Witaj na Ogólnopolskim Forum Osób Niepełnosprawnych. Kliknij tutaj, aby się zarejestrować

Biblioteki a ich przystosowanie

czytacie? Co czytacie? To świetne miejsce, aby podzielić się z innymi

Moderatorzy: Lolek90, Junior Admin

User

asia_86

Ranga

Moderator

Moderator
10745

21 sie 2006, 14:39

Podkarpacie

Biblioteki a ich przystosowanie

Postprzez asia_86 » 29 sty 2017, 17:32

Biblioteki, a ich przystosowanie.

Jak jest u Was -są przystosowane :?: Korzystacie -wypożyczacie książki :?: Są usługi np dowozu książek dla niepełnosprawnych, starszych osób :?: Są inne ułatwienia :?:
" - A kim jest Wojownik Światła ?- Człowiekiem , który umie docenić , jakim cudem jest życie; który do samego końca walczy o to, w co wierzy..." (P. Coelho- Wojownik Światła).
User

adhd

Ranga

Pisarz

Pisarz
1991

11 sie 2016, 18:30

zachodnie

Imię

Wojtek

Re: Biblioteki a ich przystosowanie

Postprzez adhd » 29 sty 2017, 18:04

U mnie jest dobrze, czasem pomagam w katalogowaniu to widzę, panie bardzo się starają, biblioteka jest przyjazna dla niepełnosprawnych chociaż są bariery nie do pokonania, jest duży wybór książek audio, cały katalog jest w bazie danych a gdy potrzebna jest jakaś wyjątkowa pozycja to cała sprawa trwa jeden, góra dwa dni :) Tak jest z papierowymi i audio woluminami. Woluminy audio są we wszystkich formatach, nawet na taśmach, panie bibliotekarki znają migowy więc cacy jest.
"Nie żałuj, nigdy nie żałuj, że mogłeś coś zrobić w życiu, a tego nie zrobiłeś. Nie zrobiłeś bo nie mogłeś" Stanisław Lem.
User

Wie

Ranga

Pisarz

Pisarz
2756

20 lut 2013, 15:01

Imię

Ewa

Postprzez Wie » 30 sty 2017, 08:01

U mnie panuje staroświectwo a niby Stolica. Biblioteki z reguły są w takich budynkach usługowych i trzeba do tej bliblioteki wejść na piętro . Są niby dźwigi ale jak znam życie dźwig jak się zatnie to kaplica . Do ościennych bibliotek jeździć się nie chce a wchodzić do szkolnych nie ma po co bo są ustawione na potrzeby szkolne a nie na ciekawe pozycje dla doroślejszych ludzi.
,, Wyrwij murom zęby krat
Zerwij kajdany połam bat
A mury runą,runą,runą
I pogrzebią stary świat!
User

asia_86

Ranga

Moderator

Moderator
10745

21 sie 2006, 14:39

Podkarpacie

Postprzez asia_86 » 30 sty 2017, 12:29

U mnie- do czytelni wjadę wózkiem - gorzej jest między półkami bo ciasno. Wypożyczalnia lektur szkolnych na piętrze- wózkowicz nie ma szans. Innych udogodnień nie widziałam.

W Rzeszowie:

- Biblioteka dostępna dla osób z dysfunkcjami wzroku
" - A kim jest Wojownik Światła ?- Człowiekiem , który umie docenić , jakim cudem jest życie; który do samego końca walczy o to, w co wierzy..." (P. Coelho- Wojownik Światła).
User

Niepokorna

Ranga

Administrator Główny

Administrator Główny
6028

27 cze 2006, 10:33

Imię

Ewa

Postprzez Niepokorna » 30 sty 2017, 17:14

Dostępność bibliotek to odwieczny problem... niby jest lepiej, ale nie do końca.

Biblioteka Miejska, z której korzystam, ma sporo udogodnień:
- jest na parterze bez żadnego schodka
- ma katalog online, z którego można zamawiać książki i odbierać w bibliotece

Niestety...
- łazienka jest niedostosowana
- regały są bardzo blisko siebie, trzeba umiejętnie manewrować wózkiem
- nie ma parkingu dla ON

Inna biblioteka w tym samym mieście (wyremontowana), ma:
- windę (biblioteka znajduje się na 1 piętrze)
- katalog online (ten sam co powyższa)
- dużą łazienkę (jeśli się nie mylę, jest dostosowana także dla ON)
- szerokie odstępy regałów - dogodny dojazd

Dla mnie minus to przede wszystkim to, że znajduje się na drugiej stronie miasta i rzadko chce mi się tam fatygować ;) Dodatkowo nie widziałam tam udogodnień dla osób niewidomych czy niesłyszących, ani parkingu dla ON.

W niedalekiej przyszłości planuję sprawdzić bibliotekę z sąsiedniego miasta. Gdy przygotowywałam się do pisania pracy licencjackiej (parę lat temu), przetestowałam także bibliotekę wojewódzką i muszę przyznać, że miło mnie zaskoczyła - winda, spis książek, miła obsługa, fachowość.

Inna historia to biblioteki wiejskie i szkolne - zazwyczaj niedostosowane, małe i co najgorsze - z wieloma schodami, na piętrach i półpiętrach.
Polub OFON.net na Facebooku! https://www.facebook.com/OFON.net
User

majka_cz

Ranga

Przyjaciel Forum

Przyjaciel Forum
1831

18 gru 2006, 20:17

Poznań

Imię

Marysia

Postprzez majka_cz » 7 lut 2018, 13:40

Hejka, powiem szczerze zapisałam się ostatnio do filii nr 2 na os.oświecenia w Pń, filia jest świeżo po remoncie zrobili windę więc osoby starsze lub niepełnosprawne mają dostęp bez problemowy :-D :-D choć ja to zawsze w jedną stronę idę po schodach w drugą stronę wracam windą (z obciążeniem hihi).
Pozdrawiam - Majka