Witaj na Ogólnopolskim Forum Osób Niepełnosprawnych. Kliknij tutaj, aby się zarejestrować

5 tricków na szybszą naukę języka obcego

Jeśli chcesz porozmawiać w jakimś języku lub o nim - to miejsce dla Ciebie.

Moderatorzy: Lunea, Junior Admin

no avatar
User

pierut

Ranga

Pisarz

Pisarz
Posty

617

Dołączył(a)

11 wrz 2011, 10:28

Lokalizacja

poznań

Imię

Jan

5 tricków na szybszą naukę języka obcego

Postprzez pierut » 31 paź 2011, 19:13

Sposób nauczania języków obcych w naszych szkołach jest, bądźmy szczerzy, nudny jak flaki z olejem. Dostajemy listę słówek do wykucia, rozpisujemy gramatycznie zdania, uczymy się końcówek, odmian, części mowy… Wszystko praktycznie na pamięć, byle napisać sprawdzian.

Obserwowaliście kiedyś, jak dziecko uczy się mówić? Nie ma zielonego pojęcia że używa rzeczownika czy czasownika – a jednak swoim łamanym językiem potrafi dogadać się z każdym. I stopniowo idzie mu coraz lepiej, aż do perfekcyjnego opanowania mowy. Ich sposób wydaje się więc dużo skuteczniejszy.


Trick 1: Najpierw musimy się „osłuchać” z językiem

Przez pierwsze kilkanaście miesięcy życia dzieci słuchają. Co prawda nie rozumieją jeszcze kompletnie co się do nich mówi ani o czym rozmawiają dorośli, ale w ich mózgach już tworzą się schematy, dzięki którym możliwe stanie się rozpoczęcie nauki rodzimego języka. Osłuchanie się jest jedną z najistotniejszych kwestii, jeśli chcemy obcą mowę przyswoić szybko i w miarę bezboleśnie.

Nie jest to trudne. Wystarczy puścić sobie gdzieś w tle innych czynności domowych muzykę ze słowami w języku, którego się uczymy, albo włączyć film bez tłumaczenia. Chodzi tylko o to, żeby przyzwyczaić swój mózg do samego brzmienia obcej mowy, nawet jeżeli jeszcze jej nie rozumiemy. Łatwiej jest uczyć się czegoś, do czego już się przywykło. Przy okazji podchwycimy też odpowiedni akcent.

Trick 2: Porozwieszane po domu karteczki

Zapisz sobie słowa, z którymi masz problem, na kartkach – takiej wielkości, żeby były dobrze widoczne także bez podchodzenia i przyglądania się. Codziennie poruszając się po domu omiatamy wzrokiem wiele różnych przedmiotów. Dzięki takim karteczkom przyklejonym w różnych miejscach, przy okazji będziemy także powtarzać sobie słówka.

Trick 3: Karteczki „przypominajki”

Kup sobie typowy biurowy notatnik z kwadratowymi karteczkami. Po jednej stronie każdej z nich zapisz słowo w swoim języku, po drugiej – w obcym. Dzięki niewielkim rozmiarom możesz zawsze mieć je w kieszeni i powtarzać sobie w dowolnym momencie: czekając na autobus, przed wizytą u lekarza, podczas przerwy w szkole czy pracy, a nawet w kolejce do kasy w markecie.

Trick 4: Mapy słówek
Rozpisuj powiązane ze sobą słowa na kartkach, podobnie jak Mapy Myśli. Jeżeli na przykład uczysz się właśnie pojęć związanych z przyrodą, to na środku możesz napisać „drzewo”, a od niego odchodzić będą gałęzie do takich pojęć jak „liść”, „owoc”, „nasiono”, czy nawet „wiewiórka”. Dzięki temu angażujesz do nauki również skojarzenia, które są najskuteczniejszym sposobem przyswajania sobie obcych pojęć. Będziesz też od razu powtarzał całe grupy wyrazów, nie tylko pojedyncze, wyrwane z kontekstu.

Trick 5: Ignoruj to, co nieprzydatne

Nauka przez ignorowanie? – Jak najbardziej! Na samym początku nauki bardziej specjalistyczne pojęcia są ci tak naprawdę zupełnie zbędne. Podobnie, jeżeli uczysz się języka w celu na przykład czytania literatury na tematy związane z twoim zawodem, na przykład informatyką, nie przydadzą ci się chwilowo nazwy części garderoby czy zwierząt. Dobieraj zakres nauki tak, żeby móc od razu wykorzystywać poznane pojęcia – coś, czego używamy, zostaje nam „w głowie” znacznie szybciej.
http://www.carriera.pun.pl/viewtopic.php?id=10
no avatar
User

pierut

Ranga

Pisarz

Pisarz
Posty

617

Dołączył(a)

11 wrz 2011, 10:28

Lokalizacja

poznań

Imię

Jan

Re: 5 tricków na szybszą naukę języka obcego

Postprzez pierut » 17 lis 2011, 16:48

Nie oszukujmy się - nie ma cudownej, nie wymagającej ani trochę trudu, metody na nauczenie się języka obcego. Nie nauczymy się mówić biegle w obcym języku śpiąc z podręcznikiem pod poduszką, czy sporadycznie go przeglądając. Niestety, jeśli nie chcemy być językowym analfabetą, musimy popracować. Pocieszające jest to, że - jak podkreślają fachowcy - nie ma także antytalentów językowych. Są bowiem sposoby, aby nauka szybciej wchodziła do głowy, i dłużej w niej została.


Można trudzić się, powtarzać setki obcych słówek, wkuwać zasady gramatyczne i... mimo to nie potrafić sklecić samodzielnie kilku zdań. Ale można też stosunkowo szybko opanować obcy język, chociaż wymaga to ciężkiej pracy. Rzecz nie tyle tkwi w zdolnościach ucznia, ile w tym, czy uczymy się z głową, czy nie. Cóż z tego, że po nocach będziemy przeglądać słownik czy machinalnie klepać gramatyczne regułki, jeśli nie będziemy starali się samodzielnie myśleć lub będziemy pracować tylko od czasu do czasu, w dodatku nie powtarzając przerobionego już materiału. W ten sposób możemy się uczyć przez całe życie i niczego się nie nauczyć. Aby nasz wysiłek nie poszedł na marne, warto przyjrzeć się, jak przyswajali sobie tajniki obcej mowy najsłynniejsi poligloci. Co ciekawe, większość z nich to samoucy!

Przeraża Cię ogrom materiału, który musisz przyswoić? Podziel go na mniejsze partie i wypisz sobie w kilku punktach, co chcesz przerobić danego dnia. Tylko niech te założenia będą możliwe do zrealizowania. A potem realizuj je punkt po punkcie. Takie codzienne małe sukcesy będą Cię umacniać w przekonaniu, że następne etapy nauki pójdą równie gładko i łatwo.

Staramy się przedstawić w swojej wyobraźni sytuację, kiedy osiągniemy nasz cel, stosujemy wizualizację sukcesu, oglądamy siebie na wewnętrznym ekranie po spełnieniu naszych zamierzeń. Tę metodę stosowali m.in. Małysz i Jordan – efekty znamy.

Inna rada: jak najczęściej przeglądaj to, czego się jeszcze musisz nauczyć. Takie wstępne przeglądy (zwane przedwglądami) dobrze przygotowują mózg na przyjmowanie nowych informacji i pomagają w zapamiętywaniu. Kartkowanie tekstu pozwala zorientować się w jego strukturze: oko automatycznie wyłapuje hasła, tytuły podrozdziałów, ramki, tabele itp. Dzięki temu umysł buduje szkielet, ramę, którą Ty potem, ucząc się, będziesz tylko wypełniać odpowiednimi szczegółami.

Na pewno są rzeczy, które wchodzą Ci do głowy łatwiej, i takie, które obchodzisz szerokim łukiem, bo wydaje Ci się, że i tak nie dasz rady się ich nauczyć. To bariera psychologiczna: człowiek jest z natury leniwy i instynktownie broni się przed podejmowaniem wysiłku. Nie da się tego zmienić, ale można troszkę ze swoją naturą powalczyć. Wybierz zatem dzień, kiedy jesteś wypoczęty i... po prostu się przełam. Zwykle najtrudniej jest zacząć – potem idzie już z górki.
Na powtarzanie najtrudniejszych partii materiału warto czasem zaprosić kolegę. Jeden drugiemu może wyjaśnić to, co sam rozumie lepiej, a potem możecie się nawzajem przepytać – to bardzo pomaga w utrwalaniu wiadomości.
Każdy głupi wie, że aby wbić sobie coś raz na zawsze do głowy, trzeba to powtarzać do znudzenia. Pamiętasz, jak to było z tabliczką mnożenia? Brr... Ale efekty są, prawda? Wniosek: jak najczęściej powtarzaj to, czego się nauczyłeś.
Materiał, który chcemy opanować, dzielimy na mniejsze, tematycznie związane ze sobą partie, ponieważ nie uczymy się pływać w oceanie, tylko zaczynamy od płytkiej, bezpiecznej wody. Powinniśmy wcześniej przewidzieć, ile czasu zajmie nam opanowanie materiału w małych partiach, żeby móc dobrze rozplanować czas.
Materiał musi być podzielony na części, które wynikają jedna z drugiej. Uczymy się najpierw pojedynczych elementów, w których podkreślamy najważniejsze ustępy, powtarzamy całość przed egzaminem. Podczas procesu uczenia się niezwykle ważną rolę odgrywają „przerwy technologiczne” na odpoczynek. Mniej więcej, co ok. 45 minut należy przerwać naukę i zrobić chwilkę relaksu. Oczywiście najkorzystniej jest robić przerwy po jakiejś skończonej części materiału. Dzieląc materiał na części do nauczenia się powinniśmy uwzględniać tę konieczność. Skuteczne są ćwiczenia oddechowe, krótki spacer.
Ważny jest wybór metody uczenia się:

Ludzie dzielą się na:

- wzrokowców,

- słuchowców,

- ruchowców.


W z r o k o w c y – organizują materiał w wyobraźni, słabo przyswajają wiedzę na wykładach, odtwarzany na magnetofonie itp. Lubią organizować materiał na dużych kartkach papieru, na kolorowo podkreślają notatki, dbają o stronę graficzną swoich notatek.

S ł u c h o w c y – uczą się najefektywniej przez głośne czytanie, lubią być odpytywani przez kogoś, nagrywają wiadomości na magnetofon, dużo korzystają z uczestnictwa w wykładach.

R u c h o w c y – organizują sobie uczenie przez np. taniec, ruch np. często zabierają się do nauki na spacerze, podczas uczenia się chodzą po pokoju, często zmieniają pozycję ciała.

Spotyka się również typy mieszane:

- wzrokowo – ruchowcy (uczą się podczas przepisywania, mają zawsze notatki),

- słucho – ruchowcy (chodzą po pokoju przy muzyce i uczą się).

- słucho – wzrokowcy – występują stosunkowo najrzadziej.


Znając swój typ uczenia się należy dostosować organizację materiału do niego. Ewidentnie poprawi to naszą efektywność i szybkość.


A oto kilka przykazań dla tych, którzy pragną rozwinąć swój „talent”, czyli po prostu osiągnąć maksymalną skuteczność nauki języka:
Znajdź sposób uczenia się dostosowany do samego siebie. Większość osób nie potrafi się uczyć skutecznie, więc unikaj uczenia się „tak jak większość osób”. Podchodź ostrożnie do różnych dobrych rad.


Ucz się dla samego siebie. Aby sprawdzić czy tak jest, zastanów się czy nie chciałbyś pochwalić się przed najbliższymi, że się uczysz - kiedy wprawisz ich w osłupienie, samodzielnie na przykład zamawiając pizzę czy kupując bilet używając języka angielskiego. Wokulski z „Lalki" Prusa może być wzorem pod tym względem.


Używaj wyobraźni. Czy możesz wyobrazić sobie siebie, mówiącego świetnie po angielsku w jakiejś konkretnej sytuacji. Jeśli tak - przypuszczalnie uda ci się to osiągnąć. Jeśli nie - spróbuj się zastanowić co ci przeszkadza lub czego się obawiasz i wyciągnij praktycznie wnioski.


Pomyśl jaka prosta sytuacja językowa jest ci najbardziej potrzebna (na przykład często się zdarza), lub da ci najwięcej satysfakcji (na przykład zaimponujesz komuś!). Spróbuj opracować sobie parę potrzebnych zdań i czekaj na okazję do ich użycia.


Jeśli obawiasz się czegoś w sytuacji językowej, naucz się paru prostych zwrotów, które cię zabezpieczą na wypadek niepowodzenia, takich jak na przykład „Repeat, please” (Proszę powtórzyć).


Nie zasłaniaj się przez samym sobą brakiem czasu. Pamiętaj, że jedną siódmą życia człowiek spędza na czekaniu - a jest to czas świetnie nadający się na prosty trening językowy. Tylko ty sam możesz sprytnie włączyć język do swoich czynności.


Naucz się porozumiewać prosto. Unikaj na początek „całych zdań” i zawiłych konstrukcji, zwłaszcza, że język angielski ich w ogóle nie lubi.


Utrwalanie, czyli powtarzanie, jest podstawą zdobywania wszelkich umiejętności - także językowych. Jeśli ktoś rzadko głośno powtarza i martwi się, że trudno mu zapamiętać jak się mówi - daje raczej dowód naiwności, niż braku pamięci.


Naucz się relaksować przy mówieniu i nauce, bo napięcie jest częstą przyczyną trudności. Nawet mistrz sportu czy wirtuoz robi rozgrzewkę przed występem. Zrelaksujesz się siadając wygodnie i wykonując 2-3 wolne głębokie oddechy.


Staraj się jak najoszczędniej zapisywać. Ci, którzy mają trudności w opanowaniu języka robią zwykle mnóstwo notatek. Staraj się, aby twoje notatki były zwięzłe i kolorowe.Jeśli uda ci się wprowadzić w życie choćby kilka z tych rad, język angielski dostarczy ci sporo satysfakcji i pożytku już wkrótce, a ty sam się przekonasz, że „talent” to coś co można rozwijać.

14 zasad nauki języka :
.1. Jeżeli uczysz się języka sam, zaczynaj naukę małymi porcjami: po jednym zdaniu, a nawet po pół zdania, jeżeli jest ono dłuższe. Jeżeli, w dzisiejszych czasach, chcesz coś osiągnąć, musisz znać języki obce.

2. Najważniejszym językiem obcym jest angielski. Jeżeli nie znasz żadnego języka obcego, nie marnuj czasu na uczenie się francuskiego, niemieckiego, hiszpańskiego, zanim nie nauczysz się angielskiego. Dopiero po nauczeniu się angielskiego, ucz się innych języków obcych.

3. NIE WIERZ, że można nauczyć się języka obcego bez pracy. Metody, które to obiecują ( także metoda Callana), KŁAMIĄ. Bez pracy nie odnosi się żadnego sukcesu, a nauczenie się języka obcego i płynne posługiwanie się nim - jest sukcesem.

4. Pracę nad opanowaniem języka obcego można przekształcić w przyjemność, jeżeli pracuje się nad tym solidnie i nie ucieka się od elementów trudniejszych. Na przykład, jeżeli płynne wymówienie angielskiego słowa "contamination" sprawia Ci specjalne trudności, to właśnie wymowę tego słowa ćwicz. W życiu w ogóle największą przyjemność sprawia opanowanie tego, CO TRUDNE i CZEGO INNI OPANOWAĆ NIE ZDOŁALI.

5.Wyznacz sobie czas na opanowanie języka. Ale nie wpadaj w panikę, gdy okaże się, że termin minął, a TY - mimo ciężkiej pracy - jesteś na półmetku. Widocznie potrzebujesz jeszcze trochę więcej czasu. Pociesz się, że właściwie do końca życia będziesz mógł doskonalić swój wybrany język.

6. Dopasuj metody nauki do tego rodzaju pamięci, który u Ciebie rozwinął się najbardziej. Jeżeli jesteś "wzrokowcem", skoncentruj się na czytaniu i pisaniu, staraj się "fotografować" oczami napisany tekst, nie zaniedbując jednak pracy z magnetofonem - tu przygotuj się na większy wysiłek. Kontakt z językiem mówionym ( radio telewizja) ułatwi naukę "słuchaczowi", który powinien ponadto dużo mówić i dopiero to, co już sobie przyswoi, wiązać ze słowem pisanym. Osoba obdarzona tak zwaną pamięcią ruchową, najlepiej kojarzy i zapamiętuje poprzez ruch własnego ciała, musi więc dużo mówić i czytać na głos lub szeptem. Chodzi po prostu o "zapamiętywanie" ułożenia narządów mowy podczas wymawiania poszczególnych słów.

7. W jak najkrótszym czasie przerób podstawy gramatyki, ale bez wnikania w szczegóły i niuanse - te opanujesz mimochodem, gdy zaczniesz już w danym języku czytać.

8. Każdy paradygmat (deklinacja, koniugacja, budowa zdania) powtarzaj na nowych przykładach.

9. Jak najszybciej opanuj spójniki, przyimki, zaimki wskazujące i osobowe, łącząc je zawsze z rzeczownikami, czasownikami itp. Ucz się zwrotów językowych!

10. Systematycznie spotykaj się z osobą na podobnym lub nieco wyższym poziomie językowym i uczcie się razem, wymieniając wiadomości, starajcie się choć przez kilka minut mówić wyłącznie w danym języku.

11.Nie wstydź się własnej nieporadności - mów jak najwięcej. Pamiętaj, że właśnie się uczysz i masz prawo robić błędy.

12.Staraj się mieć stały kontakt z językiem, którego sie uczysz: oglądaj programy telewizyjne, próbuj czytać książki, gazety

13. Powtarzaj wszystko bez końca. Jeśli jakieś słówko czy idiom umykają Ci z pamięci, to znaczy, że muszą być powtarzane przynajmniej raz dziennie! Wystarczy kilka dni przerwy i cały trud pójdzie na marne - wiele rzeczy po prostu zapomnisz.

14. Im więcej języków się nauczysz, tym łatwiej przyjdą Ci kolejne! Podobno większym sukcesem jest opanowanie pierwszych dziesięciu niż następnych dwudziestu.
Jednym z najwybitniejszych poliglotów końca XX wieku był profesor Carlo Tagliavini. W roku 1963 stał się on niezwykłą sensacją światowego kongresu językoznawców w Nowym Jorku; wszedłszy na trybunę wygłosił przemówienie powitalne w pięćdziesięciu językach. Okazało się, że władał płynnie trzydziestoma pięcioma językami, a znał ich ponad sto dwadzieścia.

Na koniec warto zmierzyć się ze swoimi zdolnościami językowymi i spróbować wymówić poniższe zdania[15]:
w języku albańskim - Kali ka katër këmbë, këmbët e kalit kërcasin kur kali kalon kanalin.
znaczenie: Koń ma cztery nogi, nogi koń połamał przechodząc przez kanał.
w języku czeskim - Smrż pln svrn zvlhl z mlh.
tłumaczenie: Smardz w kropki zawilgotniał od mgły.
w języku estońskim - Kuuuurija istus töööös jääääres.
tłumaczenie: Lunolog (naukowiec badający księżyc) podczas roboczej nocy siadł na brzegu lodu.
no avatar
User

Petr

Ranga

Dobry duch

Dobry duch
Posty

15

Dołączył(a)

2 maja 2012, 14:29

Imię

Petr

Re: 5 tricków na szybszą naukę języka obcego

Postprzez Petr » 3 maja 2012, 10:05

hej

Dodam 6 trick:)

Kiedy pochylasz się nad pysznym daniem, lub czujesz zapach smacznej potrawy, to robisz wszystko by sie tym nasycić i zjeść.

Wówczas, gdy już się zajadasz, chwalisz to co zjadłes, tę osobe która to przygotowała, jednym słowem otwierasz się sercem z miłoscią do tego co widzisz i jesz.

Podobnie jest z nauką. Kiedy czytasz lekturę, której autora nie lubisz to czytasz z wścieklością, z nienawiscią, nie pamietasz nic z tego, co czytasz lub wspominasz ze wstrętem.
Są też książki, do których wracasz z sentymentem, z ciepłem.
Własnie wtedy czytałes ją z sercem, ciepłem, z tesknotą. Wtedy otworzyleś swoje serce i umysł.

Ucząc sie języka, słówek postaraj się otworzyć na to co czytasz, wewnętrznie się ciepło nastawić, czytać ze spokojem, uśmiechać sie do tego co czytasz, zobaczysz, że zacznie Ci to przynosić przyjemność.
Avatar użytkownika
User

misiu100

Ranga

Junior Admin

Junior Admin
Posty

6507

Dołączył(a)

4 maja 2007, 08:35

Re: 5 tricków na szybszą naukę języka obcego

Postprzez misiu100 » 2 paź 2012, 22:04

pierut napisał(a):Sposób nauczania języków obcych w naszych szkołach jest, bądźmy szczerzy, nudny jak flaki z olejem. Dostajemy listę słówek do wykucia, rozpisujemy gramatycznie zdania, uczymy się końcówek, odmian, części mowy… Wszystko praktycznie na pamięć, byle napisać sprawdzian.

Obserwowaliście kiedyś, jak dziecko uczy się mówić? Nie ma zielonego pojęcia że używa rzeczownika czy czasownika – a jednak swoim łamanym językiem potrafi dogadać się z każdym. I stopniowo idzie mu coraz lepiej, aż do perfekcyjnego opanowania mowy. Ich sposób wydaje się więc dużo skuteczniejszy.


Trick 1: Najpierw musimy się „osłuchać” z językiem

Przez pierwsze kilkanaście miesięcy życia dzieci słuchają. Co prawda nie rozumieją jeszcze kompletnie co się do nich mówi ani o czym rozmawiają dorośli, ale w ich mózgach już tworzą się schematy, dzięki którym możliwe stanie się rozpoczęcie nauki rodzimego języka. Osłuchanie się jest jedną z najistotniejszych kwestii, jeśli chcemy obcą mowę przyswoić szybko i w miarę bezboleśnie.

Nie jest to trudne. Wystarczy puścić sobie gdzieś w tle innych czynności domowych muzykę ze słowami w języku, którego się uczymy, albo włączyć film bez tłumaczenia. Chodzi tylko o to, żeby przyzwyczaić swój mózg do samego brzmienia obcej mowy, nawet jeżeli jeszcze jej nie rozumiemy. Łatwiej jest uczyć się czegoś, do czego już się przywykło. Przy okazji podchwycimy też odpowiedni akcent.

Trick 2: Porozwieszane po domu karteczki

Zapisz sobie słowa, z którymi masz problem, na kartkach – takiej wielkości, żeby były dobrze widoczne także bez podchodzenia i przyglądania się. Codziennie poruszając się po domu omiatamy wzrokiem wiele różnych przedmiotów. Dzięki takim karteczkom przyklejonym w różnych miejscach, przy okazji będziemy także powtarzać sobie słówka.

Trick 3: Karteczki „przypominajki”

Kup sobie typowy biurowy notatnik z kwadratowymi karteczkami. Po jednej stronie każdej z nich zapisz słowo w swoim języku, po drugiej – w obcym. Dzięki niewielkim rozmiarom możesz zawsze mieć je w kieszeni i powtarzać sobie w dowolnym momencie: czekając na autobus, przed wizytą u lekarza, podczas przerwy w szkole czy pracy, a nawet w kolejce do kasy w markecie.

Trick 4: Mapy słówek
Rozpisuj powiązane ze sobą słowa na kartkach, podobnie jak Mapy Myśli. Jeżeli na przykład uczysz się właśnie pojęć związanych z przyrodą, to na środku możesz napisać „drzewo”, a od niego odchodzić będą gałęzie do takich pojęć jak „liść”, „owoc”, „nasiono”, czy nawet „wiewiórka”. Dzięki temu angażujesz do nauki również skojarzenia, które są najskuteczniejszym sposobem przyswajania sobie obcych pojęć. Będziesz też od razu powtarzał całe grupy wyrazów, nie tylko pojedyncze, wyrwane z kontekstu.

Trick 5: Ignoruj to, co nieprzydatne

Nauka przez ignorowanie? – Jak najbardziej! Na samym początku nauki bardziej specjalistyczne pojęcia są ci tak naprawdę zupełnie zbędne. Podobnie, jeżeli uczysz się języka w celu na przykład czytania literatury na tematy związane z twoim zawodem, na przykład informatyką, nie przydadzą ci się chwilowo nazwy części garderoby czy zwierząt. Dobieraj zakres nauki tak, żeby móc od razu wykorzystywać poznane pojęcia – coś, czego używamy, zostaje nam „w głowie” znacznie szybciej.
http://www.carriera.pun.pl/viewtopic.php?id=10


Ciekawe bardzo, przyda mi się pewnie, popróbuję, dziękuję :)
misiu
no avatar
User

pierut

Ranga

Pisarz

Pisarz
Posty

617

Dołączył(a)

11 wrz 2011, 10:28

Lokalizacja

poznań

Imię

Jan

Jak szybko i skutecznie uczyć się języków obcych?

Postprzez pierut » 22 sty 2013, 20:51

no avatar
User

pierut

Ranga

Pisarz

Pisarz
Posty

617

Dołączył(a)

11 wrz 2011, 10:28

Lokalizacja

poznań

Imię

Jan

Re: 5 tricków na szybszą naukę języka obcego

Postprzez pierut » 18 paź 2014, 15:50

Czy nauka języka obcego może być łatwa i przyjemna? Dlaczego mimo tego, że ludzie uczą się w szkołach całymi latami obcych języków nie potrafią dobrze się nimi posługiwać? Błędy w nauczaniu? Za mało praktyki? Brak motywacji? Zapewne wszystkiego po trochu.

Jest wiele programów i kursów językowych, za pomocą których można się uczyć w domu. Proponuję Ci jednak kilka niezwykle skutecznych metod, które w dodatku są dostępne za darmo lub za małe pieniądze.

Ciekawe jest to, że ucząc się języków obcych w szkole czy na kursach zaczyna się od podstaw gramatycznych. Moim zdaniem jest to błąd. Sam chodziłem do szkoły językowej jednak zrezygnowałem po dwóch latach i postanowiłem uczyć się na własną rękę. Obserwowałem moją siostrzenicę, która mając 3 latka potrafiła powiedzieć w czasie przeszłym, teraźniejszym, przyszłym, potrafiła zadać pytanie i wiele innych rzeczy bez znajomości jakiejkolwiek gramatyki. Uznałem, że skoro ona nauczyła się polskiego, który jest jednym z najtrudniejszych języków świata w 2 lata to dlaczego ja po 2 latach w szkole językowej nie potrafię się płynnie komunikować? Zacząłem się zastanawiać w jaki sposób ona ma kontakt z językiem i jak się go uczy. Kiedy zacząłem uczyć się tak, jak uczy się małe dziecko efekty przeszły moje najśmielsze oczekiwania.

Słuchanie – Małe dzieci najpierw słyszą język. Widzą jakie słowa padają w jakim kontekście. Kiedy ktoś wpada w nerwy i zaczyna odpowiednio gestykulować i ma określony wyraz twarzy. To samo kiedy ktoś jest bardzo wesoły. Widać u takiej osoby określone emocje. Każdy ma neurony lustrzane, dzięki którym wyczuwa się emocje drugiej osoby. Padają konkretne nazwy ludzi, przedmiotów, czynności i można zauważyć pewne powtarzalne wzorce. Dlatego jeśli chcesz poprawić znajomość języka słuchaj go jak najwięcej. Prawie zawsze słucham nagrań w języku angielskim. Są to wykłady o biznesie, relacjach, rozwoju osobistym – czyli tym, co mnie interesuje. Mam mnóstwo nagrań Briana Tracy, Robbinsa, McKenny, Bandlera i innych. Słucham ich pracując na komputerze, kiedy jadę samochodem oraz kiedy rano biegam.

Obecnie w sieci można znaleźć wiele ciekawych nagrań i podcastów np. na blogu Steava Pavliny

Modelowanie – Ucz się języka poprzez naśladowanie znanych aktorów czy prezenterów. Powtarzaj to, co mówią oni z takim samym tonem głosu, takimi samymi emocjami i gestykulacją. To naprawdę pomaga. Jedną z postaci, którą swego czasu naśladowałem jest wspomniany wcześniej Paul McKenna.

Śpiewanie – Świetnie sprawdza się też nauka na pamięć piosenek. Polecam zajrzeć na stronę tekstowo.pl gdzie znajdziesz ogromną ilość tekstów i tłumaczeń. Piosenek możesz poszukać na youtube.com lub wrzuta.pl. Ucząc się piosenek poznajesz podstawowe słownictwo oraz całe gotowe frazy.

Kolejnym źródłem dobrych materiałów do słuchania są wykłady zamieszczone na Ted Talks. Strategia jest prosta: oglądasz wykład z napisami (jeżeli jest to konieczne to nawet dwa razy). Potem ściągasz mp3 z wykładu i słuchasz cały dzień. Możesz zająć się innymi rzeczami a nagranie niech towarzyszy Ci w tle. Wieczorem załączasz wykład po raz kolejny, ale tym razem bez napisów

Jeżeli chcesz wyciągnąć dźwięki z filmu, serialu lub teledysku to polecam darmowy program Audio Extractor

Czytanie – Czytaj w języku, którego się uczysz. W szkole zniechęcenie do czytania tekstów pojawia się prawdopodobnie dlatego, że zawiera się tam przeróżne historyjki, które niekoniecznie muszą Cię interesować. Dlatego czytaj o tym co Cię pasjonuje. Chcesz wiedzieć więcej o sprzedaży i biznesie? Zapisz się na newsletter Briana Tracy. Chcesz zgłębić tajniki uwodzenia? Czytaj fora,blogi i newslettery poświęcone tej tematyce. Mimo, że na początku niewiele będziesz rozumiał to z czasem zrozumienie wzrośnie. Jeżeli nie będziesz rozumiał kontekstu tłumacz słówka za pomocą translatora google. Przy jego pomocy możesz także tłumaczyć całe strony www. Wtedy najeżdżając kursorem na zdanie w dymku wyskoczy oryginalny tekst. Oczywiście tłumaczenia są lepsze i gorsze-wszystko zależy od stopnia skomplikowania tekstu.

Polecam także dwumiesięcznik English Matters gdzie znajdziesz wiele ciekawych tekstów. Przy każdym tekście znajduje się lista słówek. Ponadto do części artykułów można pobrać pliki mp3. Jest to bardzo pomocne jeżeli chcesz uczyć się poprawnej wymowy. Gazetka kosztuje 8zł. Zgodzisz się ze mną, że 4zł miesięcznie to naprawdę śmieszny wydatek.

Pisanie-Jeżeli chcesz sprawnie posługiwać się językiem możesz zacząć udzielać się na forach, pisać komentarze na zagranicznych blogach lub udzielać się na grupach dyskusyjnych. Co jakiś czas opisz: wakacje, swoje cele, marzenia, wymarzoną pracę czy szkołę. Za każdym razem będziesz lepszy.

Komunikacja – gdy poczujesz, że Twój angielski jest coraz lepszy zacznij szukać partnera do rozmowy. Zainstaluj Skype i jeżeli dobrze trafisz będziesz miał Native Speakera całkowicie za darmo. Jeżeli chcesz na początku porozmawiać z osobami, które również uczą się angielskiego zarejestruj się na portalu ang.pl. Jest tam lista ludzi z podziałem na stopień zaawansowania znajomości języka angielskiego, z którymi możesz rozmawiać na skype oraz gg.

Błędy-Są jak najbardziej ok. Przestań się martwić o to, czy dobrze i poprawnie coś powiesz. Po prostu mów. Z czasem sam naprowadzisz się na właściwe tory. Gdybyś spotkał obcokrajowca na ulicy i on powiedziałby: „Przepraszam, ja chcieć iść kupić kiełbasa na grill” to zrozumiesz o co mu chodzi pomimo tego, że zdanie zawiera błędy. Małe dzieci popełniają na początku wiele błędów. Później słyszą poprawne wersje od innych dzieci, rodziców czy z telewizji.

Nauka słówek

Nauka słówek jest prosta. Moim zdaniem robienie listy słówek z jej obcojęzycznym tłumaczeniem nie sprawdza się zbyt dobrze. Takiej listy można się bardzo szybko nauczyć, ale i bardzo szybko zapomnieć. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ pojedyncze słówka nie działają! Słówka działają kiedy budują język i tworzą zdania. Dlatego zawsze gdy uczysz się słówka zastanów się gdzie w przeszłości mogłeś go użyć? W jakiej sytuacji może być przydatne? Wyobraź sobie konkretną sytuację i zbuduj zdanie zawierające konkretne słówko. Jeżeli zrobisz żywy, barwny i emocjonalny film w swojej głowie istnieje duże prawdopodobieństwo, że słówko zostanie zapamiętane. Kiedy uczysz się słówek związanych z zakupami wyobraź sobie sytuację przy kasie, rozmowę ze sprzedawcą lub hostessą. Zapytaj o inny rozmiar lub kolor. W każdym zdaniu użyj słówka, które chcesz zapamiętać. Słówko użyte w kontekście wchodzi do głowy znacznie lepiej.

Wizualizacja – Tworzenie żywych, kolorowych, panoramicznych, dynamicznych i absurdalnych filmów w głowie to podstawa. Pamiętaj, że to Ty masz być bohaterem stworzonej do słówka historyjki. Ucząc się np. słówka Bizarre – dziwaczny wyobraź sobie, że jesteś na Ibizie i podjeżdża pod Ciebie taxi Seat Ibiza. Wsiadasz i taksówkarz jedzie cały czas na wstecznym Zauważasz, że wszyscy na Ibizie jeżdżą na wstecznym i to jest bardzo dziwaczne! Poleciałeś tam robić biznes. Dojeżdżasz do hotelu i widzisz, że panowie, z którymi się umówiłeś to Chip i Dale z kreskówki „Brygada RR„.

Jeżeli dobrze wyobrazisz sobie całą sytuację, usłyszysz dźwięk silnika kiedy rusza taksówka, zobaczysz konkretny hotel, poczekalnię, dodasz zapachy, odczucia dotykowe i dodasz uczucie zachwytu i zdziwienia tym wszystkim co Cię otacza, to raz na zawsze zapamiętasz, że bizarre oznacza dziwaczny.

Jeżeli trafisz na słówko, do którego ciężko będzie stworzyć wizualizację pozostaje odpowiednia ilość powtórek, wyobrażanie sytuacji z użyciem słówka oraz pisanie i wypowiadanie zdań zawierających słówko, którego się uczysz. Powtórki są niezwykle istotne ponieważ umacniają nowe ścieżki neuronalne. Milton Erickson opisał kiedyś, że gdy zimą wychodził z domu szedł zygzakiem zostawiając ślady. Następne osoby szły po jego śladach, potem kolejne i kolejne. Gdy wracał ze szkoły droga już była szeroka i dobrze wydeptana. Dokładnie tak samo jest z mózgiem. Zapoznaj się z tym artykułem jeżeli chcesz wiedzieć jak i kiedy robić powtórki.

Ucząc się zaledwie 10 słówek dziennie poznasz blisko 3000 słówek przez cały rok. Taka ilość pozwoli Ci porozumieć się w większości sytuacji.

Przy nauce języka niezwykle istotne są jeszcze dwie sprawy: cel i dyscyplina. Kiedy chcesz uczyć się jakiegoś języka zadaj sobie proste pytanie: po co? Chcesz tam zamieszkać? Wyjechać na wakacje? Robić interesy? Wypisz na kartce 10 powodów, dla których chcesz się uczyć wybranego języka. Im więcej ich znajdziesz tym łatwiej przyjdzie Ci nauka.

Język polski znasz dobrze ponieważ używasz go systematycznie. Dlatego bardzo istotna jest dyscyplina i codzienna nauka. Poświęć na to choćby kilka minut dziennie a przekonasz się, że tymi małymi kroczkami zajdziesz naprawdę daleko.

Nauka języka będzie prosta gdy Ty będziesz w odpowiednim stanie emocjonalnym. Zatem rysuj, tłumacz, śpiewaj, czytaj wszystko to, co Cię interesuje i baw się przy tym doskonale!

Na koniec zapoznaj się z mapą aby ugruntować zdobyte wiadomości.

Kliknij aby powiększyć
no avatar
User

Alisaa

Ranga

Dobry duch

Dobry duch
Posty

6

Dołączył(a)

20 cze 2014, 11:12

Imię

Alisa

Re: 5 tricków na szybszą naukę języka obcego

Postprzez Alisaa » 9 sty 2015, 14:51

Najlepszą metodą jest intensywność :) ja chodziłam do Berlitz i jestem zadowolona z efektów. A były to zajęcia http://www.berlitz.pl/pl/kursy_dla_doroslych/kursy_indywidualne/total-immersion_calkowite_zanurzenie/
Avatar użytkownika
User

piotr79

Ranga

Pisarz

Pisarz
Posty

3792

Dołączył(a)

29 maja 2010, 16:34

Lokalizacja

Polska

Imię

Piotr

Re: 5 tricków na szybszą naukę języka obcego

Postprzez piotr79 » 9 sty 2015, 15:18

Ja czytam słownik na głos iednocześnie to nagrywając na dyktafon, a potem to odsłuje robiąc coś innego. Potem zajmę się grmatyką .
"Nie szata zdobi człowieka"
no avatar
User

Marion2

Ranga

Dobry duch

Dobry duch
Posty

6

Dołączył(a)

7 paź 2015, 09:00

Imię

Martyna

Re: 5 tricków na szybszą naukę języka obcego

Postprzez Marion2 » 9 paź 2015, 12:51

Post nie jest najnowszy, ale ciągle aktualny :) Zawsze nauka języków jest poszukiwaną umiejętnością.

sam nauczyłem się ostatnio niemieckiego. Jestem strasznie z siebie dumny! myślałem, ze mam problem z językami a tymczasem to po prostu szkolny sposób nauki za bardzo mi nie podchodził. Uczyłem się z audio metodą Emila Krebsa z tzw. www.krebsmethod.com . Bardzo fajna metoda nie trzeba robić żmudnych ćwiczeń w podręczniku tylko powtarzać za lektorem, no i odpowiadać na zadanie pytania. Taka symulacja rozmowy. Bardzo polecam :P
Avatar użytkownika
User

lamia

Ranga

Przyjaciel Forum

Przyjaciel Forum
Posty

1319

Dołączył(a)

1 maja 2015, 08:31

Lokalizacja

Dolnośląskie/Wielkopolskie

Imię

Agnieszka

Re: 5 tricków na szybszą naukę języka obcego

Postprzez lamia » 10 paź 2015, 17:53

Poczytałam Wasze rady z ciekawością. Ja jestem wiecznie uczącą się j. angielskiego i chociaż słówek mam już opanowanych od groma to wciąż mam blokadę w wymawianiu zdań. Czasem mam już dość, czasem znów wracam do nauki i tak w kółko. Bardzo lubię ten język i jego brzmienie ale to niestety nie pomaga w jego przyswojeniu.
Spróbuję się dostosować do tych rad i zobaczymy jakie będą efekty :)
„Ci, których najtrudniej kochać, najbardziej potrzebują naszej miłości.”
Avatar użytkownika
User

Julia

Ranga

Pisarz

Pisarz
Posty

2016

Dołączył(a)

7 wrz 2014, 20:23

Re: 5 tricków na szybszą naukę języka obcego

Postprzez Julia » 10 paź 2015, 19:33

lamia napisał(a):chociaż słówek mam już opanowanych od groma to wciąż mam blokadę w wymawianiu zdań.

Ucz sie slow tylko w kontekscie, najlepiej w calych zdaniach.
When you judge someone, you don't define that person, you define yourself.
Jesli wydajesz o kimś osąd, to tak naprawde nie opisujesz natury tej osoby, lecz opisujesz siebie.
Avatar użytkownika
User

misiu100

Ranga

Junior Admin

Junior Admin
Posty

6507

Dołączył(a)

4 maja 2007, 08:35

Re: 5 tricków na szybszą naukę języka obcego

Postprzez misiu100 » 10 paź 2015, 20:56

U mnie skuteczna metoda dzięki której przełamałem barierę to chodzenie do jednego korepetytora, u którego spotkanie polega na tym, że mówię przez godzinę na różne tematy, a to zawodowe, a to sportowe, etc. Samo mówienie, żadna gramatyka, wykonywanie zadań, etc. Poprzez taki system łatwiej o wiele zapamiętywałem wiele słów, etc., mówienie po angielsku to już sama przyjemność dla mnie.
misiu
no avatar
User

kkjj

Ranga

Dobry duch

Dobry duch
Posty

6

Dołączył(a)

28 lis 2016, 17:59

Re: 5 tricków na szybszą naukę języka obcego

Postprzez kkjj » 4 gru 2016, 13:17

Myślenie w danym języku.

Bardzo wiele już było porad, ale chyba nie było porady, by myśleć w języku, którego się uczymy. A jest to najlepsza porada z możliwych. Obejmuje ona niejako inne porady. Żeby myśleć w danym języku, musimy nauczyć się potrzebnych słówek (ale to chyba oczywista porada, że trzeba znać słówka :P ). Dzięki myśleniu w danym jezyku mamy zapewnioną naukę przez kojarzenie (była porada z kojarzeniem). A nasz mózg kocha kojarzenie (zapamiętywanie przez kojarzenie jest trwałe vs proste wkuwanie, które nie jest trwałe). Mamy zapewnione powtarzanie. Co w połączeniu z kojarzeniem daje znakomite efekty pamięciowe w nauce.

Myśleć w danym jezyku może nawet początkująca w nauce języka osoba. Nie potrzeba partnera do rozmowy. Rozmawiamy sami ze sobą, nawet jak się nudzimy czekając w poczekalni. A myśleć sobie o tym co widzimy czy czujemy, to my uwielbiamy! Nigdy nas to nie nudzi :). Więc kolejna zaleta, to pomijamy w takiej nauce naturalny dla człowieka efekt lenia.

Przykład dla początkującego anglisty, czekającego w poczekalni na autobus:
Weather is very bad today. So its better to sit in here. Its warmer here.
(mówię w myślach sam do siebie, że lepiej czekać w poczekalni, bo pogoda jest brzydka)

That girl is very nice.
(zobaczyłem ładną dziewczynę i skomentowałem w myślach co widziałem)

I'd like her to be my wife, haha.
(fajnie jakby była moją przyszłą żoną)

That bus is quite old. I hope i will travel in better looking bus.
(zobaczyłem stary autobus i mam nadzieję, że pojadę ładniejszym)

Oczywiście może nam brakować słów (a wręcz powinno). Wówczas wyciągamy smartfona i znajdujemy brakujące słówko, by wyrazić swoją myśl. Wspaniały sposób na naukę i naprawdę wchodzi taka nauka do głowy.

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

Powered by phpBB ® | phpBB3 Style by KomiDesign