż miejska będą miały prawo go ukarać - powiedział Konkolewski.

Teraz po zmianie przepisów policja ma prawo wystawiać mandaty, m.in. za nieprawidłowo zaparkowany samochód czy za nieuprawnione zajęcie miejsca dla niepełnosprawnego (tzw. koperty) przy centrum handlowym lub na osiedlu.

Kierowcom, którzy na parkingu przed supermarketem lub na osiedlu zaparkują tak, że będą utrudniać wyjazd lub wjazd, grozi 100 zł mandatu. Tyle samo za postawienie auta na trawniku. Za naruszenie ciszy dostać będzie można 500 zł mandatu. Policjanci będą karać też za przekroczenie prędkości na takich drogach.

[MOJE: Zastanawia mnie ta strefa ruchu ustanawiana przez zarządcę terenu, na którym jest droga, czy musi być to jakieś specjalne postanowienie, czy mandaty mogą się sypać automatycznie po wprowadzeniu nowych przepisów, bo w artykule poniżej nie ma nic o tym, że zarządca musi wprowadzić jakąś strefę ruchu, pisze się o oznakowaniu terenu, może o to chodzi, jeśli chodzi o rolę zarządcy. Jeśli tak, to trzeba wystąpić do zarządcy np. osiedla, żeby te znaki zrobił]

Mandaty również na drogach osiedlowych i parkingach


Dnia 4 września 2010 r. weszła w życie nowelizacja ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw, która powinna zainteresować każdego kierowcę. Jedną z najważniejszych zmian, jaka została wprowadzona, jest rozszerzenie zastosowania przepisów ustawy Prawo o ruchu drogowym na drogi wewnętrzne, wchodzące w skład tzw. strefy ruchu, oraz inne drogi wewnętrzne w zakresie koniecznym dla uniknięcia zagrożenia bezpieczeństwa osób, a także w zakresie wynikającym ze znaków i sygnałów drogowych.

Drogi wewnętrzne

Które drogi są „drogami wewnętrznymi” i co to jest „strefa ruchu”? Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (tekst jednolity: Dz. U. z 2007 r. Nr 19, poz. 115, z późn. zm.), drogami wewnętrznymi są drogi, parkingi oraz place przeznaczone do ruchu pojazdów, niezaliczone do żadnej z kategorii dróg publicznych i niezlokalizowane w pasie drogowym tych dróg. Biorąc pod uwagę definicję drogi wewnętrznej, należy zauważyć, że każdy kierowca korzysta praktycznie codziennie z takiej drogi. Jeżeli zaś chodzi o strefę ruchu, to jest to pojęcie nowe, wprowadzone nowelizacją ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw (dalej „nowelizacja”), które oznacza obszar obejmujący co najmniej jedną drogę wewnętrzną, na który wjazdy i wyjazdy oznaczone są odpowiednimi znakami drogowymi.

Mandat także na osiedlowej drodze

Na pytanie: „dlaczego tak ważna jest ta zmiana?”, warto odpowiedzieć przez nawiązanie do dotychczasowego stanu prawnego. Do tej pory, wszelkie kwestie związane z oznaczaniem i utrzymaniem porządku na drogach wewnętrznych należały do zarządcy drogi (właściciela terenu), który miał prawo umieszczać na niej znaki i sygnały drogowe o wzorach stosowanych na drogach publicznych, a także wprowadzić regulamin korzystania z dróg wewnętrznych. Dlatego można było spotkać znaki drogowe (np. znak stop czy zakaz postoju) również na drodze osiedlowej. Jednak, nawet jeżeli pojawiały się na drogach wewnętrznych tablice o treści „na terenie stosuje się przepisy kodeksu drogowego”, to niezastosowanie się do nich, o ile nie spowodowało zagrożenia bezpieczeństwa uczestników ruchu, nie stanowiło podstawy do ukarania mandatem, gdyż poza drogami publicznymi, Policja oraz Straż Miejska posiadały dość ograniczone uprawnienia, jeżeli chodzi o karanie kierowców. Po dniu 4 września 2010 r. uległo to zmianie. Obecnie nawet za parkowanie pomimo zakazów, czyli tzw. niezastosowanie się do znaków, będzie można dostać mandat na osiedlowej drodze!

Pozostałe zmiany

Poza powyższą zmianą, nowelizacja dużo uwagi poświęca przepisom dotyczącym przemieszczania i usuwania pojazdów z drogi, które precyzuje, a także ustala maksymalną wysokość stawek kwotowych opłat za ww. usuwanie i przechowywanie pojazdu na parkingu strzeżonym w zależności od rodzaju pojazdu. W zakresie procedury usuwania pojazdów nowelizacja określiła, że w stosunku do pojazdu usuniętego z drogi starosta występuje do sądu z wnioskiem o orzeczenie przepadku na rzecz powiatu, jeżeli pojazd nie został odebrany przez osobę uprawnioną w terminie 3 miesięcy od dnia usunięcia.

Podsumowanie

Podsumowując, warto pamiętać o zmianach wprowadzonych tą nowelizacją i stosować się do przepisów ustawy Prawo o ruchu drogowym, niezależnie od tego na jakiego rodzaju drodze się znajdujemy!
[Czasem] Nie zgadzam się z tym, co mówisz, ale oddam życie, abyś mógł mówić (miał prawo mówić) to, co mówisz (HALL/WOLTER).
Jak ktoś mi podcina skrzydła, to lecę dalej ... na miotle.
Avatar użytkownika
User

Kris27

Ranga

Pisarz

Pisarz
Posty

1001

Dołączył(a)

3 lis 2010, 10:42

Imię

Kris

Re: C.H. Reduta walczy z parkowaniem na miejscach dla ON

Postprzez Kris27 » 13 maja 2011, 10:41

Ostatnio zakupiłem naklejki karny k ... ale jakoś na razie nie udało mi się nikogo oznakować tą nalepką :lol: :lol: :lol:
Avatar użytkownika
User

Judyta

Ranga

Pisarz

Pisarz
Posty

781

Dołączył(a)

16 cze 2009, 19:24

Lokalizacja

Warszawa

Re: C.H. Reduta walczy z parkowaniem na miejscach dla ON

Postprzez Judyta » 15 maja 2011, 08:44

Zmiany w prawie o ruchu drogowym

W życie wchodzi kolejna nowelizacja prawa o ruchu drogowym. Reguluje między innymi takie kwestie jak parkowanie na miejscach przeznaczonych dla inwalidów czy też poruszania się samochodów na osiedlach mieszkaniowych. Nowe przepisy odnoszą się również do samochodów znajdujących się na parkingach depozytowych, o które nie upomnieli się właściciele.

Parkowanie na osiedlach mieszkaniowych

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotowało projekt nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym. Według nowych przepisów policja oraz straż miejska będzie mogła karać tych, którzy łamią przepisy drogowe w miejscach takich jak osiedla mieszkaniowe. Wbrew pozorom problem jest dość powszechny. Ponieważ kierowcy znajdujący się na obszarach osiedli mieszkaniowych, nie dość że nie stosują się do znaków drogowych to zbyt szybko się po nich poruszają. Parkowanie w miejscach do tego nie przeznaczonych stało się normą. Kierowcy nie obawiając się mandatów a co najwyżej upomnień od administracji osiedla, nie stosują się do znaków. Wątpliwości budził również fakt, iż drogi osiedlowe są drogami wewnętrznymi a więc policja czy też straż miejska nie mogła podjąć interwencji. Nowe uregulowanie pozwoli karać kierowców poruszających się po drogach wewnętrznych tak samo jak kierowców dróg publicznych.

Miejsce tylko dla inwalidów

Obecny przepis nakłada na kierowcę zajmującego miejsce przeznaczone dla inwalidów kwotą 500 zł. Niestety dotychczas obowiązywanie tego przepisu miało miejsce wyłącznie na drogach publicznych. Tak więc zajęcie miejsce dla inwalidy na parkingu pod supermarketem nie pociągało za sobą żadnych konsekwencji. Uwagę mogli zwrócić jedynie ochroniarze obiektu, ale żadnych sankcji kierowca nie ponosił. Od momentu wprowadzenia nowego uregulowania samochód który bezprawnie zajmuje takie miejsce, zostanie odholowany a kierowca będzie musiał zapłacić mandat.

Za zajmowanie miejsca postojowego przeznaczonego dla inwalidy zapłacimy 500 zł plus dodatkowe koszty za holowanie pojazdu.

Wprowadzenie strefy ruchu

Powyższe uregulowania będą miały zastosowanie na drogach publicznych oraz na drogach wewnętrznych, jeśli będzie oznaczona jako strefa ruchu. Utworzenie takiej strefy będzie spoczywało na zarządcy bądź właścicielu terenu. Jeżeli strefa ruchu zostanie utworzona, wówczas droga wewnętrzna będzie rządziła się takimi samymi prawami jak droga publiczna, a więc policja i straż miejska będzie mogła w jej obrębie interweniować. Projekt zakłada, iż strefą ruchu będzie można objąć co najmniej jedną drogę wewnętrzną a wjazd oraz wyjazd powinien być oznaczony specjalnymi znakami, informującymi o ustanowieniu w tym miejscu strefy ruchu.

Samochody znajdujące się na parkingu depozytowym

W projekcie został uwzględniony również problem samochodów zalegających na parkingach depozytowych. Bardzo często właściciele „zapominają” o ich istnieniu, łączy się to z wysokimi kosztami w przypadku chęci odebrania takiego samochodu, ponieważ nakładane opłaty są bardzo wygórowane.
Dotychczas samochody mogły tam parkować nawet pół roku czasu, a po tym terminie przechodziły na rzecz Skarbu Państwa. Obecnie okres ten zostanie skrócony do 3 miesięcy. Po upływie tego terminu starosta może wystąpić do samorządu z wnioskiem o przepadek pojazdu. Wówczas pozostawiony samochód trafi na rzecz powiatu.

Czyli: Na osiedlu trzeba wystąpić do administracji, zarządcy terenu (o ile tego sami nie zrobią) o ustanowienie strefy ruch, odpowiednie oznakowanie, a potem w razie nieprawidłowości, np. parkowania na osiedlowych kopertach dzwonić na policję, która miejmy nadzieję będzie trzaskać mandaty i odholowywać auta :) .
[Czasem] Nie zgadzam się z tym, co mówisz, ale oddam życie, abyś mógł mówić (miał prawo mówić) to, co mówisz (HALL/WOLTER).
Jak ktoś mi podcina skrzydła, to lecę dalej ... na miotle.

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

Powered by phpBB ® | phpBB3 Style by KomiDesign
cron