Lokalizacja

Podkarpacie

Postprzez asia_86 » 11 maja 2017, 14:27

Aron Anderson zadziwił świat. Tak startuje, tak trenuje.

W niedzielę Aron Anderson zadziwił niemal cały świat zwyciężając w globalnej klasyfikacji bieg Wings For Life World Run. Impreza rozgrywana jest pod hasłem “Biegnij dla tych, którzy nie mogą” a niepełnosprawny zawodnik uwodwodnił, że ograniczenia nie istnieją.

Szwed poruszając się na wózku inwalidzkim pokonał 92,14 km, czyli o 4 km więcej niż najlepszy z biegaczy - Polak Bartosz Olszewski. W upale, na pustyni w Dubaju jego walka wydawała się heroiczna. Zmęczone ręce pracowały coraz wolniej. Samochód-meta zbliżał się nieuchronnie.

Celem imprezy jest gromadzenie środków na znalezienie metody leczenia przerwanego rdzenia kręgowego, a sama impreza ma integrować osoby zdrowe i niepełnosprawne. Regulamin biegu dopuszcza używanie wózków napędzanych ręcznie, poprzez popychanie kół. Chyba jednak nikt nie oczekiwał, że niepełnosprawny zawodnik może wygrać ranking światowy. Jak się okazało niesłusznie.

29-letni Anderson w dzieciństwie zachorował na raka kości krzyżowej. Nie pomogła chemioterapia i radioterapia. W wyniku operacji, która uratowała mu życie, stracił czucie w nogach. Szwed nie załamał się jednak i odnalazł w sporcie. Startował też na Igrzyskach Paraolimpijskich w Atenach w 2004 roku w żeglarstwie oraz w Pekinie w 2008 roku w lekkiej atletyce, na dystansie 1500m (klasa T54). Zabrakło go w Londynie, ze względu na operację biodra. Jak sam pisał, po zabiegu wiedział, że nie wróci do już do profesjonalnej rywalizacji.

Zaczął spełniać się jako mówca motywacyjny oraz podróżnik. Stał się pierwszą osobą na wózku inwalidzkim która wspięła się na najwyższą górę w Szwecji – Kebnekaise (2111m n.p.m). Wspiął się na Kilimandżaro, zdobył Biegun Południowy. Startował w Ironamnie. Jest ambasadorem fundacji „Swedish Childhood Cancer Foundation”.

Przygotowania do tegorocznej edycji Wings For Life Arona Andersona wyglądały imponująco.

Dodajmy, że Szwed wrócił do Dubaju wyrównać rachunki. W zeszłym roku został zdyskwalifikowany na 65. kilometrze za przyjęcie wody od swojego kamerzysty, który towarzyszył mu na trasie. Już wtedy mógł wygrać ranking światowy. Zawodnik składał protest, ale nie został on uznany. Według regulaminu, organizator ma prawo do „zdyskwalifikowania zawodnika, który korzysta na trasie z pomocy osoby nie uczestniczącej w imprezie”.

W 2015 roku Aron Anderson zwyciężył Wings For Life w swojej ojczyźnie, pokonując dystans 64.82 km. Tryumfatorem globalnego rankingu został wówczas Etiopczyk Lemawork Ketema, który przebiegł dystans 79.90 km (w tym roku był trzeci). Bartosz Olszewski zwyciężając w Poznaniu miał na liczniku 73,46 km.

" - A kim jest Wojownik Światła ?- Człowiekiem , który umie docenić , jakim cudem jest życie; który do samego końca walczy o to, w co wierzy..." (P. Coelho- Wojownik Światła).

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość